Mýty o kŕčových žilách o ktorých by ste mali vedieť

0

Až 40% dospelej populácie trpí nejakou formou kŕčových žíl alebo skrytých kŕčových žíl. Pretože je tento stav taký bežný, je okolo tejto témy veľa „tradičnej múdrosti“ a fám. Ľudia veria rôznym pravdám a polopravdám. Výskum v posledných desiatich rokoch ukázal, že mnohé z týchto „skutočností“ týkajúce sa kŕčových žíl sú v skutočnosti len „mýty“ …

Ženy dostávajú kŕčové žily častejšie ako muži

Veľa štúdií z minulosti skúmajúce pacientov s kŕčovými žilami naznačili, že ženy majú väčšiu pravdepodobnosť na kŕčové žily ako muži. V dnešnej dobe však vieme, že toto je mýtus. Je to jednoducho preto, že ženy majú o svoje kŕčové žily väčšiu starostlivosť a preto ženy predstavujú vyšší štatistický podiel pacientov.

Ďalšie štúdie následne ukázali, že kŕčové žily sa vyskytujú zhruba v rovnakom pomere ako u mužov, tak u žien, ale muži s oveľa väčšou pravdepodobnosťou ignorujú symptómy.

Tehotenstvo spôsobuje kŕčové žily

Výskum uverejnený koncom 90. rokov ktorý kontroloval pacientky pred a po tehotenstve uviedol, že ženy ktoré si mysleli, že si počas tehotenstva vyvinuli kŕčové žily, už mali skryté kŕčové kŕčové žily. Tieto boli viditeľné už pri vyšetrení pred tehotenstvom.

Kŕčové žily nie sú v skutočnosti spôsobené tehotenstvom (aj keď už existujúce kŕčové žily sa v priebehu tehotenstva zhoršia kvôli zvýšeniu objemu krvi a zmenám hormónov). Existujú však špecifické kŕčové žily, ktoré sa vyskytujú iba u žien, ktoré boli tehotné a mali klasický pôrod a to sú vaginálne kŕčové žily.

Ženy by si mali dať spraviť kŕčové žily až po pôrode

Kŕčové žily sa v priebehu tehotenstva šíria a spôsobujú nepríjemné pocity. Okrem toho, riziko zápalu kŕčových žíl je oveľa vyššie na konci tehotenstva a bezprostredne po tehotenstve. Z tohto dôvodu sa odporúča ​​aby sa kŕčové žily ošetrovali už pred samotným tehotenstvom.

Prekladanie nôh spôsobuje kŕčové žily

V posledných rokoch si často pacienti po chirurgickom zákroku alebo po dlhšom pobyte v nemocnici vyvinuli hlboké trombózy v žilách nôh. V niektorých prípadoch sa môže zrazenina rozpadnúť a prejsť do pľúc, čo spôsobí pľúcnu embóliu, ktorá by mohla byť až smrteľná.

Samozrejme, v súčasnosti sú pacientom poskytované špeciálne pančuchy a tiež heparínové injekcie, aby sa toto riziko znížilo. Avšak pred tým, ako boli tieto opatrenia k dispozícii a pred úplným pochopením problému, zvykol zdravotný personál hovoriť pacientom, aby neprekladali nohy. Mysleli si, že to bol tlak na telo, ktorý spôsoboval trombózu.

Ak by jednoduchý tlak z prekladania nôh naozaj spôsoboval žilové problémy, potom by sme všetci mali trombózu alebo kŕčové žily vždy, keď sme sedeli alebo urobili čokoľvek, čo by spôsobilo akýkoľvek tlak na nohy. Môžeme si byť istí, že ľudia sa vyvinuli takým spôsobom, že dôležité žily na nohách sú chránené pred bodmi tlaku počas takých pohybov, ako je sedenie, kľačanie a samozrejme aj prekrížené nohy.

Horúca kúpeľ spôsobuje kŕčové žily

Jednou z hlavných funkcií žíl je regulácie teploty tela. Žily pracujú v koordinácií s tepnami a kapilárami na kontrole prietoku krvi do pokožky, čo umožňuje únik alebo udržanie tepla.

Ak máte horúci kúpeľ, rozšíria sa kapiláry čo spôsobí, že koža je charakteristicky červená. Avšak to je normálna reakcia a akonáhle sa dostanete z kúpeľa, kapiláry sa začnú znova zmršťovať a všetko sa vráti do normálu.

Vývoj kŕčových žíl nemá nič spoločné s touto normálnou dilatáciou kapilár a malých žíl. V opačnom prípade by sme si vyvinuli kŕčové žily nielen v jednej nohe alebo jednej časti nohy, ale až po pás a to na obidvoch nohách, v závislosti od hĺbky vody na vode!

Kŕčové žily sú znakom zlého krvného obehu

Kŕčové žily v skutočnosti nemajú vôbec žiadny účinok na krvný obeh, ani nezvyšujú riziko mozgovej príhody alebo infarktu alebo spôsobujú „chladné“ prsty na rukách a nohách.

Mnoho ľudí, ktorí nie sú zdravotníci, nielenže považujú žily za rovnaké ako tepny, ale majú aj skreslené pochopenie ich úlohy v krvnom obehu. Hoci krv počas normálnej cirkulácie prechádza cez tepny a potom do žíl, obe polovice systému sú veľmi odlišné.

Arteriálna strana cirkulačného systému je „vysokotlaká“ a problémy na tejto strane vedú k mŕtviciam, srdcovým záchvatom, aneuryzmám a „mŕtvym nohám“ vyžadujúcim bypass alebo amputáciu.

Žily sú „nízkotlaké“ a problémy na tejto strane vedú ku kŕčovým žilám, zrazeninám (ako je hĺbková trombóza), tromboflebitída, opuchnuté členky a ulcerácia žíl.

Mnoho ľudí tvrdí, že majú zlý obeh, ak majú chladné prsty. Avšak vo veľkej väčšine ide o stav nazývaný Raynaudov syndróm, ktorý je abnormálnou kontrakciou kapilár v prstoch, ktoré sú zvyčajne spôsobené vystavením chladu alebo ako dôsledok iných faktorov, ako je napríklad fajčenie.

Kŕčové žily sú iba kozmetické a môžu byť bezpečne ponechané

Existujú ľudia s jemnými kŕčovými a pavučinovými žilami, kde duplexné ultrazvukové vyšetrenie ukázalo, že nemajú žiadne skryté kŕčové žily alebo venózny reflux. Pre týchto ľudí sú kŕčové žily skutočne len kozmetický problém.

Avšak pre väčšinu pacientov nájde duplexná ultrazvuková kontrola závažnejší a skrytý problém s kŕčovými žilami, na ktorý by sa neprišlo, ak by sa jednoducho pozeralo len na vypuklé žily na nohe.

Kŕčové žily teda nemôžu byť ponechané vlastnému osudu. Sami od seba sa situácia nezlepší, žily sa budú vždy zhoršovať ak zostanú neošetrené a (pre najmenej 3 až 6% ľudí) môžu vyvolať i vredy na nohách. A pre ešte vyšší podiel pacientov, ponechanie žíl bez liečby môže viesť k zhoršeniu okrajovo menej závažných príznakov vrátane poškodenia kože, tromboflebitídy, žilového ekzému alebo opuchnutých členkov.

Státie na nohách dlhý čas spôsobuje kŕčové žily

V minulosti bolo publikovaných mnoho výskumných prác, ktoré ukazujú, že závažné kŕčové žily sú bežnejšie u ľudí, ktorých povolanie zahŕňalo státie na dlhé časové obdobie, ako sú kaderníctvo, učitelia a chirurgovia. Avšak najnovší výskum ukázal, že postavenie v skutočnosti nespôsobuje kŕčové žily. Len zhoršuje stav, ak už sú kŕčové žily prítomné.

Kŕčové žily sú dedičné

Toto je jeden z mýtov o kŕčových žilách, ktorý je skutočne založený na fakte.

Existuje silná rodinná spojitosť a čím viac príbuzných máte s kŕčovými žilami, tým je pravdepodobnejšie, že ich máte aj vy, aj keď sa jedná o skryté kŕčové žily.

Spojenie nemožno označiť za výlučne genetické, pretože pacienti majú často len kŕčové žily na jednej nohe a nie na druhej nohe, alebo v jednej žilke v nohe a nie v inej žilke. Ak by došlo k veľmi silnému genetickému spojeniu, všetky žily by boli ovplyvnené súčasne. A tak musia existovať aj iné faktory, ktoré v spolupráci s génmi zapríčinia, že ľudia sú náchylnejší na kŕčové žily.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne