Čo je lumbago? Všetko o bolesti v krížoch.

0

Bolesť v dolnej (driekovej) časti chrbta sa bežne označuje ako lumbago, ľudovo tiež nazývaný hexenšús. Tiež môže byť táto kondícia definovaná ako mierne až silné bolesti alebo nepríjemné pocity v dolnej časti chrbta nad driekovou časťou chrbtice.

Bolesť môže byť akútna (náhla a prudká) alebo chronická ak trvá dlhšie ako tri mesiace.

Väčšina ľudí trpí na lumbago v určitom okamihu svojho života. Môže sa objaviť v každom veku, ale je problémom najmä u mladších ľudí, ktorých práca zahŕňa fyzickú námahu a u starších ľudí oveľa neskôr v živote. Bolesť môže vyvolať i nevhodný pohyb, skok, krok alebo zdvihnutie ťažkého bremena.

Vo väčšine prípadov sa ustáli v priebehu niekoľkých týždňov, ale pre niektorých je pretrvávajúcim problémom.

Bolesť chrbta a krížov

Čo spôsobuje lumbago?

Vo väčšine prípadov nie je možné zistiť presnú príčinu bolestí v krížoch.

Napríklad to môžu byť malé poranenia svalov a šliach, ktoré je takmer nemožné lokalizovať v rámci komplexnej štruktúry akou je ľudská chrbtica.

V cca. 25 percent prípadov sa však problém dá nájsť.

Často pacienti trpia rôznymi kondíciami, ako je napr. artróza drobných kĺbov v stavcoch, vyskočená medzistavcová platnička (vyskočenie medzistavcového disku), kolapsu alebo prasknutia jedného alebo viacerých stavcov (to je pravdepodobnejšie u starších pacientov, najmä pri páde, osteoporóze alebo krehkých kostiach), deformácie prirodzeného zakrivenia chrbtice (skolióza) alebo zriedkavejšie poškodenie kostí spôsobených nádormi alebo infekciami.

Aké sú príznaky lumbago?

 • Bolesť po celej spodnej časti chrbta, ktorá sa prenáša do sedacej časti, do zadnej strany stehna alebo do slabín. Bolesť je zvyčajne horšia pri pohybe.
 • Obmedzenie pohybu chrbtice – najmä predklon a opieranie
 • Napätá kŕč svalov obklopujúcich chrbticu, čo spôsobuje stuhnutý chrbát.
 • Silná bolesť a kŕč, chrbát sa môže nakláňať k jednej strane, čo má za následok zmenu držania tela alebo krívanie.
 • Bolesť je niekedy sprevádzaná brnením alebo znecitlivením chrbtice, sedacej časti alebo nohy, ktorá môže prerásť priamo až do chodidiel. Tento jav sa nazýva ischias a znamená podráždenie sedacieho nervu, ktoré prechádza dolu po každej strane chrbtice k nohám.

Aké sú príznaky upozorňujúce na nebezpečenstvo?

Ak náhle zistíte, že nie ste schopní ovládať svoj močový mechúr alebo stolicu alebo ak  dolná časť chrbta alebo nôh náhle znecitlivie alebo oslabne, vyhľadajte ihneď odbornú pomoc.

Ak trpíte bolesťami chrbta a dôjde k zníženiu sily alebo svalovej hmoty v jednej alebo oboch nohách, mali by ste sa tiež nechať skontrolovať lekárom.

Tieto varovné signály ukazujú, že poškodenie chrbtice môže byť príčinou stlačenej miechy a/alebo nervov, ktoré z nej vetvia. Včasná liečba je dôležité, ak má byť zabránené trvalému poškodeniu.

Čo môžeme urobiť pre zmiernenie bolesti chrbta?

Akútna bolesť dolnej časti chrbta

 • Pravidelné používanie jednoduchých liekov proti bolesti. Váš praktický lekár môže niekedy predpísať špeciálne lieky, ktoré uvoľňujú svaly chrbtice. Výskum ukazuje, že NSAID (nesteroidné protizápalové lieky, napríklad ibuprofen ) a myorelaxanty uľavujú od bolesti účinnejšie ako placebo. Niektorí ľudia dávajú prednosť paracetamolu. Lieky proti bolesti je potrebné brať pravidelne po celý deň a to niekoľko dní a nielen vo chvíli, keď je bolesť neznesiteľná.
 • Aktivita je vždy prospešná a preto treba zostať aktívny. Skúste udržať aktivitu vo svojom živote v medziach svojej bolesti. Pomôžete udržať svaly, ktoré podporujú chrbticu silné a zabránite tkanivu od deformácií a stuhnutosti.
 • Teplo (napríklad horúce zábaly alebo krémy s obsahim kapsaicínu) pomáha, ako aj kúpanie v teplom bazéne.
 • Odpočinok a spánok – ak je to možné, ležte na pevnom, rovnom povrchu
 • Vyhýbajte sa zhrbeniu, ohýbaniu, zdvíhaniu a sedeniu na nízkych stoličkách.
 • Majte na pamäti, že bolesť chrbta je zriedka spôsobená vážnym ochorením a zvyčajne prejde v priebehu niekoľkých dní.

Chronická bolesť dolnej časti chrbta

Ak bolesť chrbta pretrváva dlhšiu dobu, viac ako niekoľko týždňov, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom, ktorý vám môže poradiť čo skúsiť nabudúce.

Je nepravdepodobné, že by doktor navrhol röntgen alebo iný typ skenovania pretože toto vyšetrenie len zriedkakedy pomôže.

Odporúčania hovoria, že pacientom s pretrvávajúcou bolesťou dolnej časti chrbta (ktorá trvá dlhšie ako 6 týždňov), by mala byť ponúknutá možnosť výberu jednej z niekoľkých možností liečby:

 • štruktúrovaný cvičebný program, ktorý by mal byť osobitne navrhnutý pre každého pacienta tak, aby absolvoval maximálne 8 sedení po dobu až 12 týždňov
 • manuálna terapia (ako je fyzioterapia, alebo chiropraktik)
 • akupunktúra.

Na bolesť v dolnej časti má vplyv viac vecí: správne držanie tela, aj pri sedení, behaviorálna terapia a multidisciplinárne programy liečby bolesti. Váš lekár vám v prípade potreby pomôže.

Ako lekár vykoná diagnózu?

Vo väčšine prípadov problémy s chrbticou môžu byť diagnostikované lekárom z informácií poskytnutých pacientom, aj keď lekár nemusí byť schopný zistiť príčinu.

Fyzioterapeuti a chiropraktici zvyčajne vykonávajú dôkladnejšiu kontrolu a sledujú pohyb kĺbov v oblasti chrbtice, panvy a bokov; vykonávajú ortopedické a svalové testy a skontrolujú, či nejaké nervy nie sú v chrbtici uväznené alebo stlačené.

Všeobecne možno povedať, že je málokedy nutné ísť na röntgen, skeny alebo krvné testy, aby sa vylúčili vážnejšie príčiny bolesti chrbta.

Avšak v niektorých prípadoch môže byť röntgen alebo MRI chrbtice veľmi užitočný pre celkové zhodnotenie zdravia medzistavcových platničiek, zlomenín a odhalenia kompresie nervov.

Ako sa lumbago lieči?

Aké dáva výskum odpovede na otázku efektívnej liečby?

Akútna bolesť dolnej časti chrbta

Podľa výskumu sa ukázalo byť prospešné:

 • NSAID (nesteroidné protizápalové lieky), ako je ibuprofén (napr Nurofen)
 • zostať aktívny/a
 • kolchicín, antidepresíva

Pravdepodobné, že bude prínosné:

 • iné jednoduché analgetiká ako napr. paracetamol
 • spinálna manipulácia

Kompromis medzi výhodami a nevýhodami: myorelaxant – relaxant svalstva

Neznáme účinky: kolchicín, antidepresíva , epidurálne steroidné injekcie, behaviorálna terapia, cviky na chrbticu, multidisciplinárna liečba, bedrová opierka, fyzikálne ošetrenie, TENS – Transkutánna elektrická nervová stimulácia.

Pravdepodobne neúčinné alebo škodlivé: ležanie na lôžku

Chronická bolesť dolnej časti chrbta

Prospešné: cvičenia chrbtice, multidisciplinárna liečba.
Mohlo byť prospešné: analgetiká, nesteroidné antireumatiká, behaviorálna terapia , spinálnej manipulácia.
Neznáma účinnosť: kolchicín, antidepresíva, myorelaxanty, epidurálky, steroidné injekcie, akupunktúra, TENS, fyzikálna liečba, bedrové opierky, cvičenia a aktívny život
Nepravdepodobné, že by bolo prínosné: ležanie na lôžku

Vyhliadky do budúcnosti

Sú zvyčajne dobré, za predpokladu, že osoba zostáva aktívna a prijme sa zavčasu správna liečba.

Je pravda, že slabé chrbtové a brušné svaly zvyšujú riziko bolesti chrbta. Mierne cvičenia na posilnenie týchto svalov sa preto vrelo odporúča.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne