9 pozitívnych účinkov medovky lekárskej

0

Medovka lekárska má povesť účinnej bylinky pre podporu dobrého zdravia. Tejto bylinke sa pripisuje výrazný vplyv na energiu a dlhovekosť a vedecké iba potvrdzujú jej reputáciu. Poďme sa pozrieť na deväť pôsobivých zdravotných prínosov medovky lekárskej.

1. Upokojuje myseľ

Medovka lekárska sa používa už po stáročia na ošetrenie rán a potlačenie nespavosti. Niektorí potvrdzujú, že čistá, sladká aróma oleja podporuje celkový pocit uvoľnenia. Väčšina sladkých olejov poskytuje rovnaký účinok.

2. Podporuje pokojný spánok

Medovka lekárska podporuje pokojný spánok, najmä u tých, ktorí majú problémy so zaspávaním. V jednej štúdii rodičia uviedli, že ich deti spávajú cez noc pokojnejšie s doplnkami z medovky. Nie je prínosom len pre nepokojné deti a ich rodičov, ktorí majú nedostatok spánku. V placebom kontrolovanej štúdii sa zistilo, že menopauzálne ženy, ktoré trpia prerušovaným spánkom, mali oveľa lepší spánok po tom, ako užili medovku lekársku a extrakt získaný z valeriány lekárskej.

3. Zlepšuje vzhľad pokožky

Prvé kozmetické použitie medovky lekárskej sa datuje do 14. storočia, keď ju údajne používala maďarská kráľovná na zmäkčenie vrások na tvári. V súčasnosti sa medovka odporúča pre zlepšenie vzhľadu pokožky a zníženiu vzhľadu jemných vrások. Medovka tiež obsahuje prchavé zložky ako kyselinu kávovú, p-kumarovú kyselinu a kyselinu rozmarínovú, ktoré spolupracujú pri podpore prirodzenej reakcie tela na škodlivé organizmy, ktoré spôsobujú nepekné škvrny na perách.

4. Zvyšuje bystrosť

Aj keď medovka lekárska upokojuje myseľ, určite nemá tlmiace účinky. Pri správnej konzumácií má presne opačný účinok. Austrálska štúdia poukázala na zlepšenie bdelosti u účastníkov, ktorí užívali túto bylinku. Ohlásené vedľajšie účinky, ak ich môžeme tak nazvať, zahŕňali pokojné pocity a pozitívnu náladu.

5. Zlepšenie pamäti a lepšie riešenie problémov

Štúdie po užití medovky ukázali na zlepšenie pamäti a riešenie problémov u testovaných jedincov. Mladí alebo starí, tí ktorí užívali doplnky z medovky, vykazovali zlepšenie pamäte a zručností pri riešení problémov.

Niektoré štúdie skúmali medovku lekársku a jej vzťah k zdraviu mozgu. Keď sa skombinuje s akupunktúrou, eugenol (organická zlúčenina a silný antioxidant obsiahnutý v medovke) pomohol testovaným subjektom obnoviť funkcie spojené s pamäťou. Ďalšia štúdia ukázala, že účastníci mali výrazné zlepšenie mozgových funkcie po 16 týždňoch podávania extraktu z medovky obsahujúcej 500 μg citralu – zložky oleja z medovky lekárskej.

Ďalšia štúdia uvádza, že medovka pomáha stimulovať pamäť a zvyšovať náladu. Fytochemikálie ktoré sa nachádzajú v medovke potláčajú enzýmy, ktoré rozkladajú neurotransmitery zodpovedné za pamäťové funkcie.

6. Účinný antioxidant

Medovka lekárska je nabitá antioxidantmi, ktoré chránia bunky pred voľnými radikálmi . Štúdie o eugenole a kyseline rozmarínovej ukazujú, že tieto látky podporujú zdravé starnutie mozgu. Zoznam silných antioxidantov zahŕňa i kyselinu ferulovú, kyselinu kávovú a kvercetín.

7. Podporuje pečeň

Pečeň filtruje nebezpečné zlúčeniny z tela a časom sa môže „unaviť“ a spomaliť, najmä ak sa nedodržiava zdravú životospráva. Štúdie na zvieratách zistili, že medovka lekárska je účinná pri ochrane pečene pred niektorými negatívnymi účinkami nezdravého stravovania. Medovka tiež podporuje produkciu dvoch dôležitých antioxidantov – glutatiónu a superoxiddismutázy (enzým zneškodňujúci  superoxidový radikál).

8. Podporuje normálnu hladinu cukru v krvi

Mnoho byliniek ktoré obsahujú antioxidanty, podporujú i vyváženú hladinu cukru v krvi. Hoci len predbežne, výskum ale naznačuje, že i medovka môže podporiť normálnu hladinu cukru v krvi.

9. Chráni mozgové bunky

Okrem pozitívnych účinkov na pamäť, myslenie a náladu, výskum naznačuje, že medovka podporuje i zdravie mozgu. Antioxidanty ako eugenol zadržiavajú voľné radikály skôr, ako môžu napadnúť mozgové bunky. Kyselina rozmarínová, kľúčová zlúčenina v medovke lekárskej, je v tomto ohľade prospešná. Ak mozog nedostane dostatok krvi včas, môže to negatívne ovplyvniť jeho funkciu. Testy na zvieratách ukazujú, že ak sa krátko po takejto epizóde podá medovka, môže pomôcť ochrániť mozog.

Ako pestovať medovku lekársku?

Mnohé výhody medovky vás môžu inšpirovať k tomu, aby ste si skúsili vypestovať svoju vlastnú. Medovka preferuje dobre odvodnenú alebo piesočnatú hlinu s pH od 6,0 ​​do 7,5. Zasaďte rastlinu vo vnútri počas skorej jari (6-8 týždňov pred posledným mrazom) alebo zasejte semená na povrch vonkajšej pôdy po posledných jarných mrazoch. Prvé výhonky by ste mali vidieť od 12 do 21 dní po sejbe. Keď sú listy pripravené na zber, vysušte ich alebo zaveste v zväzkoch, aby sa zachovali na neskoršie použitie. V priemere trvá približne desať týždňov od sejby až po zber plných listov.

Použitie medovky lekárskej

Existuje niekoľko spôsobov, ako používať medovku. Mnoho ľudí robí si robí z medovky čaj alebo doplnky stravy. Medovkový olej má úžasné aromaterapeutické aplikácie. Bez ohľadu na vaše preferované použitie, organická medovka z vlastnej záhradky je vždy tou najlepšou voľbou.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne