Výhody čaju z kostihoja lekárskeho

0

Kostihoj lekársky je bylinka, ktorá rastie v miernych oblastiach západnej Ázie, Európy, Austrálie a Severnej Ameriky a to predovšetkým v močaristej a vlhkej pôde. Starí Gréci a Rimania vyrábali masť koreňov a listov kostihoja, ktorú používali na liečenie kostných zlomenín. Čaj vyrobený z koreňov a listov kostihoja môže mať i ďalšie liečivé účinky, ale ešte prv než začnete piť šálku čaju na liečbu akéhokoľvek ochorenia mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom.

Výskum nedávno spojil užívanie kostihoja s poškodením pečene u myší, čím sa zastavil jeho výskum ako modernej potravinárskej plodiny. Táto rastlina bola kedysi široko pestovaná pre svoje liečivé a nutričné hodnoty. V súčasnej dobe je stále cenená pre použitie v mastiach a iných topických prípravkoch na pokožku a na použitie ako krmivo pre zvieratá a do hnojív.

Hojenie rán

Kostihojový čaj môže pomôcť urýchliť hojenie malých kožných rán, pretože jeho korene a listy obsahujú chemickú zlúčeninu nazvanú alantoín, ktorá môže stimulovať rast nových kožných buniek. Pitie tohto čaju môže byť tiež užitočné na liečenie popálenín, oparov, bodnutí hmyzom a vyrážok.

Odreniny a krvácanie

Čaj z kostihoja môže pomôcť urýchliť hojenie modrín a zlepšiť ich vzhľad. Môže tiež pomôcť znížiť krvácanie z jemných raniek na pokožke a zastaviť krvácanie z nosa. Listy a korene z kostihoja obsahujú taníny, ktoré majú sťahujúci účinok na krvné cievy. Taníny sú zložkou kostihoja a sú zodpovedné za reguláciu krvácania.

Pomoc pri trávení

Už grécki liečitelia v 1.storočí odporúčali kostihojový čaj ako prostriedok pre gastrointestinálne problémy, ako je pálenie záhy a poruchy trávenia. Čaj z kostihoja môže upokojiť tráviaci trakt, zabrániť bolestiam brucha a páleniu záhy.

Upozornenie

Napriek tomu, že čaj z kostihoja môže ponúkať rôzne liečivé výhody, vnútorné užívanie čaju z kostihoja vyvolalo značnú diskusiu. Užívanie tejto bylinky vnútorne môže spôsobiť poškodenie pečene. Môže tiež prispieť k hepatálnej veno-okluzívnej chorobe, stavu charakterizovanému zúžením krvných ciev v pečeni – tento stav môže zhoršiť funkciu pečene. Kostihoj je tiež spojený s tvorbou rakoviny, aj keď sa ukázalo, že zvyšuje riziko rakoviny len u zvierat. Porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, než začnete užívať akúkoľvek formu kostihoja, vrátane čajov alebo vnútorne.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne