Bylinkové čaje na podporu pankreasu

0

Pankreas je základným článkom tráviaceho a endokrinného systému a nachádza sa tesne za žalúdkom a pred chrbticou. Jednou z jeho primárnych funkcií je produkcia inzulínu a glukagónu, hormónov ktoré regulujú hladinu cukru v krvi. Pankreas tiež produkuje tráviace enzýmy, bez ktorých črevá nie sú schopné spracovať potravu. Choroby pankreasu zahŕňajú rakovinu pankreasu, diabetes a pankreatitídu.

Zelený čaj

Zelený čaj, t.j. nefermentované listy čajovníka čínskeho (Camellia sinensis), je bohatý na silné antioxidanty nazývané polyfenoly a môže byť účinný pri zlepšení zdravia pankreasu. Klinické štúdie uvádzajú, že tí, ktorí pili zelený čaj, majú omnoho menšiu pravdepodobnosť, že dostanú rakovinu pankreasu ako tí, ktorí ho nepijú. Je potrebné ale ešte spraviť viac štúdií na zvieratách a i ľuďoch, aby sa zistilo, či zelený čaj zabraňuje rakovine pankreasu.

Cesnakový čaj

Táto rastlina s ostrým zápachom je cenená pre svoju schopnosť zlepšiť funkčnosť pankreasu a pomáha liečiť cukrovku. Štúdie hovoria, že cesnak znižuje hladinu glukózy v krvi a zvyšuje hladinu inzulínu. Zatiaľ čo fyziologický účinok cesnaku ešte nie je úplne pochopený, tvrdí sa, že môže zvýšiť schopnosť pankreasu produkovať inzulín, zlepšiť fungovanie inzulínových receptorov a ľahšie sprístupniť inzulín telu. Cesnakový čaj je pripravený jednoducho: 2 šálky vriacej vody na 2 strúčiky postrúhaného cesnaku. Nechajte vylúhovať a pridajte med a citrón podľa chuti.

Čaj z Gurmaru

Gurmar (Gymnema sylvestre) je rastlina nachádzajúca sa v tropických lesoch Indie. Tradiční liečitelia ju používajú už po tisícročia na liečbu cukrovky a reguláciu hladiny cukru v krvi. Navyše sa predpokladá, že znižuje chuť do jedla pôsobením kyseliny gymnemovej, jednej z jej aktívnych zložiek. Štúdie uvádzají, že gurmar blokuje miesta viažuce cukor a zabraňuje akumulácii cukru v tele. Táto bylinka je dostupná ako čaj v obchodoch so zdravou výživou.

Čaj z bazalky posvätnej

Bazalka posvätná (Ocimum tenuiflorum), tiež známa ako tulsi, je voňavý, hustý ker z Indie. Ajurvéda, tradičný lekársky systém v Indii, používa túto bylinku na podporu pankreasu a na liečbu cukrovky. Okrem regulácie hladiny cukru v krvi bazalka posvätná stimuluje imunitný systém a môže obsahovať aj antibakteriálne a protivírusové vlastnosti. Môže byť použitá ako bežný extrakt alebo ako čaj.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne