11 spôsobov, ako využiť jablčný ocot pre zdravie aj krásu

0

Používajú ho takmer všetci: od známych celebrít až po odborníkov na krásu, ocot z jablčného muštu je všestranný pomocník v domácnosti. Každá kvapka fermentovaného octu pomáha od liečby akné až po lupiny. Jablčný ocot, najmä surový, organický a nefiltrovaný je jedným z tých neobjavených prírodných liekov. Niektorí ľudia hovoria, že je má magické schopnosti – pravidelné užívanie malého množstva octu v každodennej strave môže mať za následok veľké zdravotné a kozmetické prínosy. Niektorí ho používajú aj topicky na pokožke. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako môžete jablčný ocot všestranne využiť v každodennej rutine, prečítajte si týchto jednoduchých 11 spôsobov.

Užitočný toner

Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam je jablčný ocot šikovný toner, ktorý odstraňuje akékoľvek nedostatky alebo škvrny na pokožke. Ak si chcete vyrobiť vlastný domáci toner na okamžitú úľavu od akné, jednoducho zmiešajte jablčný ocot s destilovanou vodou.

Liečba vlasových lupín

Trpíte na vlasové lupiny, ktoré nie a nie ustúpiť? Jablčný ocot môže ukončiť vaše strasti, pretože jeho prirodzená acidita zabraňuje tvorbe kvasiniek spôsobujúcich lupiny. Na domáci recept na lupiny skúste zmiešať ocot s vodou do rozprašovacej fľaše. Rozstrekujte zmes rovnomerne na vlasy, potom dôkladne opláchnite.

Vylepšite si farbu vlasov

Chcete si počas leta rozjasniť váš účes? Vyskúšajte tento trik na vlasy: opláchnite si vlasy pomocou rozjasňujúceho jablčného octu. Ten pomáha vylepšiť a rozjasniť prírodné tóny vašich vlasov, či už ste blondínka alebo brunetka.

Úľava od slnečných popálenín

To môže byť posledná vec na ktorú by ste pri spálení pomysleli, ale vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam pomôže jablčný ocot k rýchlemu zotaveniu. Na rýchlu úľavu jednoducho zmiešajte vodu a jablčný ocot a potom aplikujte na spálenú oblasť.

Na chudnutie

Ak ste unavení/á užívať pilulky na chudnutie, ktoré jednoducho nefungujú, môžete vždy do svojho denného jedálnička začleniť jablčný ocot. Pomáha prirodzenému tráveniu a rozkladá tuky namiesto ich ukladania. Ako svoju dennú dávku pridajte ocot do horúcej vody a pite každé ráno ešte pred raňajkami.

Pre čerstvý dych

Jablčný ocot môže odstrániť akékoľvek baktérie spôsobujúce zápach, ktoré sa nachádzajú na jazyku. Ak si chcete vytvoriť vlastnú ústnu vodu, jednoducho kloktajte riedený jablčný ocot v ústach po dobu 20 až 30 sekúnd.

Odstránenie fľakov z nechtov

Ak si necháte lak na nechty po dlhú dobu, môže sa na nechtoch vytvoriť škvrny. Pre ich odstránenie, ponorte prsty do malej misky s jablčným octom. Keďže ocot je prirodzene kyslý, môžete očakávať, že škvrny pri dlhšom používaní zmiznú.

Riešenie celulitídy

Hoci je celulitída prirodzenou súčasťou života, môže byť pre každú milovníčku krásy veľkým problémom. Pre úľavu od celulitídy si skúste dať kvapku octu do svojho obľúbeného pleťového mlieka alebo tekutého oleja a aplikujte lokálne.

Liečba akné

Náhle prepuknutie akné môže byť ťažké zvládnuť, ale jablkový ocot nám môže účinne pomôcť. Využite jeho prirodzené protizápalové a antibakteriálne vlastnosti tak, že naneste kvapku octu na postihnuté miesto a nasledujúce ráno sledujte, ako sa akné zmenšuje.

Upokojujúca kúpeľ

Skúste pridať ocot do kúpeľa a doprajte si zjemnenú a menej podráždenú pokožku.

Na uštipnutia od hmyzu

Tak ako sa letné mesiace rýchlo približujú, tak prichádza aj nepríjemná hrozba bolestivých a nepríjemných štípancov. Ak chcete upokojiť podráždenú pokožku, aplikujte jablčný ocot priamo na postihnuté miesta pre zmiernenie bolesti.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne