Kokosový olej: prírodná liečba jaziev a akné

0

Každý, kto má alebo mal jazvy po akné na tvári pozná, ako to môže otriasť sebadôverou. Keď sa necítite doslova vo svojej koži, skúste siahnuť po kokosovom oleji. Kokosový olej je výnimočný liečebný prostriedok s množstvom užitočných zdravotníckych aplikácií. Tento olej sa používa už od nepamäti. V tropických krajinách sa používa dokonca aj ako základná zložka stravy. Kokosový olej má celý rad prospešných použití (viac ako 1000), ktoré siahajú od liečivých po nutričné a od priemyselnej až po wellness.

U kokosového oleja bolo preukázané, že má protizápalové a analgetické vlastnosti a znižuje horúčku. Pomáha pri prevencii infekcie kože, či už sa jedná o bakteriálny, vírusový, plesňový alebo parazitický pôvod. Je efektívny pri psoriáze, ekzémoch, dermatitíde a akné. Tiež pomáha pri znižovaní rôznych typov jaziev s ktorými sa bežne stretávame.

Jazvy sú oblasti väzivového tkaniva, ktoré nahrádzajú normálnu kožu po zranení. Z tohto dôvodu je zjazvenie prirodzenou súčasťou procesu hojenia. Normálne jazvy majú vzhľad tenkých svetlých čiar. Niektoré vypadajú ako hnedé škvrny, niektoré sú vypuklé kvôli prerastaniu tkaniva, ďalšie sú zapadnuté alebo majú dierkovaný vzhľad (ako napríklad býva u akné). Jazvy sa môžu vytvoriť z celej rady dôvodov a líšia sa aj vzhľadom. Môžu byť svrbivé a aj bolestivé. Niekedy sa javia ako tmavé, vyvýšené a väčšinou sú nevzhľadné. Ľudia ich neradi ukazujú na verejnosti a chcú sa ich zbaviť.

Jazvy sa môžu vytvoriť z čerstvých stehov a chirurgických zákrokov, popálenín, strií (pri tehotenstve), akné, infekcií rany, ovčích kiahní, nehôd či piercingu. Ako liečebné postupy sú nám k dispozícii: laserové ošetrenie, chemické peelingy a dermabrázia, rádioterapia, kolagénová indukčná terapia a chirurgia. Tieto liečenia sú ale drahé a nie každý si ich môže dovoliť. Najlacnejší liek k dispozícii pri znižovaní jaziev je však kokosový olej, ktorý ľudia často ignorujú.

Jednotlivé zložky pre ktorý je kokosový olej taký výnimočný

Prítomnosť vitamínu E, kyseliny laurovej, kyseliny kaprylovej a kyseliny kaprinovej predurčuje kokosový olej ako vynikajúcu masť v boji proti jazvám. Vitamín E je antioxidant uznávaný pre urýchlenie obnovy odrenín, popálenín a ďalších poranení. Kokosový olej tiež zabraňuje tvorbe nových jaziev po akné. Olej preniká hlboko do pokožky, hydratuje ju a pôsobí ako obranná bariéra proti nepriaznivým vplyvom životného prostredia a poškodeniu voľnými radikálmi.

Surový kokosový olej organicky pripravený je zďaleka najlepším riešením pre tých, ktorých sužuje akné alebo jazvy po akné. Jednou z kľúčových zložiek kokosového oleja je cholesterol. Ten uľahčuje pri liečbe jaziev po akné vytvorením neviditeľného filmu na pokožke.

Kokosový olej je účinný i iných typoch jaziev. Ľudia trpiaci psoriázou a ekzémami by ho mal používať pravidelne. Olej upokojuje ich kožu a pomáha pri znižovaní jazviev. Tehotné ženy ho môžu používať, aby ich pleť bola vyživovaná a po pôrode i  k zníženiu jaziev.

Vitamín E je významná zložka kokosového oleja. Potrite zasiahnutú oblasť kokosovým olejom, aby ste pomohli znížiť výskyt jaziev od raniek, popálenín a strií. Niektorí ľudia však vitamín E neznášajú dobre. Je ho však možno kombinovať s ďalšími zložkami aby ste dostali potrebný upokojujúci účinok. Spoločný výsledok prírodných olejov a kokosové produktov napomáha k vyblednutiu jaziev už po určitej dobe.

Správny spôsob ako používať kokosový olej na jazvy

Rozohrejte olej aby sa skvapalnil. Vezmite teplý olej do dlane a vmasírujte ho na postihnutú oblasť aspoň raz denne. Pre lepšie výsledky aplikujte 2-4 krát denne. Nezmývajte extra olej, nech ho stihne vaša pokožka prirodzene vstrebať. Kokosový olej má dobrú penetračnú vlastnosť.

Majte to na pamäti pri liečbe jaziev prírodnými prostriedkami: Nerobte nič príliš, pretože to môže viesť k podráždeniu a zhoršeniu súčasného stavu. Nezabudnite, kokosový olej neodstraňuje jazvy úplne, ale to ani žiadny iné produkt alebo domáce prostriedok. Môže znížiť a zmierniť iba viditeľnú podobu jaziev a jazvičiek.

Masírovanie kokosového oleja do už starších jaziev obvykle môže pomôcť zmierniť ich vzhľad a vrátiť vašej pleti späť žiariace, mladistvý vzhľad. Nevzdávajte to a buďte trpezliví. Udržte si pozitívny prístup.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne