Žlčníkové poruchy: príčiny, príznaky a liečba

0

Žlčník je malý orgán, ktorý je súčasťou gastrointestinálneho systému. Pripomína malý vačok a ukladá sa v ňom žlč, ktorá sa v prípade potreby uvoľňuje do tenkého čreva. Ľudské telo dokáže bez neho fungovať. Je uložený priamo pod pečeňou.

Aké sú choroby žlčníka?

Dôležitými žlčovými ochoreniami a poruchami sú cholelitiáza a cholecystitída. Všeobecne platí, že cholecystitída vedie k cholelitiáze. Cholelitiáza je stav, v ktorom sa zistí prítomnosť žlčových kameňov v žlčníku. Ako už názov napovedá, žlčový kameň je kameňu podobná kryštálová usadenina, ktorý sa tvorí v žlčníku. Rôzne žlčové kamene majú rôzne veľkosti a rôzne chemické zloženia. Väčšina z nich sa skladá z cholesterolu. Žlčník ukladá soli žlčových kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre správne trávenie mastných kyselín. Ženy sú náchylnejšie k vzniku žlčových kameňov v porovnaní s mužmi. Tieto poruchy môžu byť liečené chirurgicky alebo chirurgickými metódami. Málo ľudí si ale uvedomuje skutočnosť, že prírodné domáce prostriedky na žlčníkové poruchy sú v tomto ohľade veľmi prínosné.

Cholecystitída znamená zápal žlčníka. Toto ochorenie je tiež spojená so žlčovými kameňmi. Zvyčajne  upchatie cystického potrubia v dôsledku žlčových kameňov vedie k takému zápalu. Cystický kanál je zodpovedný za odvod žlče zo žlčníka. V niektorých zriedkavých prípadoch sa cholecystitída rozvinie aj v neprítomnosti kameňov. Dlhotrvajúci zápal žlčníka vedie k chronickej cholecystitíde. K ostatným poruchám žlčníka patrí Ileus zapríčinený žlčovým kameňom (Obštrukcia čreva žlčovým kameňom), choledocholitiáza a cholesterolóza žlčníka (tzv. Jahodový žlčník). Pri choledocholitiáze žlčové kamene bránia žlči v prúdení do prvej časti tenkého čreva a spôsobujú problémy.

Príčiny porúch žlčníka

Žlčové kamene sú príčinou mnohých porúch žlčníka. Kľúčovým faktorom spôsobujúcim žlčové kamene je dlhotrvajúce zadržiavanie žlče v žlčníku, infekcie a nadmerné množstvo cholesterolu, vápnika alebo bilirubínu v žlči. Choroby ako je cukrovka, celiakia, zhubné nádory a pankreatitída a vysoká hladina estrogénu, inzulínu, alebo cholesteru majú zvýšenú tendenciu k rozvoju žlčových kameňov. Tehotenstvo alebo použitie antikoncepčných piluliek spomaľuje činnosť žlčníka čím sa zvyšuje riziko tvorby žlčových kameňov. Obezita, náhla strata hmotnosti, strava s vysokým obsahom tukov a nízkym obsahom vlákniny, alkoholizmus a fajčenie môžu tiež viesť k vzniku žlčových kameňov. Žlčníkové poruchy, najmä žlčové kamene majú inklináciu vyskytovať sa častejšie medzi členmi rodiny.

Riziko rozvoja akútneho zápalu žlčníka sa rádovo zvyšujú po veľkých operáciách, dlhšom pôste, po vážnych zraneniach, sepse, veľkých popáleninách, dlhšej intravenóznej výžive a oslabnutým imunitným systémom. Keď žlčové kamene alebo dokonca i jeden kameň zablokuje vstup do hrubého čreva,  spôsobí ileus. Ukladanie kryštálov cholesterolu vo výstelke žlčníku vedie k cholesterolóza žlčníka.

Príznaky porúch žlčníka

Žlčníkové ochorenia sa často vyznačujú žlčníkovými záchvatmi. Tieto záchvaty sú sprevádzané ostrou bolesťou, ktorá začína v bruchu a presúva sa do chrbta, hrudníka (na pravej strane), alebo do priestoru medzi ramenami. Medzi ďalšie príznaky patrí neschopnosť stráviť tučné jedlá, nervozita, nevoľnosť, vracanie, plynatosť a zažívacie ťažkosti. To môže byť tiež sprevádzané ľahkou horúčkou, zimnicou a potením. Všeobecne platí, že žlčníkový záchvat trvá  cca. 1-4 hodiny. Žlčové kamene sú niekedy označované ako „tiché kamene“ a to v prípadoch, keď pacienti netrpia týmito príznakmi. Takéto kamene nie sú v rozpore s fungovaním žlčníka, pečene alebo pankreasu.

Prírodné domáce lieky na žlčník

  • Zmiešajte 125 ml šťavy z púpavy (získanej zo stonky) a 125 ml šťavy zo žeruchy. Pite šťavu dvakrát denne v pravidelných intervaloch. Toto je jedným z najstarších prírodné domácich receptov na žlčníkové problémy.
  • Jedzte hrušky a to buď vo forme šťavy alebo surové. Osvedčený domáci liek pre liečenie porúch súvisiacich so žlčníkom a najmä problémov so žlčovými kameňmi.
  • Ďalším účinným prírodným prostriedkom je 30 ml surového a nerafinovaný olivového alebo slnečnicového oleja na lačný žalúdok hneď po ránu a okamžite po tom 120 ml grapefruitového džúsu alebo citrónovej šťavy.
  • Zmiešajte 100 ml šťavy z repy, 100 ml mrkvovej šťavy a rovnaké množstvo šťavy z uhorky. Výslednú zmes pite dvakrát denne na dennej báze, aby sa dosiahli čo najlepšie výsledky. Toto je jeden z najviac odporúčaných prírodných liekov na žlčníkové poruchy a dokonca aj problémy s pečeňou.
  • Pitie pohár jablkovej šťavy zmiešanej s jednou lyžicou jablčného octu – pomáha to znižovať intenzívnu bolesť spôsobenú žlčovými kameňmi.
  • Pite odvar z približne 30-60 ml čakanky, semena, kvety alebo koreňov trikrát denne
  • Čierne korenie, kurkuma, ločidlo, sušený zázvor a iné korenia sú efektívne domáce prostriedky na poruchy žlčníka vyplývajúce zo žlčových kameňov.
  • 4 polievkové lyžice citrónovej šťavy denne ráno na lačný žalúdok je účinný prírodný liek na žlčníkové poruchy. Pokračovanie tejto liečby po dobu aspoň jedného týždňa môže poskytnúť vynikajúce výsledky.
  • Použitie anízu slúži ako dobrý prírodný prostriedok pri liečbe žlčových kameňov. Dráč je prínosom aj pre žlčníka, ale je potrebné sa mu vyhnúť v priebehu tehotenstva.

Diéta na žlčníkové poruchy

Za prvé strava na žlčníkové poruchy by sa mala skladať z malých porcií a v pravidelných intervaloch, namiesto ťažkých chodov menej často. Ťažké jedlá zvyšujú riziko žlčníka. Okrem toho nadmerná konzumácia rafinovaných sacharidov, najmä cukrov tiež vedie k rovnakému výsledku. Pacient sa musí bezpodmienečne vyvarovať mäsu, vajciam, spracovaným a rafinovaným potravinám, alkoholu a živočíšnym tukom.

Štúdie preukázali súvislosť medzi umiernenou konzumáciou kávy a zníženým rizikom vzniku žlčníkových porúch. Pitie pol pohára vína pôsobí ako účinný liek a zabraňuje žlčníkovým problémom. Čerstvá zelenina a ovocie, ako sú uhorky, repa, hrozno, paradajky, hrušky, šalotka a jablká by mali byť bohato zahrnuté v našom jedálničku. Omega-3 oleje, ako napríklad konopný alebo ľanový olej sú veľmi prospešné pri liečbe i prevencii porúch žlčníka.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne