5 domácich receptov na energy-drink

0

Potrebujete nápad na dobrý prírodný post tréningový nápoj? Zabudnite na energeťáky v plechovkách alebo tetrapaku, plné umelých farbív, pasterizované a s vysokým podielom rafinovaných ovocných štiav. Namiesto toho si teraz môžete pripraviť vlastný čerstvý, prírodný a naozaj výživný vysoko-oktánový športový nápoj! Tieto nápoje sú ľahké na prípravu, bohaté na živiny a udržia vás na nohách po dlhom a náročnom tréningu.

Všetko, čo potrebujete je veľká športová fľaška a plastový obedový box kde ju budete nosiť. Nezabudnite do boxu pribaliť aj vrecko s ľadom, aby ste udržali váš čerstvo vyrobený nápoj vychladný celé hodiny.

Tu sú niektoré úžasné recepty (všetky sú vegánske!):

1. Kokosový energy drink so spirulinou – „Cocolina“

Kokosová vodaKokosová voda je bohatá na draslík a najlepší izotonický prírodný nápoje. Spirulina je riasa bohatá na bielkoviny, ktorá obsahuje 8 esenciálnych a 10 non-esenciálnych aminokyselín, draslík, vitamíny skupiny B ako je B1, B2 a B6 a horčík – minerál zásadný pre energiu ľudského tela.

Zloženie: Kokosová voda a ½ lyžičky prášku zo spiruliny

Postup: Nalejeme kokosovú vodu do fľašky a zmiešame s práškom zo spiruliny. Tesne utiahneme uzáver fľaše a dobre pretrepeme. Ak nemôžeme vystáť chuť spiruliny, môžeme ich brať vo forme 500 mg tabliet a zapíjať kokosovou vodou medzi samotnými tréningmi a cvičením. Tento drink je vhodný aj pred tréningom.

2. Smoothie z pomaranča a ľanových semienok

Smoothie z pomaranča

Pomaranče sú dobrým zdrojom draslíka, horčíka, vitamínov B1, B2, B3, B6 a kyseliny listovej. Ľanový olej (alebo konopný olej) zabezpečí spomalenie uvoľňovania ovocného cukru do krvného obehu, čo má za následok rovnomerný prísun energie po dobu niekoľkých hodín.

Zloženie: 5 olúpaných sladkých pomarančov a 3 lyžice za studena lisovaného ľanového/konopného oleja

Postup: Pridáme trochu studenej vody (cca. pol šálky) a zmiešame. Pijeme pomaly. Je výborný aj ako nápoj pred tréningom.

3. Osviežujúci nápoj z jablčného octu

Jablčný ocot

Jablčný ocot obsahuje významné množstvo draslíka, horčíka, fosforu, vitamínov B1, B2 a B6.

Zloženie: 2 lyžičky surového nepasterizovaného jablčného octu; 500ml studenej vody; 2 lyžičky čistého javorového sirupu / surový agávový sirup / surový kokosový nektár

Postup: Zmiešame všetky prísady v športovej fľaške a dobre pretrepeme.

4. Zelený smoothie s banánom

Zelený banánový smoothie

Banány sú najlepším zdrojom draslíka, dôležitého minerálu, ktorý pozitívne vplýva na únavu a podporuje enzýmy v tele potrebné na výrobu a premenu energie. Banány majú tiež vysoký vitamínov B1, B2, B3 a B6, ktoré pomáhajú spracovať energiu z potravy; fosfor, ktorý pomáha znižovať únavu a zvyšuje fyzickú vytrvalosť a horčík, kľúčovú živinu pre fungovanie svalov a nervov. Rímsky šalát má vysoký obsah tiamínu, riboflavínu, niacínu a draslíka.

Zloženie: 4 veľké sladké a zrelé banány; 1 sáčik zeleného šalátu alebo jedna hlávka umytého a nakrájaného rímskeho šalátu; 3 šálky studenej vody

Postup: Do mixéra nalejeme 2 šálky studenej vody a pridáme 1 šálku ľadu a šalátu zo sáčku alebo posekanú hlávku šalátu a mixujeme po dobu 30 sekúnd až 1 minútu. Potom vložíme banány a mixujeme pokým nevznikne hladký smoothie – skvelý post tréningový nápoj.

5. Smoothie s banánom a pšeničnými klíčkami

Smoothie zo pšeničných klíčkov

Pšeničné klíčky sú bohatým zdrojom bielkovín, draslíka, horčíka a B komplexu.

Zloženie: 3 veľké sladké banány; 2 šálky studenej vody; 1 lyžica prášku z pšeničných klíčkov

Postup: Rozmixujeme v mixéry všetky ingrediencie až pokým nevznikne hladký smoothie. Nalejeme do veľkej športovej fľašky.

 

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne