Prírodné prostriedky na spálenú pokožku

0

Vystavenie sa UV žiareniu môže spôsobiť rýchle starnutie pleti a vyvolanie rakoviny kože. Spáliť sa môžete aj napriek tomu, že ste sa pokúsili ochrániť si pokožku opaľovacími prípravkami pred poškodením slnečným žiarením.

Ak máte deti a náhodou ostane vaša ratolesť na slnku trošku dlhšie než by mala, uistite sa, že má dostatok tekutín (spálenie totiž dehydratuje) a držte ju mimo slnka, až pokým sa nezahojí. Ak je vaše dieťa mladšie ako 1 rok alebo má pľuzgiere, silnú bolesť, letargiu alebo horúčku, okamžite kontaktujte pediatra. Pri miernom spálení môžete vyskúšať tieto prírodné prostriedky:

Ľad

Omotajte do uteráku vrecúško s ľadom alebo sáčik zmrazenej zeleniny a aplikujte na popáleniny. Nikdy neklaďte ľad priamo na pokožku, pretože môže spôsobiť omrzliny a ďalšie škody.

Studená voda

Chladná (ale nie príliš studená) kúpeľ, sprcha alebo vlhký kompresný obklad odvádza teplo a tíši bolesť. Nečistite pokožku ani nepoužívajte výrobky, ako sú kúpeľové oleje, mydlá alebo bublinkovú kúpeľ.

Aloe Vera

Gél z tejto kaktusovej rastliny uľahčuje nepríjemné pocity pri spálení, urýchľuje hojenie a hydratuje pokožku. Buď rozkrojte list aloe vera a aplikujte gél priamo na pokožku, alebo si môžete kúpiť čistý gél z aloe vera v miestnej drogérií alebo lekárni.

Med

Med sa používa na popáleniny už od dôb starovekého Egypta. Štúdie naznačujú, že môže pomôcť pri urýchlení hojenia, znížení infekcie a bolesti lepšie ako niektoré antibiotické krémy. Upozornenie: Med nepoužívajte u detí mladších ako 12 mesiacov, pretože náhodné požitie medu by mohlo zapríčiniť detský botulizmuz.

Ovsené vločky

Jemne mleté ​​ovsené vločky (v drogériách predávané ako koloidné ovsené vločky) fungujú protizápalovo, keď sa zmiešajú s vodou v kúpeli. Kúpeľ si môžete urobiť rozmiešaním šálky ovsených vločiek v mixéri alebo kuchynskom procesore, až kým nebudú mať jemnú konzistenciu. Primiešajte a namočte ich do vášho teplého kúpeľa.

Mlieko

Namočte do chladného mlieka handričku alebo bavlnenú gázu a aplikujte na postihnutú oblasť tak, aby sa vytvoril jemný bielkovinový film. Ten zmierňuje nepohodlie a znižuje pálenie.

Sóda na pečenie alebo kukuričný škrob

Kúpeľ vo vode zmiešanej so sódou alebo kukuričným škrobom môže zmierniť zápal a svrbenie.

Jablkový ocot

Jablkový ocot zmierňuje bolesť, svrbenie a zápal. Nalejte jednu šálku octu do teplého kúpeľa.

Koriandrový olej

Štúdie poukazujú na to, že aplikácia tohto éterického oleja na popálenú kožu môže znížiť zápal.

Vyhnite sa mydlu!

Mydlo pri spálení slnkom nepomáha! Môže vysušiť a podráždiť už spálenú pokožku.

Neponárajte sa do mydlovej vody a ani si nepridávajte bublinky do kúpeľa. Ak už musíte použiť mydlo používajte len mydlo na citlivú pokožku a veľmi dobre si ho po použití opláchnite. Viac ako mydlo pomáha studená kúpeľ a obklady. Netrite si pokožku, lebo si ju môžete ďalej podráždiť.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne