7 byliniek na liečbu infekcie močových ciest

0

Infekcia močových ciest je pomerne bežný problém. Približne jedna z dvoch žien a jeden z 20 mužov je postihnutých a u veľa žien sa problém opakuje.

Väčšina z nás pozná príznaky: pocit pálenia pri močení, časté močenie, zakalený, krvavý alebo veľmi páchnuci moč a všeobecné nepohodlie v postihnutej oblasti. Vysoká horúčka, bolesť chrbta a vracanie sa vyskytujú vtedy, keď sa infekcia stáva závažnejšou a prechádza do obličiek. Ak k tomu dôjde, je veľmi dôležité, aby ste navštívili svojho lekára, ​​pretože neliečená infekcia môže viesť až k poškodeniu obličiek.

Infekcia močových ciest sa môže pohybovať od infekcie močového mechúra až po infekciu obličiek. Cystitída, infekcia v močovom mechúre, je najbežnejšia forma infekcie.

Prečo sa infekcie močových ciest vyskytujú?

Baktérie sa v močovom trakte zvyčajne nevyskytujú, ide o sterilnú oblasť, ale môžu vstúpiť do močového traktu, množiť sa a spôsobiť infekciu. Príčina môže byť pohlavný styk alebo zlý spôsob utierania sa po močení (platí pre ženy). Uretra je pomerne krátka a rovná, čo uľahčuje prenos mikroorganizmov do močového mechúra.

Vo všeobecnosti zmeny v imunitnom systéme alebo hormonálnej hladine môžu spôsobiť, že osoba je náchylnejšia k infekcií. Infekcie sú bežnejšie tesne pred menštruáciou a v tehotenstve. Vzhľadom k tomu, že ženy starnú, tkanivá močovej trubice a močového mechúra sa stávajú s vekom tenšie a suchšie, rovnako ako po menopauze alebo hysterektómii čo vedie k väčšej šanci k infekcií.

Diagnóza je jednoduchá – test moču, ktorý nariadi lekár. Môže identifikovať príčinu infekcie a liečba je zvyčajne pomocou antibiotík. Avšak opakujúce sa infekcie sú bežné a štúdie ukázali, že ženy majú o 20 až 30 percent vyššie riziko opakovaného výskytu infekcie počas troch až štyroch mesiacov po počiatočnej infekcií.

Ženy sú vystavené riziku opakovaných infekcií močových ciest, ak:

  • používajú spermicídne želé alebo membránu ako antikoncepciu
  • majú nového sexuálneho partnera
  • trpia zápchami
  • mali prvú infekciu močových ciest vo veku alebo pred dovŕšením 15 rokov
  • majú rodinnú anamnézu opakovaných infekcií močových ciest.

Nadmerné užívanie antibiotík môže spôsobiť narušenie zdravia črevnej flóry, čo vedie k väčšej náchylnosti k ďalším infekciám. Črevná flóra tvorí dve tretiny nášho imunitného systému.

A to je miesto, kde môžu byť bylinné prípravky užitočné. Ľudia s úspechom používajú nasledujúcich sedem byliniek:

Medvedica lekárska

V dvojitej slepej štúdii s placebom u 57 žien s recidivujúcou infekciou močového traktu sa dokázalo, že medvedica lekárska účinne potláča ďalšie infekcie. Táto bylinka pôsobí ako antibakteriálna, urinárna antiseptická a adstringentná látka, ktorá pomáha slizniciam močového traktu. Je to tiež diuretikum.

Púpavový list

Účinky sa líšia od koreňa, ktorý sa zameriava na vyváženie tráviaceho a pečeňového zdravia. Táto bylinka je silné diuretikum, používa sa na vyplavovanie močového mechúra a zmiernenie príznakov.

Kukuričné vlasy

Majú upokojujúce vlastnosti na podráždenú sliznicu. Majú tiež diuretický účinok. Sú bohaté na kremík a iné minerály, ktoré pomáhajú posilňovať tkanivá.

Praslička

Má podobné účinky ako kukuričné vlasy.

Ibiš lekársky

Z tejto bylinky boli vyrábané pôvodné marshmallow cukríky. Ibiš lekársky má upokojujúce účinky na podráždené mukózne membrány močového traktu.

Brusnice

Technicky nie je bylinka, ale v tomto prípade sa hojne používa. Brusnice pomáhajú predchádzať tomu, aby potenciálne škodlivé baktérie priliehali k stenám močových ciest a účinne vylučuje baktérie z močového traktu. Udržaním čistého močového traktu sa zníži frekvencia recidivujúcej cystitídy.

Voduľka kanadská

Je silná antibakteriálna bylinka s pozítívnym účinkom na sliznicu trpiacu zápalom močových ciest.

Ako tieto bylinky užívať?

Všetky tieto bylinky, s výnimkou voduľky kanadskej a brusníc sa môžu užívať vo forme bylinného čaju. Pridajte 1 čajovú lyžičku z každej do jedného litra vriacej vody, nechajte vylúhovať po dobu 7 minút a konzumujte denne. Môžete tiež užívať tieto bylinky vo forme rastlinnej tinktúry ktorá obsahuje koncentrované zložky bylín a ponúka maximálne terapeutické výhody. Môžu byť k dispozícií ale len na predpis. Určite sa ale poraďte s lekárom, či vaše lieky nie sú s bylinkami v kontraindikácií.

Poznámka:

Nezabudnite povedať svojmu lekárovi, či ste tehotná alebo dojčíte. Bylinky ako liek môžu byť v kontraindikácií.
Tieto bylinky nenahradzujú antibiotiká, keď si ich situácia vyžiada. Môžu sa s nimi užívať v spojení pre posilnenie sliznice močových ciest alebo zabrániť infekcií.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne