Benedikt lekársky a jeho účinky na zdravie

0

Benedikt lekársky (Cnicus benedictus) je drobná, jednoročná bylinka ktorá pochádza z oblasti Stredomoria ale dnes sa bežne rastie v Európe, Afrike, Severnej aj Južnej Amerike. Často je dnes táto bylinka označovaná ako škodlivá burina, benedikt lekársky je však používaný ako bylinný liek už od stredoveku.

Lístky, stonky a kvety benedikta lekárskeho sa používali v priebehu storočí v rôznych horkých tonizujúcich nápojoch, v čajoch a kapsuliach. V tomto článku si ukážeme niekoľko zdravotných výhod benedikta lekárskeho, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť, či vám táto bylinka môže pomôcť.

Zlepšenie trávenia

Benedikt lekársky sa často používa na stimuláciu sekrécie žalúdočných kyselín a prietok žlče, čo môže zlepšiť trávenie. Môže byť tiež použitý na riešenie problémov s nadúvaním a zažívacími ťažkosťami. Navyše môže povzbudiť chuť k jedlu, vďaka ktorému je užitočný pri liečbe anorexie.

Zlepšenie produkcie materského mlieka

Benedikt lekársky sa považuje za bylinku, ktorá zlepšuje a zvyšuje produkciu materského mlieka. Zdá sa, že funguje optimálne pri použití spoločne so senovkou gréckou, lucernou, feniklom, žihľavou alebo jastrabinou lekárskou.

Ženský liek

Benedikt lekársky je dobre známy aj pre svoje blahodarné účinky na ženské problémy. Môže pomôcť pri zmiernení veľa príznakov PMS, vrátane bolestivej menštruácii a bolesti hlavy.

Antimikrobiálne účinky

Dve zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v benedikte lekárskom, polyacetylén a cnicin, môžu pomôcť telu účinne bojovať s bakteriálnymi infekciami. Niektoré štúdie ukázali, tieto zlúčeniny sú účinné proti Bacillus subtilis, druh Brucella, Escherichia coli, druhy Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus a Streptococcus faecalis.

Protizápalové účinky

U benediktu lekárskeho bolo preukázané, že znižuje alebo úplne dokáže zastaviť zápal. Avšak, ak máte zápalové črevné problémy, poraďte sa so svojím lekárom pred užitím tejto bylinky.

Detoxikácia pečene

Ako bolo uvedené vyššie, benedikt lekársky môže stimulovať tvorbu žlče, ktorá môže pomôcť pri detoxikácii pečene.

Adstringentné vlastnosti

Benedikt lekársky môže pomôcť zabrániť alebo aspoň spomaliť krvácanie kvôli jeho vlastnostiam podobným zvieraniu alebo sťahovaniu (tzv. adstringentné vlastnosti). Vzhľadom k týmto vlastnostiam sa benedikt lekársky používa na vytvorenie prírodných liečiv na kožné vredy a popáleniny.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne