Bechterevova choroba postihuje hlavne mužov

0

Bechterevova choroba je tiež nazývaná reumatoidná spondylitída a ankylozujúca spondylitída.

Ankylozujúci je termín, ktorý znamená tuhý alebo stuhnutý. Spondyl sa vzťahuje na chrbticu, zatiaľ čo itis znamená zápal. Ankylozujúca spondylitída spôsobuje zápal chrbtice a ovplyvňuje predovšetkým mladých mužov a spôsobuje bolesť a stuhnutosť v dôsledku zápalu krížovo-bedrových a intervertebrálnych kĺbov. Choroba môže postupovať a spôsobiť úplnú spinálnu a hrudnú rigiditu. Môže tiež ovplyvniť kĺbové a ramenné kĺby a zriedkavo aj periférne kĺby.

Popis

Ankylozujúca spondylitída je závažné ochorenie, ktoré postihuje takmer výlučne mužov, pričom prvý výskyt príznakov alebo symptómov sa zvyčajne objaví vo veku 15 až 45 rokov. Ochorenie začína tuhnutím chrbtových kĺbov a väziva, takže pohyb sa stáva čoraz bolestivejším a ťažším. Ku koncu ochorenie vedie ku kostnej ankylóze chrbtice. Stuhnutie sa môže rozšíriť na rebrá a obmedziť pružnosť rebrovej klietky tak, že sa zhorší samotné dýchanie.

Príčiny

Nedávne dôkazy silne naznačujú rodinné tendencie. Imunologická aktivita je naznačená prítomnosťou histokompatibilného antigénu HLA-B27 (u viac ako 90 percent pacientov s touto diagnózou) a cirkulujúcich imunokomplexov.

Príznaky

Počiatočné príznaky sa začnú zvyčajne prejavovať u neskorých dospievajúcich alebo v rannej dospelosti. Prvým znakom je tupá bolesť v oblasti slabín a zadku. Tá je často spojená s tuhosťou v dopoludňajších hodinách, ktorá sa zmierňuje cvičením, ale po odpočinku sa zvykne vracať. Počas niekoľkých mesiacov sa bolesť stáva trvalou a zvyčajne postihuje obe strany.
Začína sa rozširovať bolestivý zápal šľachy. Predovšetkým je zasiahnutá achilová šľacha, plantárna aponeuróza na chodidlách a šľachy na stehenných kostiach a panve (trochanter, ischium, iliaca hrebeň). Navyše chrbtica stráca mobilitu v dôsledku kostného premostenia medzistavcových priestorov skostnatelými väzivovými výrastkami.

Prítomnosť iných symptómov ako bolesti chrbta závisí od štádia ochorenia. Tieto príznaky môžu zahŕňať:

  • Prerušovaná bolesť v dolnej časti chrbta, zvyčajne najsilnejšia ráno alebo po dlhšej neaktivite
  • Tuhosť a obmedzený pohyb bedrovej chrbtice
  • Bolesť a obmedzená expanzia hrudníka kvôli postihnutiu kostrových kĺbov
  • Periférna artritída zahŕňajúca ramená, boky a kolená
  • Deformita bedra a súvisiaci obmedzený rozsah pohybu
  • Nepríjemný pocit nad miestami zápalu
  • Mierna únava, horúčka, anorexia alebo strata hmotnosti
  • Príležitostná iritída
  • Aortálna regurgitácia a kardiomegália (chorobné zväčšenie srdca)
  • Pľúcna fibróza horných lalokov (podobná tuberkulóze)

Diagnóza

Ochorenie je diagnostikované kombináciou klinickej anamnézy a röntgenových snímkov. Kým krvné testy na HLAB27 môžu byť pri ankylozujúcej spondylitíde pozitívne, mnohí muži môžu mať nesprávne pozitívne nálezy. Testovanie HLAB27 by sa preto nemalo používať ako náhrada za dôkladné vyšetrenie.

Liečba

Väčšina pacientov dobre reaguje na lieky na zníženie bolesti a zápalu, spolu s cvičením na zlepšenie držania tela a posilnenie svalových skupín, aby sa vylúčila možná deformita. Platí to najmä pre pacientov, ktorí s ochorením prišli do styku na začiatku svojho života a pre ktorých sa liečba začína skoro v priebehu ochorenia.

Nesteroidné protizápalové lieky sú pri liečení pacientov účinné. Najúčinnejším sa zdá byť indometacín a príbuzné zlúčeniny. Iné nesteroidné protizápalové lieky môžu byť tiež užitočné. Narkotikám a kortikosteroidom sa treba vyhnúť.

Cvičenie by malo byť zamerané na chrbticu, najmä narovnávanie hrudných stavcov a hlboké dýchanie. Plávanie je tiež vynikajúci cvičenie.

Pacient by mal mať dostatok odpočinku, spať na chrbte a na pevnom matraci s plochým vankúšom alebo vôbec žiadnym. Kontrola postoja tela je tiež mimoriadne dôležitá.

Niektorým osobám pomáhajú chrbticové ortézy. Terapeutické opatrenia zvyčajne eliminujú potrebu operácie na narovnanie chrbtice.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne