Urobte si doma: domáca bublinková kúpeľ

0

Ak ste si doteraz nemohli dopriať bublinkovú kúpeľ, či už z dôvodu citlivej pokožky alebo dôvodu iného, tento domáci recept na perličkovú kúpeľ vás istotne poteší! Ostatné bublinkové kúpele, ktoré nájdete na pultoch drogérií buď obsahujú nejakú chemikáliu alebo farbivo, alebo sú jednoducho príliš drahé na to, aby sa vtesnali do domáceho rozpočtu.

Skutočnú penovú kúpeľ tak ako ju poznáme z obchodu je v domácich podmienkach ťažké urobiť. Hlavný dôvod je ten, že obsahujú špeciálne chemické látkach, zvyčajne sodium laurel sulfate. A to nie je dobré. Takže domáca bublinková kúpeľ nikdy nebude úplne rovnaká ako obchodná, ale dosť dobrá na to, aby nám stačila! Tento recept je bez parfému a vhodný aj pre citlivú pleť. Fantázií sa medze nekladú a tak môžete skúšať viacej variácií: napr. použiť parfémované kastílske mydlo (napr. vôňa mäty piepornej alebo citrusov).

Ingrediencie:

  • 1 šálka filtrovanej alebo destilovanej vody
  • 1/4 šálky kastílskeho mydla
  • 30ml rastlinného glycerínu
  • 1 polievková lyžica kokosového oleja (voliteľné – nepridávajte, ak chcete viac bublín)

Zmiešajte všetky ingrediencie dohromady. Možno budete musieť zahriať kokosový olej na teplotu topenia, aby sa dal ľahko zamiešať do zmesi. Potom už len stačí dať do vane potrebnú dávku a bublinky sú na svete! (Tip: ak chcete viac bublín, nepridávajte kokosový olej. Kokosový olej slúži skôr zvláčňujúco a na upokojenie podráždenej pokožky).

Čo je to kastílske mydlo?
Kastílske mydlo (v tuhej forme) sa vyvinulo zo sýrskeho mydla Aleppo, ktoré do Európy priviezli križiaci. Základom je olivový olej s primiešaním vavrínového oleja. V tom čase však v Európe panoval nedostatok vavrínového oleja, preto bolo mydlo vyrábané len z oleja olivového. Kastílske mydlo vzniklo v Španielsku, kde bol dostatok olivovníkov a tým pádom aj dostatok olivového oleja na jeho výrobu. V ostatnej časti Európy sa vyrábalo mydlo zo živočíšnych tukov. Veľmi rýchlo sa stalo kastílske mydlo obľúbeným na španielskom a aj francúzskom kráľovskom dvore. Má mnoho využití, od šampónu na suché vlasy až po čistenie kobercov.

Táto zmes má cca. 350ml. Môžte si ju uložiť na neskôr, napríklad v plastovom pohári s uzáverom, ktorý máte po ruke v kúpeľni pri vani.

Pre tento recept je použité neparfumované kastílske mydlo, ale ako je uvedené vyššie, môžete tiež použiť aj ďalšie vône. Esenciálne oleje môžu byť pridané tiež pre svoje aromaterapeutické výhody (ale najprv sa uistite, že dodržiavate bezpečnostné opatrenia a dávkovanie, pretože niektoré oleje môžu podráždiť pokožku). Pred použitím trošku zatraste pohárom, pretože kokosový olej sa rád usadzuje na vrchole.

Už ste niekedy skúšali robiť domácu bublinkovú kúpeľ? Aká je vaša obľúbená vôňa alebo olej ktorý si pridávate do kúpeľa?

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne