3 prírodné recepty na detoxikačnú kúpeľ

0

Nie je nič viac relaxačného ako horúca kúpeľ … snáď s výnimkou relaxačnej detox kúpele, ktorá naviac pomáha očistiť telo a zbavuje telo prebytočných látok.

Detoxikačné kúpele pomôžu odstrániť nebezpečné toxíny z tela ale tiež majú tendenciu, že sa po nich cítite unavený/á, takže je najlepšie ich vykonať pred spaním alebo po náročnej činnosti!

Ak máte kožné problémy, bojujete s toxínmi tak tieto prírodné recepty sú jednoduchým, ľahkým a lacným spôsobom, ako si dopriať malú porciu zdravia! Kto by nemiloval horúcu kúpeľ? A tieto prírodné recepty prispejú k zlepšeniu zdravia a zároveň vám doprajú kvalitný odpočinok a relax!

Soľná detoxikačná kúpeľ

 • 1/4 šálky morskej soli alebo himalájskej soli do kúpeľa
 • 1/4 šálky horkej soli (Epsom soľ/Glauberova soľ)
 • 1/4 šálky sódy
 • 1/3 šálky jablčného octu
 • Váš obľúbený éterický olej v prípade potreby (napríklad 10 kvapiek mäty alebo levandule)

Návod

Rozpustite morskú soľ, horskú soľ a sódu bikarbónu vo vriacej vode v litrovom pohári a dajte bokom. Naplňte vaňu s teplou / horúcou vodou a primiešajte do nej jablčný ocot. Pridáme soľnú zmes a éterické oleje (ak sú).

Doprajte si túto detoxikačnú kúpeľ po dobu 30 minút alebo tak dlho, ako uznáte za vhodné. Všimnite si, že po akejkoľvek detoxikačnej kúpeli sa môžete cítiť unavení alebo oslabnutí. Neodporúča sa preto kúpeľ robiť pred odchodom niekde v prípade ak ste veľmi unavení.

Táto kúpeľ je ideálna pre upokojenie podráždenej pokožky, zvýšenie hladiny horčíka a na celkovú detoxikáciu tela.

Horká soľ

Horká soľ

Ílová kúpeľ

 • 1/2 šálky bentonitového ílu
 • 1/2 šálky horkej soli
 • esenciálne oleje (v prípade potreby)

Návod

Rozpustite horkú sol v teplej/horúcej kúpeli a pridajte podľa potreby éterické oleje. Pre íl existujú dve možnosti:

 • Intenzívne premiešajte íl s malým množstvom vody, až kým sa hrudky takmer celé nerozpustia. Nepoužívajte kovovú lyžičku, zmes miešajte s plastovou lyžičkou v sklenenej nádobe. Túto ílovú zmes pridajte do kúpeľa a vychutnajte si kúpeľ po dobu najmenej 20 minút.
 • Zmiešajte íl s malým množstvom vody. Postojačky vo vani napustenej vodou si túto ílovitú zmes naneste na telo, vytvorte si pleťovú masku a nechajte zaschnúť po dobu 5 minút ešte pred tým než si zmes zmyjete. Týmto umožníte priamy kontakt s pokožkou a účinne odstránite toxíny z kože. V kúpeli vydržte aspoň 20 minút alebo aj dlhšie. Počas kúpeľa použite jemnú handričku alebo špongiu a vydrhnite si zostávajúci íl z pokožky.

Táto kúpeľ je ideálna pre odstránenie viacerých toxínov pretože bentonitový íl sa viaže na ťažké kovy a horká soľ pomáha odstrániť celý rad toxínov z tela a zároveň doplňuje hladinu horčíka.

Bentonitový íl

Bentonitový íl

Kyslíková detoxikačná kúpeľ

 • 2 šálky (alebo viac) peroxidu vodíka
 • 1 lyžica vysušeného prášku z ďumbiera (zázvor)

Návod

Naplňte vaňu s teplou/horúcou vodou a pridajte peroxid vodíka a zázvorový prášok. Ponorte sa do vane po dobu 30 minút alebo aj na dlhšie. Táto kúpeľ je užitočné najmä počas choroby pretože ďumbier pomáha pri nádche a zmierňuje bolesti celého tela. Môže tiež pomôcť pri alergiách alebo pri podráždení pokožky.

Zázvorový prášok

Zázvorový prášok

Ďalšie poznámky k detoxikačnej kúpeli

 • Čím je voda teplejšia, tým silnejší bude detox efekt.
 • Pokiaľ máte vodu silne chlórovanú alebo fluoridovanú, odporúča sa pridať niekoľkých lyžíc bentonitového ílu – tým pomôžete absorbovať chemikálie, takže sa nevstrebávajú do pokožky.
 • Všetky tu popísané návody môžu byť použité samostatne alebo v kombinácií pre silnejší detoxikačný účinok.
 • je možné zdvojnásobiť alebo strojnásobiť ingrediencie pre zvýšenie detoxikačného účinku, ale odporúča sa začať pomaly alebo pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu.

Dôležité: uvedené údaje v príspevku sú určené len pre informačné účely. Ak ste tehotná, alebo máte zhoršený zdravotný stav, poraďte sa s lekárom ešte pred tým, než zmeníte váš zdravotný režim.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne