Výhody horčíkového oleja pre našu pleť

0

Horčíkový olej (magnéziový olej) je všestranný nástroj pre naše zdravie, ktorý poskytuje výhody i našej pokožke a pleti. Pravidelným používaním horčíkového oleja sa budete cítiť sa viac uvoľnene, odolnejší voči stresu a je menej pravdepodobné, že budete trpieť príznakmi depresie alebo úzkosti. Používaním horčíkového oleja sa bude pomaly zlepšovať dlhý zoznam zdravotných stavov, od cukrovky po bolesť kĺbov. A niekedy vplyv na celkové zdravie je taký veľký, že ľudia si všimnú ako ich pokožka len žiari. Existujú však aj špecifické kozmetické výhody horčíka pre pokožku.

Horčíkový olej ako jemný pleťový píling

Prvá vec ktorú si všimnete na horčíkovom oleji je, že sa nejedná len o „olej“. Je to koncentrovaný roztok prirodzene sa vyskytujúcich minerálnych solí, vrátane chloridu horečnatého prirodzene zmiešaného s vodou. Olej má tendenciu zostávať na pokožke, ale nikdy nezanesie vaše póry.

Naopak, horčíkový olej ich pomôže otvoriť. Zanesené póry sú často blokované malými kúskami odumretej kože, príliš malými, aby ich bolo možné pozorovať voľným okom. Tieto mikroskopické vločky utlmujú lesk pokožky a tvoria neviditeľnú vrstvu nad živou, stále rastúcou kožou pod nimi.

Keď nanášate horčíkový olej na vašu pokožku, niektoré minerály v oleji prejdú do vašej pokožky a do tkaniva pod ňou, aby ju vyživovali. Časť minerálov vysušuje mŕtvu pokožku a aplikácia horčíka naruší proteínové „lepidlo“, ktoré drží na povrchu mŕtvu pokožku, takže keď opláchnite vysušenú soľ, spolu s ňou opláchnete i  odumretú kožu. Výsledkom je zdravšia koža s voľnými pórmi, ktoré viac odvádzajú kožné mazivo, čím sa udržiavajú od tvorby pupienkov a akné.

Horčíkový olej proti akné

Akné je niekedy opísané ako kožný diabetes. To neznamená, že každý, kto má akné, má cukrovku alebo že každý, kto má cukrovku, má akné, ale jeden z mechanizmov, ktorý udržiava červenú a podráždenú pokožku postihnutú akné, je stresový hormón kortizol. Vaša pokožka reaguje na stresové hormóny, ktoré tvoria vaše nadobličky, ale tiež produkuje vlastné stresové hormóny. Kožná produkcia vlastných stresových hormónov je vyššia, keď máte vyššiu hladinu cukru v krvi. Akonáhle sa kortizol vytvorí v koži, aktivuje sa proces ktorý uvoľňuje histamín a histamín udržuje vašu pokožku červenú okolo akné.

To najlepšie pre vašu pokožku je, že prestanete jesť sladkosti, jednoduché sacharidy a cukry. Ale zatiaľ čo čakáte na to, aby vaše zmeny v strave mali účinok, poskytnite pokožke horčík. Horčík môžete získať pre vašu pokožku z doplnkov, ktoré užívate perorálne. Nevýhoda je ale v tom, že pokožka musí zdieľať horčík so zvyškom vášho tela predtým, než dostane svoje vlastný prídel. A existuje vedľajší účinok užívania horčíka perorálne – môže pôsobiť ako preháňadlo.

Aplikácia horčíkového oleja priamo na vašu pokožku jej prináša potrebné magnézium. Tento minerál, akonáhle dosiahne krvné cievy v bazálnej vrstve (vrstva regenerujúca pokožku v hĺbke asi 25 buniek pod povrchom) sa potom zdieľa i so zvyškom tela.

Použite horčíkového oleja na jemné linky a vrásky na tvári

Mŕtva koža nielen upcháva póry ale môže sa tiež usadiť v jemných linkách a vráskach na tvári. Akýkoľvek druh exfoliácie (odstránenie mŕtvej kože) môže znížiť napätie na okrajoch vrások tak, aby sa vyhladili a boli menej nápadné. Niekedy linka alebo vráska i úplne zmizne. Ale treba priznať, že alfa-hydroxykyseliny sú účinnejšie pri exfoliácii ako horčíkový olej. Horčíkový olej ale vyživuje pokožku a pomáha jej obnoviť sa rýchlejšie, obnovuje jej farbu a zároveň ju pomáha vyhladiť. A ak ju máte citlivú, suchú alebo mastnú, horčíkový olej môže byť to, čo práve potrebujete aby ste predišli vzniku škvŕn, ktoré sa môžu vyskytnúť pri použití príliš silných exfoliantov.

Horčíkový olej proti vzniku škvŕn

Ak máte prírodne tmavohnedý alebo zlatistý tón pleti, máte pravdepodobne menej obáv z akné alebo alergických reakcií. Pigment melatonín nielen dodáva pleti svoju farbu. Slúži tiež ako antioxidant, ktorý potláča zápal po zranení kože. Mnoho ľudí, ktorí majú krásne farebné odtiene pokožky, sotva trpia na akné alebo spálenie. Trpia ale na hnedé alebo čierne škvrny na koži.

Najdôležitejšou vecou, ktorú môžete urobiť, aby ste zabránili vzniku hnedých a čiernych škvŕn na pokožke, je používanie krémov na ochranu proti slnečnému žiareniu. Kombinácia zápalu a vystavenia sa slnku spôsobuje nadprodukciu melatonínu u niektorých druhoch kože. Ale druhá najdôležitejšia vec, ktorú môžete urobiť, keď trpíte akýmkoľvek zranením vašej pokožky, je použitie horčíkového oleja.

Horčík je nevyhnutný pre tvorbu enzýmov v bunkách v tele a to aj vrátane pokožky. Každý enzým vo vašej pokožke musí udržiavať pod kontrolou zápalové reakcie na slnko alebo infekciu a preto vyžaduje horčík. Enzýmy, ktoré stimulujú rast zdravej, normálne pigmentovanej pokožky v nižších vrstvách vyžadujú horčík. A ak existuje nejaký dôležitý minerál, v ktorom máte pravdepodobne nedostatok, je to horčík.

Len malá kvapka horčíkového oleja na zapálenú pokožku cez noc ju pomôže ochrániť ju pred zmenami farby od slnečného žiarenia počas dňa. Presne to sa robí v kúpeľoch, pokiaľ máte ázijské tóny pleti. I keď tam olej kombinujú s pulzujúcou terapiou svetla pre väčší účinok (správne vlnové dĺžky viditeľného svetla, ktoré pôsobia proti škodlivým účinkom ultrafialového svetla).

Nesnažte sa ale nanášať horčíkový olej pod make-up. Jednoducho to nebude fungovať. A horčíkový olej nepoužívajte ako mydlo. Olej musí zostať v kontakte s pokožkou aspoň polhodinu, najlepšie až osem hodín počas spánku, aby sa mohol úplne absorbovať. Aplikácia horčíka na ostatné časti tela môže tiež pomôcť, ale nie tak, ako priama aplikácia na oblasti zápalu.

Má horčíkový olej dráždivé účinky?

Niektorí ľudia s citlivou pokožkou, hlásia mierne pálenie alebo pichanie pri používaní horčíkového oleja. Nie je to preto, že by v oleji bolo niečo dráždivé. Je to pre vysoko koncentrovanú soľnú vodu. Riešenie je jednoduché. Horčíkový olej zrieďte vodou. Pretože horčíkový olej je skutočne koncentrovaný vodný roztok, je úplne rozpustný vo vode, ale môžete ho tiež pridať i do studeného krému.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne