Zázvor: pridajte si zdravý elán do nového dňa!

0

Od starovekej Číny až po Rím, chudobní aj bohatí ľudia po celom svete už tisíce rokov používajú zázvor ako korenie i liek. Hoci je obyčajne popisovaný ako korenie, zázvor je vlastne pakoreň, stopka, ktorá vyrastá odspodu z rastliny a z ktorej klíčia malé korienky, rovnako ako nové zelené výhonky.

Zázvor je najznámejší pre jeho liečivé účinky pri zažívacích problémoch, k úľave od bolesti brucha, nevoľnosti, hnačke, rovnako ako rannej nevoľnosti a nevoľnosti pri cestovaní. To je pripisované vysokým hladinám gingerolu, aktívnej zložke v čerstvom zázvore, ktorá mu dáva aj jeho charakteristickú chuť a pôsobí protizápalovo v tele.

Zázvor je možné užívať rôznymi spôsobmi, pretože je vláknitý, tvrdý a plný šťavy a olejov. Je ideálny na strúhanie alebo do takmer akéhokoľvek jedla alebo nápoja, podľa toho akú máte momentálne chuť.

Dokonca aj zázvorové pivo a kandizovaný zázvor majú liečivé vlastnosti, ak vám nechutí zázvor čerstvý.

Nepáči sa vám jeho chuť? Nebojte sa, môžete si ho kúpiť v podobe doplnkov stravy, takže získate všetky výhody okrem jeho silnej chuti!

Výhody zázvoru – „Superpotravina

Ako nám môže pomôcť zázvor so zdravím?

 • O protizápalových vlastnostiach zázvoru sa predpokladá, že poskytujú úľavu od bolesti, od zastavenia migrény v ich začiatkoch až po zmiernenie bolesti artritídy.
 • Rôzne štúdie začali ukazovať naozaj zaujímavé výsledky o účinkoch zázvoru na rakovinu vaječníkov: aj keď je potrebný ďalší výskum, zdá sa, že zázvor má schopnosť eliminovať rakovinové ovariálne bunky. Zdá sa tiež, že výrazne spomaľuje priebeh rakoviny hrubého čreva
 • Podávanie čerstvého zázvoru deťom v rannom veku  má posilňujúci účinok na imunitný systém
 • Zázvor môže pomôcť pri liečbe chronických zažívacích ťažkostí: Chronická porucha trávenia (dyspepsia) je charakterizovaná opakujúcimi sa bolesťami a nepohodlím v hornej časti brucha. Predpokladá sa, že oneskorené vyprázdňovanie žalúdka je hlavným problémom. Je zaujímavé, že u zázvoru bolo preukázané, že urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka u ľudí s touto diagnózou: Po jedle zázvor skrátil čas to na vyprázdnenie žalúdka zo 16 na 12 minút. V štúdii u 24 zdravých jedincov, 1.2 g zázvorového prášku pred jedlom sa zrýchlilo vyprázdňovanie žalúdka o 50%. Zázvor sa zdá, že urýchľuje vyprázdňovania žalúdka, čo môže byť prospešné u ľudí so zažívacími ťažkosťami a súvisiacimi žalúdočnými ťažkosťami

Nežiaduce účinky zázvoru?

Nežiadúce účinky sa zdajú byť minimálna! Niektoré správy hovoria, že zázvor môže spôsobiť nevoľnosť a podráždenie žalúdka, ale ide o zriedkavé prípady. Vzhľadom k tomu, že zázvor je protizápalový, ľudia ktorí užívajú lieky na riedenie krvi by mali konzumovať zázvor s opatrnosťou, aby sa zabezpečilo, že nie je v rozpore s ich zdravotným stavom, aj keď štúdie na túto tému nie sú v žiadnom prípade jasné. Ak máte akékoľvek pochybnosti, poraďte sa s vaším lekárom.

Štúdie hovoria, že …

 • Pomáha pri rannej nevoľnosti
  University of Maryland uskutočnila výskum vplyvu 1g zázvoru na rannú nevoľnosť a zistilo sa, že je účinnejší ako placebo pri zmiernenie príznakov.
 • Je to veľmi protizápalový
  University of Miami došla k záveru, že zázvor je účinný ako protizápalový prostriedok a dokonca navrhla, že extrakt zo zázvora by raz mohol byť použitý namiesto syntetických protizápalových liekov!
 • Bojuje s rakovinou vaječníkov
  Štúdium na University of Michigan ukázala, že zázvor bol rovnako účinný pri ničení nádorových buniek ako štandardné lieky pri chemoterapie na báze platiny.
 • Spomaľuje rakovinu hrubého čreva
  University of Minnesota vykonala štúdie, ktoré ukázali, že rast kolorektálnych rakovinových buniek sa pôsobením zázvoru spomalil

 

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne