7 výhod antikoncepcie o ktorých ste možno nevedeli

0

Je všeobecne známe, že antikoncepcia ponúka mimoriadne spoľahlivú ochranu proti neplánovanému tehotenstvu – ale len za predpokladu, že sa používa správne. Ale antikoncepcia má aj mnoho ďalších sociálnych a lifestylových prínosov. Výskumníci, ktorí sa nedávno pozreli na čísla zistili, že ženy ktoré pravidelne užívajú antikoncepciu, majú tendenciu na vyššie vzdelanie a ekonomickú stabilitu v porovnaní so ženami ktoré antikoncepciou neužívajú. A najlepšie na tom je to, že toto nie sú jediné výhody antikoncepcie. Pozrite sa na niektoré málo známe zdravotné prínosy antikoncepcie, najmä tej hormonálnej.

Môže liečiť endometriózu

Slovo endometrióza je odvodené od latinského endometrium – výstelka dutiny maternice. Endometrióza je ochorenie, pri ktorom se čiastočky endometria nachádzajú mimo dutinu maternice. Lokalizácia týchto čiastočiek nemusí byť obmedzená len na oblasť panvy ženy, ale môže se vyskytovať okrem srdečného svalu a sleziny prakticky kdekoľvek. Ochorenie se prejavuje najčastejšie bolestivou menštruáciou, dlhodobými bolesťami v podbrušku, bolesťami pri pohlavnom styku a niekedy i prítomnosťou krvi v moči. V závislosti od závažnosti a lokalizácie týchto čiastočiek sa môže zabrániť ovulácii alebo oplodneniu. Užívanie antikoncepčnej tabletky však znižuje pravidelné hromadenie a vylučovanie maternicových tkanív a spomaľuje alebo zastavuje pohyb a rast maternicového tkaniva do iných častí reprodukčného traktu. To znamená, že ženy, ktoré trpia endometriózou, môžu počkať dlhšie s otehotnením, pretože poškodenie ich reprodukčného systému je minimalizované. Plus celkovo žena pociťuje nižšie bolesti.

Môže pomôcť s syndrómom polycystických vaječníkov (PCOS)

Ženy s PCOS majú hormonálnu nerovnováhu, ktorá vedie k nepravidelným alebo vynechaným periódám, nadmernému výskytu ochlpenia, obezite, cystám vaječníkov, problémom s neplodnosťou a ďalším vedľajším účinkom. Hormonálna kombinácia v tabletke vyrovnáva túto nerovnováhu, takže periódy prichádzajú pravidelne a vedľajšie účinky ustupujú.

Môže uľahčiť od kŕčov

Pravidelná bolesť, ktorá prichádza každý mesiac je spôsobená chemickými látkami nazývanými prostaglandíny. Tie spúšťajú svalové kontrakcie. Keď dostanete menštruáciu, telo zvýši produkciu prostaglandínu aby pomohlo zbaviť sa maternicovej výstelky. Pokračovanie v užívaní perorálnych kontraceptív znižuje množstvo prostaglandínov ktoré vaše telo produkuje, takže pociťujete menej nepohodlia. Gynekológovia už niekoľko rokov predpisujú tabletky na liečbu žien s veľkými kŕčmi a 30-ročná štúdia uverejnená v roku 2012 v časopise Human Reproduction túto skutočnosť len potvrdzuje.

Vyčistí vašu pokožku a pleť

Kombinovaná antikoncepcia znižuje hladinu testosterónu v tele, ktorý sa produkuje v tele každej ženy v malom množstve. To je dobrá správu pre pokožku, pretože tento hormón je zodpovedný za určité typy akné a nadmerný rast ochlpenia.

Chráni vás pred anémiou

Ženy, ktoré trpia ťažkými obdobiami strácajú každý mesiac nadbytočnú krv, čo môže viesť k anémii – stavu charakterizovanému únavou a slabosťou. Pokračovanie v hormonálnej antikoncepcií robí tieto obdobia kratšie a ľahšie, takže strácate menej krvi a cítite sa lepšie a vitálnejšie.

Ponúka určitú ochranu pred zápalovými ochoreniami panvy

Zápalové ochorenie panvy je vážna infekcia horných reprodukčných ciest ktorá v prípade, že nie je liečená môže ohroziť i plodnosť. Progesterón v hormonálnej antikoncepcií robí cervikálny hlien hustejší. Výskum naznačuje, že hustejší hlien vytvára prekážku PID-vyvolávajúcim mikróbom (napríklad bakteriálne STD, ako napríklad chlamýdia a kvapavka) vstupujúcim do krčka maternice. Majte však na pamäti, že jediná účinná forma antikoncepcie, ktorá dokáže chrániť pred STD, sú kondómy. Takže ak nie ste monogamní a nie ste si úplne istí, že váš partner nemá žiadnu pohlavnú chorobu, sú kondómy nevyhnutné, aj keď užívate hormonálnu antikoncepciu.

Môže znížiť šance na niektoré druhy rakoviny

Ženy, ktoré užívajú pilulku, vaginálny krúžok alebo iné kombinované estrogén-progestínové metódy už 15 rokov, znižujú riziko vzniku rakoviny vaječníkov a endometrióze o približne 50 percent. Hormonálna antikoncepcia blokuje ovuláciu a vyrovnáva prirodzené hormonálne nerovnováhy, čo vedie k menšej expozícií potenciálne škodlivých hormónov. Jedna námietka: Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie orálnej antikoncepcie môže mierne zvýšiť riziko rakoviny prsníka a krčka maternice, takže sa určite budete chcieť porozprávať s lekárom o tom, či je hormonálna antikoncepcia vhodná pre vás, ak máte rodinnú anamnézu danej choroby.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne