10 prírodných tipov pre rast nechtov

0

Takmer každý chce, aby mu nechty rástli rýchlejšie, boli silné, zdravé a nelámali sa. Krásne nechty dodajú krásu vašim rukám, plus zdravý rast nechtov odráža aj stav vášho celkového zdravia.

Nechty sú tvorené z rovnakého proteínu ako vlasy, nazvaného keratín. Nechty na rukách rastú rýchlejšie ako na nohách, aj keď ich celkový rast je stále veľmi pomalý. V priemere nechty na rukách rastú o 3 až 4 mm každý mesiac, na nohách maximálne o 2. Ale niekedy je rast ešte pomalší.

K pomalému rastu nechtov prispieva niekoľko faktorov. Patrí medzi ne proces starnutia, hormonálne zmeny v tele, zdravotné problémy, chemoterapia, lieky a nutričné nedostatky. Na druhej strane, rýchlejší rast nechtov je možné vidieť u detí pred pubertou a tehotných ženách.
Pomalý alebo zlý rast nechtov môže byť tiež doplnený o lámanie nechtov, zlomenie, rozdelenie a iné problémy.

Jesť zdravú stravu a venovať náležitú starostlivosť o nechty sú tie najjednoduchšie spôsoby, ako udržať vaše nechty silné a aj zdravé tempo rastu. Môžete tiež podporiť rast nechtov niekoľkými jednoduchými prírodných prostriedkami a to pomocou jednoduchých ingrediencií.

Toto sú top 10 domácich prostriedky pre rast nechtov:

1. Olivový olej

Olivový olej

K podpore rastu je dôležité, aby boli nechty dobre hydratované. Olivový olej je asi to najlepšie, pokiaľ ide o starostlivosť o nechty. Preniká hlboko do pokožky a nechtov a tým pomáha nechty vyživovať. Navyše obsahuje vitamín E, ktorý zlepšuje krvný obeh, pomáha opraviť jemné poškodenia a podporuje ich pevnosť a rast.

 • Pred spaním si naneste teplý olivový olej na nechty a kožičku okolo nechtov a jemne vmasírujte po dobu 5 minút. Môžte nosiť bavlnené rukavice aj cez noc.
 • Pre podporu rastu nechtov si môžete si tiež namočiť nechty v teplom olivovom oleji po dobu 15 až 30 minút raz denne.

2. Kokosový olej

Kokosový olej - kokos

Aj kokosový olej je vhodný pre zdravý rast nechtov. Obsahuje dôležité živiny, aby sa vaše nechty boli dobre hydratované a silné. Posilňuje pokožku okolo nechtov, ktorá tiež hraje kľúčovú úlohu v ich raste. Navyše pomáha pri liečbe zadrenej kože v nechtoch, infekcií a plesní.

 • Masírujte nechty a ruky teplým extra-panenským kokosový olej denne ešte pred spaním. Masírujte krúživými pohybmi pre zlepšenie krvného obehu.
 • Môžete si tiež pripraviť nechtovú kúpeľ. Zmiešajte 1/4 šálky organického kokosového oleja, 1/4 šálky medu a 4 kvapky esenciálneho oleja z rozmarínu. Ohrejte v mikrovlnnej rúre po dobu 20 sekúnd. Nechty v nej nechajte namočené po dobu 15 minút. Tento recept aplikujte raz alebo dvakrát do týždňa.

3. Pomarančová šťava

Smoothie z pomaranča

Ďalší vec, ktorá môže podporiť rast nechtov je pomarančová šťava. Je bohatá na vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a udržiava nechty zdravé. Tiež má vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá je pre rast nechtov nevyhnutná.

 • Namočte nechty do čerstvej pomarančovej šťavy po dobu najmenej 10 minút.
 • Opláchnite s teplou vodou, osušte a aplikovať hydratačný krém.
 • Túto procedúru robte raz denne, až pokiaľ nie ste spokojní s výsledkami.

4. Citrón

Citrónová kôra

O citrónoch je všeobecne známe, že sú bohaté na vitamín C, ktorý je pre rast nechtov nevyhnutný. Tiež pomáha liečiť žlté nechty a dáva vašim nechtom krásny lesk.

 • Pripravte jednoducho si nechtovú kúpeľ s 1 lyžicou citrónovej šťavy a 3 lyžicami olivového oleja. Mierne roztok zahrejte v mikrovlnnej rúre a potom do neho namočte nechty po dobu 10 minút. Túto procedúru opakujte každý deň.
 • Môžete tiež potrieť plátkom citróna nechty po dobu 5 minút, potom opláchnuť teplou vodou. Osušte a naneste hydratačný krém. Opakujte raz denne. Túto procedúru nerobte, ak máte zlomené nechty alebo zadretú kožu v nechte, mohlo by vás to štípať.

5. Praslička Praslička

Podľa starých gréckych a rímskych bylinkárov, je praslička účinná bylinka pre rast nechtov. Je zdrojom vápnika, oxidu kremičitého a ďalších užitočných minerálov. Praslička prispieva k celkovému zdraviu nechtov.

 1. Pridajte 3/4 lyžičky sušených stoniek z prasličky do 2 šálok vriacej vody.
 2. Prikryte a nechajte lúhovať po dobu 10 až 15 minút.
 3. Oceďte a nechajte vychladnúť.
 4. Namočte do roztoku nechty po dobu 20 minút.
 5. Opakujte najmenej štyrikrát týždenne.
 6. Môžete tiež piť čaj z prasličky raz denne pre zdravé nechty.

6. Biotín

Biotín

Pre zdravé nechty je potrebný celý rad vitamínov. Jeden z nich je biotín, tiež známy ako vitamín H. Biotín podporuje rast vlasov a nechtov, pretože zlepšuje keratínovú infraštruktúru .

Pomalý rast nechtov, rovnako ako nechtové problémy, ako napr. nechty slabé, tenké a krehké sú často spojené s nedostatkom biotínu.

 • Biotín môžete ľahko získať z potravín, ako sú vajcia, celozrnné výrobky, mrkva, paradajky, losos, mandle, karfiol, uhorky, mlieko, sójové bôby, jahody, šošovica, ovos a vlašské orechy.
 • Môžete tiež brať potravinové doplnky s biotínom, ale predtým sa určite poraďte s lekárom.

7. Pŕhľava dvojdomá Pŕhľava, žihľava

Ďalší prastarý liek na podporu rastu nechtov je pŕhľava dvojdomá, inak žihľava. Táto bylina pomáha rastu nechtov, pretože obsahuje vysoké množstvo oxidu kremičitého a ďalších užitočných minerálnych látok potrebných pre nechty. Tiež posilňuje nechty a zabraňuje tak nechtom slabým a lámavým.

 1. Pridajte 2 až 3 lyžičky sušených žihľavových listov do šálky s horúcou vodou
 2. Zakryte a nechajte 10 minút vylúhovať
 3. Sceďte a pridať trochu medu.
 4. Doprajte si túto šálka bylinného čaju raz denne.

8. Ľanový olej

Ľanový olej

Ľanový olej je tiež veľmi účinný pri zrýchlení rastu nechtov vzhľadom na svoj vysoký obsah omega-3 mastných kyselín. Obsahuje tiež stopové prvky, ako sú vitamíny skupiny B, horčík, draslík, zinok, lecitín a bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre ich celkové zdravie.

Ľanový olej môže okrem podpory rastu nechtov aj pomôcť liečiť praskanie, štiepanie, sušenie alebo krehkosť nechtov.

 1. Naneste ľanový olej na nechty a jemne masírujte po dobu niekoľkých minút.
 2. Môžete nosiť rukavice na pár hodín, aby ste si udržať vlhkosť.
 3. Opakujte raz alebo dvakrát denne.

9. Paradajky

Paradajky, rajčiny

Paradajky obsahujú vysoké množstvo biotínu, ktoré napomáha rastu nechtov, robí ich silnejšie a lesklé. Navyše, paradajky obsahujú vitamíny A a C, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé nechty a pokožku.

 1. Zmiešajte v miske 1/2 šálky paradajkovej šťavy a 2 lyžice olivového oleja.
 2. Namočte svoje nechty v tomto roztoku po dobu 10 minút.
 3. Opakujte raz denne, kým nedosiahnete požadované výsledky.

10. Proteín

Proteíny v potravinách

Nechty sú tvorené z bielkoviny – keratínu. Pridaním viac bielkovín do jedálnička môžete rast nechtov podporiť. Nedostatok bielkovín môže spôsobiť biele škvrny na nechtoch a oslabiť ich.

 • jedzte chudú hydinu, ryby, hovädzie a bravčové mäso, rovnako ako vajcia pre zvýšený príjem bielkovín.
 • Strukoviny, orechy, semená, špenát a zelenina obsahujú tiež bielkoviny. Je to dobrá voľba pre vegetariánov.
 • Môžete tiež piť proteínové koktaily alebo pridať proteínový prášok do pohára mlieka. Pred konzumáciou akýchkoľvek proteínových doplnkov sa ale poraďte s lekárom.

Ďalšie tipy

 • Nevystavujte nechty chemikáliám, vrátane čistiacich prostriedkov. Pri práci alebo čistení noste vždy rukavice aby ste si vaše nechty chránili pred poškodením.
 • Ak chcete zabrániť plesňovým infekciám nechtov, všetky drobné ranky a zarastenú kožu si ihneď ošetrite. Ak už máte infekciu nechtov, okamžite ju liečte.
 • Vyhnite sa hryzeniu nechtov alebo škrabaniu kože okolo nechtov. Tiež si neškriabte nechty, lebo ich to môže oslabovať.
 • Jedzte zdravú stravu a to nielen pre zdravé a silné nechty. Zvýšiť svoj príjem zeleného čaju, pretože aj ten zlepšuje kvalitu nechtov.
 • Pravidelne si strihajte nechty, aby rástli rýchlejšie.
 • Naneste pred spaním vazelínu na nechty a ruky, aby boli lepšie hydratované.
 • Vyhnite sa používaniu laku na nechty, ktorý obsahuje formaldehyd, toluén alebo sulfónamidy.
 • Vystaviť vaše nechty rannému slnku aby vaše telo mohlo vytvárať vitamín D, ktorý nechty potrebujú na svoj rýchly rast.
 • Cvičte denne pre dobrý krvný obeh, čo pomôže vašim nechtom k rýchlejšiemu rastu.
 • Môžete si tiež vziať multi-vitamíny k urýchleniu rastu nechtov.
Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne