5 byliniek vhodných po operácií

0

Bylinné doplnky sú už dlho neoddeliteľnou súčasťou v ľudovom liečiteľstve, ktoré sa datuje prinajmenšom 5000 rokov dozadu. Niektoré bylinky poznali už staroveký Egypťania, Rimania, Gréci, Indovia a dokonca aj sumerské civilizácie.

Egyptské hieroglyfy ukazujú, že už starovekí lekári poznali a používali bylinky ako mäta pieporná, rascu alebo mak.

Je zrejmé, že konkrétne živiny a prvky hrajú dôležitú úlohu vo fyziológii hojenia rán a obnove tkanív. Štúdie ukazujú, že nedostatok živín u pacientov je všeobecne zodpovedný za zvýšenú dobu hojenia po operácii.

Je veľmi pravdepodobné a preukázané výskumami, že poskytnutie dostatočného množstva živín urýchľuje a zľahčuje proces obnovy po operácií.

Nedávne oživenie záujmu o prírodnú medicínu viedlo k zvýšeniu výskumnej činnosti v tejto oblasti. Ale aj napriek tomu je potrebné oveľa viac experimentov a vedecky podložených klinických štúdií, ktoré zmapujú účinnosť byliniek a ich vplyv na naše zdravie.

V tomto článku popíšeme to, čo veda doteraz pozná o niektorých prírodných liečivách a čo môžu ponúknuť ľuďom, ktorí podstúpili chirurgický zákrok.

Bylinná medicína môže byť výhodná v dobe po-operačného hojenia z niekoľkých dôvodov:

 • prirodzené protizápalové látky pre úľavu od bolesti
 • zmiernenie pooperačných podliatín a opuchov
 • aplikované lokálne zlepšujú hojenie rán
 • znižujú systémový a lokálny zápal
 • pomáhajú znižovať stres a úzkosť a zlepšujú spánok
 • pomáhajú chrániť a detoxikujú pečeň

Kôra vŕby bielej – prírodný liek proti bolesti

Kôra bielej vŕby (Salix alba) je jedným z najstarších známych bylinných prípravkov pre liečenie zápalov, úľavu od bolesti (analgetikum) a na zmiernenie horúčky (antipyretikum).

Kôra vŕby bielej bola používaná už v dobe Hippokrata – ľudia kôru žuli aby si uľavili od horúčky a bolesti.

Aspirín a kôra vŕby bielej fungujú podobne, ale aspirín môže spôsobiť nevoľnosť u niektorých ľudí.

Kôra vŕby bielej obsahuje salicín, čo je chemická látka podobná aspirínu, ale má menej vedľajších účinkov než aspirín. Táto bylinka nezaberá tak rýchlo ako aspirín, ale funguje oveľa dlhšie.

Vzhľadom k tomu, že aspirín dráždi žalúdočnú sliznicu, môže spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Kôra vŕby bielej je v poslednej dobe stále populárnejšia pre liečenie zápalových syndrómov.

Čo hovorí výskum?

Rôzne placebom kontrolovanej štúdie porovnávajúce kôru vŕby bielej s nesteroidnými liekmi (NSAID) preukázali účinnosť porovnateľnú s týmito látkami a aspirínom.

Harmanček, rastlinný protizápalový liek, ktorý pomáha znižovať opuchy a bolesti

Harmanček (Chamameleum mobile) poznáme nielen pre chutný a relaxačný čaj. Kvety harmančeka obsahujú prchavé oleje, ktoré majú protizápalové vlastnosti.

Kvety harmančeka sa používajú v tradičnej medicíne ako obklad (kompresia), na zápalové bolesti alebo kongestívnu neuralgiu (niekedy v kombinácii s drvenou hlavičkou maku)

Harmanček je používany na liečbu externých opuchov (spojené s prebiehajúcou infekciu alebo abscesom), na liečbu rán, vredov, ekzémov, dny, podráždenia kože, podliatín, popálenín, neuralgie, ischias, reumatických bolestí, hemoroidov, mastitídy a iných chorôb.

Byť nervózny a v strese sú bežné stavy po operácii. Upokojujúce účinky harmančeka, ktorý je považovaný za relaxant preto môžu byť užitočné.

 • Výskum zistil, že lokálne aplikovaný harmanček zlepšil hojenie rán (epitelizácia) a spôsobil úplné hojenie rán, rýchlejšie ako kortikosteroidy.
 • Vdychovanie pár z rumančekového oleja vykazuje zníženie stresu u pacientov.
 • O harmančeku sa tvrdí, že posilňuje imunitný systém a štúdie zistili, že pitie 5 šálok harmančekového čaju denne po dobu 2 týždňov zvyšuje antibakteriálnu aktivitu v tele.

Ženšen, posilnenie imunitného systému a boj proti pooperačnému stresu

Lekári v Číne bežne predpisujú ázijský ženšen (Panax ginseng), aby pomohli pacientom zotaviť sa zo stresu po operácií.

Niekoľko štúdií na zvieratách ukázalo, že ženšen zvyšuje fyzickú vytrvalosť a spôsobuje fyziologické zmeny, ktoré môžu pomôcť telu prispôsobiť sa nepriaznivým podmienkam

Niekedy sa ženšen nazýva „adaptogén„, čo je látka ktorá má zvýšiť schopnosť tela odolávať škodlivým účinkom stresu a podporovať alebo obnoviť normálne fyziologické funkcie. Viaceré štúdie však nenašli žiadne dôkazy, že adaptogény existujú.

Ginkgo biloba zvyšuje šance na úspešnú chirurgickú rekonvalescenciu

Ginkgo má veľa vlastností, ktoré by mohli byť užitočné pre pacienta po operácii. Ginkgo je silný antioxidant, ktorý môže pomôcť neutralizovať šírenie voľných radikálov generovaných pri chirurgickom výkone.

EGb 761 je extrakt z Ginkgo biloba bežne používané v štúdiách a výskumoch so silnými in vitro antiradikálovými vlastnosťami.

Jedna štúdia ktorá skúmala schopnosť ginko extraktu obmedziť oxidačný stres ukázala zlepšenie klinického výsledku rekonvalescencie liečených pacientov.

Síce zlepšenie nebolo významné v porovnaní s neliečenými pacientmi ale Ginko extrakt potvrdil svoje užitočné vlastnosti.

 • Výskum ukazuje, že Ginko biloba podporuje funkciu nervovej regenerácie po operácii. Tiež bolo preukázané, že pôsobí ako účinný liek proti akútnej zápalovej bolesti po chirurgickom zákroku.
 • V jednej štúdii na zvieratách sa zistilo, že Ginko môže byť užitočné pre riadenie neuropatickej bolesti. Neuropatická bolesť je bolesť vyplývajúcu z poranenia nervového systému. Často sa vyznačuje pichľavou a náhlou bolesťou, necitlivosťou alebo pocitom brnenia.
 • Ďalšie štúdie na zvieratách naznačujú, že EGb 761 podávaná v prvý deň po operácii zvýšila šancu na úspešné hojenie v rekonštrukčnej chirurgii.

Ginkgo môže zlepšiť krvného obeh v mozgu a končatinách, čo je dôvod, prečo by mohol byť užitočný pre každého, kto sa zotavuje z operácie. A to najmä, keď sú pripútaný na lôžku po dlhšiu dobu. Klinické dôkazy pre toto tvrdenie sú však veľmi obmedzené.

Cesnak pomáha detoxikácií pečene

Cesnak (Allium sativum) je cibuľovitá rastlina rodiny Allium. Vďaka svojej lahodnej vôni a chuti je používaná vo varení po celom svete. Ale okrem toho je to to jedna z celosvetovo najviac prospešných rastlín pre naše zdravie.

Cesnak obsahuje množstvo sírnej zlúčeniny nazývanej alicín, o ktorej sa predpokladá, že je zdrojom mnohých zdravotných výhod. Cesnak posilňuje imunitný systém a pomáha predchádzať infekciám.

Môže byť užitočný v chránení pečene proti oxidačnému stresu spôsobeného chirurgiou, anestéziou a ďalšími liekmi. Cesnak je často používaný ako súčasť detox režimu.

 • Denná dávka cesnaku (i vo forme doplnkov) znížila výskyt prechladnutia o 63% v porovnaní s placebom počas 12-týždňovej štúdie.
 • Cesnak má silné ochranné a detoxikačné vlastnosti. Síra prítomná v cesnaku môže znížiť výskyt ťažkých kovov v obličkách, pečeni, a kostiach a chrániť proti poškodeniu orgánov. 4-týždňová štúdia na zamestnancoch fabriky na autobatérie (ktorí sú bežne vystavení vplyvom olova) zistila, že cesnak znížil hladinu olova v krvi o 19%. Cesnak tiež znižuje bolesti hlavy spojenej s toxicitou. Vedci došli k záveru, že cesnak sa zdá klinicky bezpečnejší klinicky a rovnako účinný ako liečivá d-penicilamínu.
 • Ako silný antioxidant má schopnosť zabrániť poškodeniu pečene tým, že eliminuje toxíny (hepatoprotektívna schopnosť)

Pestrec mariánsky chráni pečeň a pomáha detoxikácií po operácii

Ďalšou cennou bylinkou je pestrec mariánsky (Silybum marianum). Aktívna zložka v pestreca mariánskeho sa nazýva silymarín, chemická látka extrahovaná zo semien bylinky.

Vzhľadom na tomu, že pečeň je vystavená silnému zaťaženiu počas operácie, je pestrec mariánsky často odporúčaný zdravotníkmi. Pestrec mariánsky sa chová ako silný antioxidant, ktorý tiež zvyšuje hladinu glutatiónu – silnej detoxikačnej látky.

Vďaka týmto vlastnostiam pestrec pomáha chrániť pečeň v zotavení sa z toxického poškodenia spôsobeného anestetikami a inými drogami.

Existuje značné množstvo dôkazov zo štúdií na zvieratách, že pestrec mariánsky môže chrániť pečeň proti mnohým toxínom.

Dva bylinky na pomoc proti modrinám a opuchom

Takmer akýkoľvek chirurgický výkon, či už od bariatrickej chirurgie po kozmetickú chirurgiu, môže spôsobiť modriny a opuchy. Nadmerné opuchy môžu viesť ku komplikáciám, ako sú napríklad infekcie a celkové komplikácie pooperačného liečenia. Proti pooperačným opuchom a modrinám sa môžu požiť dve látky rastlinného pôvodu: bromelain a quercetin (kvertecín).

Bromelaín, ktorý je obsiahnutý v ananásových stopkách je účinný enzým, ktorý pôsobí protizápalovo. Kvertecín je rastlinný flavanoid pochádzajúci z ovocia je tiež silný antioxidant s protizápalovými účinkami.

Klinické štúdie ukazujú, že echinacea (Echinacea spp.) a pupočník ázijský (Centella Asiatica) zlepšujú hojenie rán.

Ešte pred tým než začnete s doplnkami

Vždy informujte svojho lekára o bylinných doplnkoch ktoré užívate. Ak máte v pláne začať brať rastlinné doplnky pre urýchlenie zotavenia po operácii tiež sa porozprávajte so svojím lekárom než začnete. Rôzne bylinné doplnky sa môžu ovplyvňovať s farmaceutickými liekmi, ktoré už užívate, ako sú sedatíva, lieky proti bolesti, ako je ibuprofén a naproxén a pod.

Bylinné doplnky samy o sebe môžu tiež pôsobiť na ostatné doplnky. Harmanček napríklad môže byť v interakcii s cesnakom, ginkgo bilobou a ďalšími bylinkami.

Každá bylina môže mať tiež vlastné vedľajšie účinky. Každý človek je iný, takže majte na pamäti, že pri vysokých dávkach sa môžu vyskytnúť nežiaduce účinky. Preto sa často odporúča začať s nižšími dávkami a tieto postupne zvyšovať.

Ak ste inak zdravý pacient, ktorý neužíva žiadne lieky a bez zdravotných komplikácií aj vtedy je najlepšie sa poradiť so svojím lekárom.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne