Búšenie srdca: 10 prírodných prostriedkov ktoré určite pomôžu

0

Búšenie srdca (palpitácia) je anomália alebo iná iregularita vo funkcií srdcového tepu, vyznačujúca sa príliš rýchlym, alebo naopak príliš pomalým búšením srdca. To môže trvať od niekoľkých sekúnd až po niekoľko hodín.

Príčiny búšenia srdca môžu byť rôzne, vrátane vonkajších podnetov, psychologických, hormonálnych alebo biologických faktorov.

Anémia, zvýšená činnosť štítnej žľazy, elektrolytická nerovnováha v tele, nízka hladina cukru v krvi, vysoká hladina adrenalínu v dôsledku stresu alebo úzkosti; namáhavé cvičenia, nadmerný príjem kofeínu, nikotínu a alkoholu, užívanie ilegálnych drog, ako je kokaín a marihuana sú len niektoré z najčastejších príčin búšenie srdca.

Okrem toho tehotné ženy a ženy, ktoré trpia záchvatmi paniky sú náchylnejšie k tomuto problému. Búšenie srdca môžu tiež spôsobovať určité lieky na predpis.

Palpitácia je v skutočnosti príznak sám o sebe. Avšak môžu ho sprevádzať aj ďalšie príznaky: ako je dýchavičnosť a pocit zúženia v hrdle.

V niektorých prípadoch môže byť búšenie srdca príznakom vážnejšej srdcovej slabosti, zvlášť keď je sprevádzané takými príznakmi ako sú závraty, mdloby, rozmazané videnie, bolesť v hrudníku, potenie, nevoľnosť a zvracanie.

Určite sa však poraďte so svojím lekárom ak sa u vás prejavia tieto príznaky, najmä ak sa stav zhorší alebo sa vyskytujú často a tiež ak máte vo svojej anamnéze ochorenia srdcového pôvodu.

Vo väčšine prípadov je však búšenie srdca neškodné a dá sa riešiť vlastnými silami. Jednoduché zmeny životného štýlu a tieto domáce recepty môžu byť tiež užitočné pri zmiernení tohto problému.

1. Valsalvov manéver

Vasalvov manéver

Táto stará technika môže pomôcť obnoviť rýchly srdcový tep do normálu. Tento fyzický zásah spôsobí stimuláciu 10. hlavového nervu (vagus), čo vedie k spomaleniu srdcovej frekvencie:

Postup: stisnite si nos, zatvorte ústa a silou proti tomuto uzáveru akoby vydychujte vzduch, aby ste tak zvýšili tlak v pľúcach. Nezľaknite sa, ak vám zaľahne v ušiach.

Poznámka: Ak máte srdcové ochorenie, nepoužívajte tento postup.

2. Kašeľ

Kýchanie

Intenzívne si odkašliavajte po dobu niekoľkých minút – môžete tým pomôcť utlmiť búšenie srdca. Kašeľ spôsobuje nárast tlaku v hrudníku, čím vráti srdce späť do svojho normálneho rytmu.

Nejedná sa o preventívne opatrenie. Použite tento návod len vtedy, ak už sa búšenie srdca vyskytne.

3. Hlboké dýchanie

Dýchanie zhlboka

Hlboké dýchanie je jedným z najlepších spôsobov, ako sa vysporiadať s búšením srdca. Pomáha zmierniť úzkosť, rovnako ako záchvaty paniky a tiež pomáha normalizovať tepovú frekvenciu. Hlboké dýchanie tiež pomáha uvoľniť telo a zvyšuje dodávky kyslíka do mozgu.

  1. Seďte pohodlne v polohe so skríženými nohami
  2. Dýchajte nosom pomaly a zhlboka, tak aby sa  brucho rozširovalo s každým vdýchnutím
  3. Vydychujte pomaly ústami
  4. Opakujte po dobu niekoľkých minút, až pokým sa tepová frekvencia nespomalí

Aby ste zabránili búšeniu srdca môžete tiež vyskúšať cvičiť pravidelne jógu a meditáciu.

1 2 3
Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne