3 prírodné doplnky pre zvýšenie hladiny testosterónu

0

Nízka hladina testosterónu môže uškodiť všetkému: od postavy, nálady až po výkon v spálni. Tieto prírodné doplnky môžu nepriaznivý vývoj obrátiť.

Niečo na tom môže byť: môžete sa cítiť menej mužom ako bol váš otec, aspoň čo sa týka hormonálnej úrovne. Rôzne štúdie ukazujú, že v priemere bola hladina testosterónu u mužov rovnakého veku v 80. rokoch vyššia, než tomu bolo v roku 2000 (ako dôvod vedci špekulujú vyššiu mieru obezity a širšie užívanie liekov v súčasnej dobe).

S nízkou hladinou testosterónu je spojená znížená sexuálna túžba a i menej svalovej hmoty. Jedna nová štúdia dokonca zistila, že nižšia hladina testosterónu môže zvyšovať riziko depresie. Našťastie silový tréning a zdravý životný štýl zvyšuje testosterón. Ale existujú aj niektoré úplne prírodné doplnky, ktoré tiež môžu troška pomôcť.

Senovka grécka

O tejto bylinke, používanej po stáročia v potrave, dokonca aj v liečivých obkladoch je známe, že znižuje hladinu telesného tuku a zlepšuje celkovú hladinu testosterónu a zvyšuje i libido. Senovka má početné pozitívne účinky na telo a je skvelá ako  doplnok pre hladinu testosterónu, pretože pomáha regulovať metabolizmus cukru v krvi. To udržuje hladinu glukózy a inzulínu nízku a tým umožňuje zvýšiť hladinu testosterónu na optimálnu úroveň. Senovka grécka môže byť tak užitočná ak na sebe pozorujete, že vaša sexuálna túžba je na ústupe. Môžete ju konzumovať v kari (senovka je tu používaná ako dochucovadlo) a čajov, alebo ako doplnok stravy.

Zázvor

Táto koreňová zelenina je známa ako príloha k sushi, ale jeho zdravotný prínos je silnejší než by ste si dokázali predstaviť. U zázvoru bolo preukázané, že je dobrý v boji proti nevoľnosti, zápalom a dokonca aj rakovine. A podľa niektorých štúdií môže výrazne zlepšiť testosterón a kvalitu spermií u neplodných mužov. V štúdiách na myšiach s karcinómom prostaty bolo preukázané, že suplementácia zázvoru zvýšila hladinu testosterónu pred vyčerpaním. Iné štúdie naznačujú, že zázvor môže zvýšiť produkciu testosterónu aj u ľudí

Tribulus terrestris

Znie to ako latinský názov dinosaura z praveku, ale názov tejto rastliny stojí si za to zapamätať. A to najmä ak ste už dlho nemali kvalitný sex. Štúdie ukázali, že konzumácia šiestich gramov koreňu Tribulus po dobu 60 dní zlepšuje erekciu a frekvenciu sexu u mužov s nízkym počtom spermií. Tiež znižuje sexuálnu únavu. Navyše ich hladina testosterónu vyskočila o priepastných 16%. Tribulus má horkú chuť a je tŕnistý a preto je ho najlepšie konzumovať ako doplnok stravy. Ako funguje? Výskumníci identifikovali, že prirodzene sa vyskytujúce steroidné zlúčeniny v Tribulus terrestris stimulujú produkciu testosterónu tým, že potláčajú prirodzené receptory hormónov. To má za následok produkciu väčšieho množstva luteinizačného hormónu (LH), ktorá zasa povzbudzuje telo, konkrétne Leydigove bunky v semenníkoch aby vytvárali viac testosterónu.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne