10 superpotravín, ktoré vyženú nikotín z tela von

0

Nikotín je chemická látka, pre ktorú je také ťažké prestať s fajčením. Je to jedna z najviac návykových chemických látok. Nikotín je stimulant, ktorý môže blokovať riadne fungovanie nervových a svalových buniek. Nikotín zvyšuje srdcový tep, krvný tlak a môže dokonca zvýšiť riziko cievnej mozgovej príhody.

I so všetkými zákazmi fajčenia, zdravotnými varovaniami a vedeckými štúdiami, ktoré dokazujú aký škodlivý môže byť nikotín, ľudia stále neprestávajú fajčiť. Tiež žuvanie tabaku, síce nie tak škodlivé ako samotné fajčenie, stále obsahuje nikotín. Ak fajčíte, alebo ste práve prestali, je možné z tela odstrániť nikotín konzumáciou niektorých potravín.

1. Brokolica

Brokolica obsahuje vysoké množstvo vitamínu B5 a C. Vitamíny skupiny B sú zodpovedné za reguláciu mnohých dôležitých procesov v tele. Nedostatok týchto vitamínov môže znamenať, že vaše telo nepracuje optimálne. Konzumácia brokolice doplňuje hladinu vitamínu C a udržuje váš metabolizmus optimálny a tiež chráni pľúca pred toxínmi. Brokolica obsahuje gén Nrf2, ktorý chráni pľúcne bunky pred napadnutím.

2. Pomaranče

Pomaranče sú pre telo veľmi užitočné citrusové plody. Nikotín odčerpáva z tela veľké množstvo vitamínu C. Konzumácia pomarančov doplní hladinu vitamínu C a môže tiež znížiť stres a úzkosť spôsobené absenciou nikotínu pri skončení s fajčením.

3. Špenát

Špenát je bohatý na kyselinu listovú (vitamín B9), ktorá je známa tým, že odstraňuje nikotín z tela. Nikotín môže narušiť normálny a pokojný spánok a fajčiari často trpia prerušovaným spánkom. Kyselina listová je tiež dôležitá, keď sa snažíte bojovať s abstinenčnými príznakmi nikotínu, pretože hrá dôležitú úlohu v duševnej a emocionálnej pohode.

4. Ďumbier

Ďumbier (zázvor) môže pomôcť zbaviť sa mnohých nežiaducich príznakov spôsobených fajčením a nikotínom. Pre plný efekt by mal človek konzumovať ďumbier surový – uľavuje od chuti na nikotín, udržuje zdravé chudnutie a znižuje toxíny v krvnom obehu spôsobené nikotínom. Najlepší spôsob, ako dostať nikotín z vášho tela je prestať s fajčením a zázvor vám k tomu môže výrazne pomôcť.

5. Brusnice

Kyseliny obsiahnuté v brusniciach pomáhajú telu zbaviť sa nikotínu z krvného obehu rýchlejšie, než obvykle. Nikotín zvyšuje hladinu cukru v krvi tak ako brusnice, čiže ak nahradíte cigarety za brusnice, môžete zastaviť chute, keď sa snažíte prestať s fajčením. Udržujte si hladinu cukru z brusníc a zbavte sa abstinenčných príznakov rýchlejšie.

6. Citrón

Citróny sú ďalšou mocnou zbraňou pre boj proti nikotínu. Ak fajčíte, nikotín zostane v tele po dobu až 3 dní poškodzujúc kožné bunky a póry. S citrónmi posilníte jak imunitu, tak i zdravie pokožky. Kyselina citrónová a vitamín C sa rýchlo vysporiada s nežiadúcimi príznakmi nikotínu a fajčenia.

7. Mrkva

Ako pravidelný fajčiar máte isto nízku hladinu vitamínu A a C, čo je škodlivé na nervové bunky, krvný obeh a funkciu mozgu. Posilnite si svoje telo pravidelnou konzumáciou mrkvy. Je bohatá na vitamín A, C a K  a tak posilňuje prirodzenú obranyschopnosť vášho tela.

8. Granátové jablko

Fajčenie zvyšuje srdcový tep, krvný tlak a znižuje hladinu kyslíka v krvnom obehu. Ak chcete neutralizovať tieto príznaky, skúste si dať granátové jablko. Zlepšuje krvný obeh, ale tiež pomáha telu produkovať viac červených krviniek.

9. Pšeničné klíčky

Fajčenie môže zúžiť cievy a tak sa snažte jesť dostatok potravín bohatých na vitamín E, ktorý je známy tým, že zlepšuje elasticitu obehového systému. Pšeničné klíčky môžu tiež znížiť prípadné riziko vzniku srdcových chorôb s pribúdajúcim vekom.

10. Kel

Kel, kapustovitá zelenina známa tým, že čím viac ju jete, tým je menšia pravdepodobnosť výskytu rakoviny. Kel je prirodzeným zdrojom izotiokyanátov a ďalších antioxidantov, ktoré môžu zbaviť vaše telo nežiaduceho a pretrvávajúceho nikotínu.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne