Domáce prostriedky na suché popraskané pery

0

Popraskané alebo suché pery sú často sa vyskytujúcim problémom, ktorý môže byť bolestivý a neatraktívny pre okolie. Bežné príznaky sú suchosť, začervenanie, praskanie, odlupovanie alebo bolesť pier.

Za hlavné príčiny sa považuje nedostatok vitamínov, alergické reakcie, dehydratácia, fajčenie, nadmerné olizovanie pier, nadmerná slnečná expozícia a aj zlé počasie.

Existuje veľké množstvo ľahko dostupných komerčných produktov na liečbu popraskaných pier. Ale môžete jednoducho ušetriť  a ľahko získať úľavu s niektorými ľahkými prírodnými prostriedkami.

10 domácich prostriedkov na popraskané pery

1. Cukor

Cukor - kocky

Odstránenie odumretých buniek z popraskaných pier pomôže rýchlejšie obnoviť ich prirodzenú hebkosť.

 • zmiešajte dve čajové lyžičky cukru s jednou lyžičkou medu. Naneste zmes na pery a nechajte pôsobiť pár minút.
 • prstami jemne rozotrieme zmes na perách, aby sme uvoľnili odumreté kožné bunky.
 • umyjeme vlažnou vodou.

2. Med

Med - plást

Med je skvelý hydratačný prostriedok, ktorý má tiež hojivé a antibakteriálne vlastnosti – vhodné na liečbu popraskaných pier.

 • jednoducho naneste čistý organický med na popraskané pery niekoľkokrát denne.
 • môžete si tiež urobiť zmes z medu a glycerínu a aplikovať ju na pery pred spaním – to vám zaručí mäkšie pery v dopoludňajších hodinách.

3. Ružové lupienky

Ružové lupienky - lístky

Ruža vo vašej záhrade vám môže pri popraskaných perách tiež pomôcť. Tento postup vám pomôže hydratovať vaše pery a zároveň posilní ich prírodnú farbu.

 • dôkladne vo vode umyte hrsť ružových lístkov. Namočte lístky do mlieka po dobu niekoľkých hodín. (Ak máte problémy s mliečnymi výrobkami, môžete ich namiesto toho namočiť do glycerínu).
 • lupienky rozotrite na hustú pastu.
 • aplikujte zmes na suché pery dvakrát až trikrát denne a každú noc pred spaním.

4. Kokosový olej

Kokosový olej - kokos

Kokosový olej je prírodný hydratačný krém, ktorý môže pomôcť liečiť popraskané pery spôsobené studeným alebo suchým počasím. Jednoducho naneste čistý kokosový olej niekoľkokrát denne na pery, aby ostali vlhké. Môžete tiež použiť ak olivový olej.

5. Ricínový olej

Ricínový olej - bobule

Ricínový olej je jedným z ďalších dobrých prípravkov na ošetrenie suchých a popraskaných pier.

 • jednoducho naneste ricínový olej na pery niekoľkokrát denne.
 • môžete si tiež vytvoriť upokojujúcu zmes pomocou jednej čajovej lyžičky ricínového oleja, jednej lyžičku glycerínu a pár kvapiek čerstvej citrónovej šťavy. Dobre zmiešajte a aplikujte na vaše pery pred spaním. Ráno umyte tampónom namočeným vo vlažnej vode. Tento postup opakujte denne, pokým sa vaše pery nezahoja.

6. Smotana

Mliečna smotana

Vysoký obsah tuku v smotane ju robí skvelou ako prírodné hydratačný prostriedok na pery.

 • naneste čerstvú smotanu na pery a nechajte pôsobiť 10 minút. Potom jemne umyte pery s tampónom namočeným vo vlažnej vode.
 • opakujte denne pre rýchly účinok.

7. Aloe Vera gél

Aloe Vera - gel

Liečivé vlastnosti aloe vera gélu sú dobre známe. Naneste malé množstvo gélu na pery každý deň. To pomôže suchým perám a zmierni bolesť. Aloe vera gél má nepríjemnú chuť, ale jeho úžasné hojivé kvality stoja za to.

8. Uhorka

Uhorka - plátky

Ďalším jednoduchým a prírodným prostriedkom na popraskané pery je uhorka.

 • jemne rozotrite šťavu z malého plátku suché pery
 • nechajte pôsobiť to po dobu 15 až 20 minút a zmyte vodou.
 • opakujte niekoľkokrát denne, aby sa vaše pery rýchlejšie zahojili.

9. Vazelína

Vazelína

Vazelína, je tiež veľmi účinná pri liečbe suchých pier

 • jednoducho naneste trocha vazelíny na suché pery niekoľkokrát denne, aby boli dobre chránené Opakujte znovu pred spaním, aby vaše pery boli dobre živené i počas spánku.
 • môžete tiež najprv naniesť na pery tenkú vrstvu medu, nechať na pár sekúnd zaschnúť a potom naniesť tenkú vrstvu vazelíny. Počkajte niekoľko minút a potom odstráňte s tampónom namočeným v teplej vode. Opakujte dvakrát denne.

10. Voda

Voda

Dehydratácia môže byť tiež jedným z dôvodov popraskaných pier. Je dôležité piť počas dňa veľa vody, aby  telo bolo dobre hydratované. Pokúste sa začať svoj deň tým, že vypijete jeden alebo dva poháre vody pred jedlom. Tiež pred spaním vypite aspoň jeden pohár vody. Okrem toho, že sa udržujete hydratovaný/á, voda pomáha dostať škodlivé toxíny von z tela.

Tieto prostriedky sú účinné pri liečbe suchých a popraskaných pier. Ale aby sa zabránilo opakovaniu, aby sa vaše pery a telo zostali dobre hydratované, vyhnite sa extrémnym teplotám, a dodržujte správnu diétu.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne