Mňamka! Vedci tvrdia, že švábie mlieko je pre vás dobré!

0

Bobule Acai, granátové jablko alebo kel – všetky tieto tri potraviny sú od istého času považované za tzv. „super-foods“, tzn. potraviny ktoré sľubujú veľký úbytok na váhe, obnovenie energie a vitality a podobne. Určite ste o nich všade čítali, videli na internete ba i v TV. Stali sa súčasťou bežných sladených nápojov a kúpite ich za smiešny peniaz v potravinách na každom rohu. Ale teraz podľa vedcov prichádza na scénu nový hráč – a ten sa plazil po zemi už od čias dinosaurov.

Určite nie je novinkou, že šváby, najmenej obľúbený hostia v každej domácnosti, sa konzumujú ako potravina. Pre ich výdatné počty sa stali súčasťou viacerých lahôdok po celom svete, ale teraz, jedno špecifické plemeno švábov, ktoré produkuje sekrét podobný mlieku, sa chce zaradiť po bok už vo svete známych super potravín.

Diploptera punctata, alebo tzv. veľký Pacifický šváb, je jediný známy druh, ktorý je živorodý, to jest rodí živé potomstvo a dáva svojim mláďatám niečo, čo pripomína mlieko. Vyskytuje sa v Ázií a tichomorských ostrovoch, vrátane ostrovov Havaj a rovnako ako akýkoľvek iný druh ploštice, nie je ohrozený. Výskumníci po celom svete objavili (odkaz v angličtine), že sekrét tohto plemena ploštice má v skutočnosti mnoho zdravotných výhod. Výskumníci z Indie, Japonska, Francúzsku, Kanady a Spojených štátoch amerických došli k záveru, že sekrét podobný mlieku z tohto švába obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny potrebné pre zdravú výživu a môže obsahovať viac než trojnásobok množstva energie ako v ekvivalentnom množstve kravského mlieka.

Profesor John Carver, riaditeľ výskumnej školy „Research School of Chemistry“ na austrálskej National University je o tomto nápade trochu skeptický. Bez ohľadu na to Carver vraví, že tento objav by mohol potešiť všetkých ochrancov zvierat: „Môžeme zo švába izolovať gén tohto proteínu a preniesť ho do kvasinkového systému a tak produkovať veľké množstvo švábieho sekrétu.“

Potenciál pre tento konkrétny švábí sekrét je pomerne veľký, ale táto idea by mohla naraziť z marketingového hľadiska. Zatiaľ čo mliečny proteín sa môže bez strachu použiť v produktoch zdravej výživy a kulturistike, nie je časté, aby sa niekto pozrel na výrobok obsahujúci švábie mlieko a s radosťou ho kúpil.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne