Čo je to Meniérova choroba?

0

Meniérova choroba je ochorenie vnútorného ucha, ktoré typicky postihuje jedno ucho. Toto ochorenie môže spôsobiť tlak alebo bolesť v uchu, závažné prípady závratov alebo vertigo, stratu sluchu, zvonenie alebo šum, tiež známy ako tinitus (zvonenie v ušiach). Hoci Meniérova choroba môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku ale ľudia vo veku 40 a 50 rokov majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že sa s ňou stretnú. Táto choroba sa považuje za chronickú a neexistuje žiadna liečba, avšak existujú rôzne stratégie, ktoré minimalizujú vplyv na život a zmierňujú príznaky.

Ľudia s Meniérovou chorobou mávajú náhle závraty, tinitus alebo tlmený sluch. Príznaky sa líšia od človeka k človeku a niektorí prežívajú chorobu intenzívnejšie počas niekoľkých dní a iní zas veľmi ojedinele.

Príčiny alebo spúšťače choroby

Hoci neexistuje presná príčina Meniérovej choroby, vedci sa domnievajú, že má niečo spoločné s vysokým tlakom kvapaliny v časti vnútorného ucha. Priechody a dutiny ktoré sa spájajú cez vnútorné ucho, sa nazývajú labyrint. Vonkajšie vnútorné ucho je štruktúra kosti, zatiaľ čo vnútro je mäkká membrána. Táto časť ucha obsahuje malé senzory, ktoré sa podobajú chĺpkom a reagujú na pohyb tekutiny alebo endolymfy v oblasti. Potenciálne príčiny alebo spúšťače Meniérovej choroby zahŕňajú:

 • zranenie hlavy
 • infekcia vnútorného alebo stredného ucha
 • alergie
 • požitie alkoholu
 • stres
 • vedľajšie účinky niektorých liekov
 • fajčenie
 • stres alebo úzkosť
 • únava
 • rodinná anamnéza choroby
 • respiračná infekcia
 • nedávne vírusové ochorenie
 • abnormálna imunitná odpoveď
 • migrény

Príznaky

Meniérova choroba sa dramaticky líši od prípadu k prípadu, takže jednotlivci môžu zažiť rad rôznych symptómov, ktoré sa vyskytujú denne alebo len raz za rok.

Klasické príznaky: tlak v uchu, strata sluchu, vertigo, tinitus

Symptómy zvyčajne začínajú pocitom tlaku v uchu, po ktorom nasleduje tinitus, strata sluchu a vertigo. Tieto epizódy trvajú zvyčajne od 20 minút do 4 hodín. Ľudia s Meniérovou chorobou vo všeobecnosti zaznamenávajú epizódy v klastroch s dlhými obdobiami remisie. Keď zaznamenáte epizódu Meniérovej choroby, najlepšie je ľahnúť si a zamerať sa na jediný, nepohyblivý objekt. Častokrát sa stav pacienta po zaľahnutí zlepší.

Etapy Meniérovej choroby a diagnózy

Meniérova choroba zvyčajne postihuje ľudí v rôznych štádiách, pričom príznaky sa časom vyvíjajú.

 • Skorý stav: Počas tejto doby sa objavia náhle a často nevyspytateľné epizódy vertiga, ktoré trvajú od 20 minút po celý deň. Jedno ucho sa môže cítiť zablokované a môže nastať čiastočná stratu sluchu, ktorá zvyčajne zmizne po tom, ako epizóda zmizne. Je tiež bežné cítiť príznaky tinitus.
 • Stredná fáza: Príznaky vertiga majú tendenciu byť menej závažné počas tejto fázy, zatiaľ čo strata sluchu a tinitus sa v závažnosti zvýši. Mnoho ľudí sa tiež stretne s dlhodobou remisiou, ktorá môže trvať i niekoľko mesiacov.
 • Neskoré štádium: Počas neskorších štádií Meniérovej choroby pacienti netrpia závratom tak často a niektorí ľudia sa ho navždy zbavia. Avšak tinitus a strata sluchu sa pravdepodobne postupne zhoršujú a ľudia zažívajú neistú rovnováhu. Väčšina ľudí sa cíti nestabilne v tmavých podmienkach.

Spolu s bežnými príznakmi Meniérovej choroby je možné trpieť depresiou alebo úzkosťou. Keďže choroba ovplyvňuje sluch, môžete stratiť dôveru viesť rozhovory s ostatnými alebo v práci, čo môže prispieť k depresii alebo úzkosti. Okrem toho príznaky majú tendenciu prísť nečakane, takže tí, ktorí žijú s Meniérovou chorobou, môžu žiť v neustálom úzkostlivom stave, keďže nie je isté kedy nastane epizóda.

Aby ste diagnostikovali túto chorobu, musíte pocítiť tinitus, stratu sluchu a vertigo viac ako raz. Keďže všetky tieto problémy môžu byť samostatné alebo spojené s inými ochoreniami, túto chorobu môže byť niekedy ťažké diagnostikovať.

Možnosti liečby

Keďže Meniéreova choroba nie je liečiteľná, mnohé možnosti liečby zahŕňajú zmenu zvykov alebo stravy alebo užívanie liekov. Zmena stravy môže znížiť množstvo tekutiny vo vnútornom uchu, čo môže oslabiť symptómy ochorenia. Tieto zmeny zahŕňajú:

 • príjem soli: Soľ pomáha telu udržať si vodu a preto znížte príjem nápojov a potravín bohatých na sodík.
 • zníženie kofeínu: Kofeínové nápoje môžu zhoršiť príznaky, ako je tinitus, takže je najlepšie znížiť množstvo tohto stimulantu vo vašich nápojoch.
 • glutamát monosodný (MSG): hoci mnohí výrobcovia prestali pridávať glutamát do potravín, je dôležité vyhnúť sa používaniu Kvôli škodlivým vlastnostiam MSG je stále dôležité skontrolovať obaly na potravinách, aby ste sa uistili, že nie je pridaný.
 • menšie jedlá: Viac odborníkov sa zhoduje, že je výhodnejšie pre telo ak budete konzumovať päť až šesť menších jedál za celý deň namiesto troch väčších jedál. Toto môže tiež zlepšiť príznaky Meniérovej choroby udržiavaním metabolizmu v pohybe a reguláciou telesných tekutín. Zdravší životný štýl tiež môže znížiť množstvo a závažnosť symptómov Meniérovej choroby.
 • fajčenie: Mnoho ľudí, ktorí trpia Meniérovou chorobou a ktorí pravidelne fajčili hlásia slabšie príznaky po skončení s fajčením.
 • riadenie stresu: Stres a úzkosť sú spojené s Meniérovou chorobou, ale obe môžu byť príčinou i symptómom tejto choroby. Učenie, ako spravovať a identifikovať stresory môže priniesť potrebnú úľavu. Môže byť užitočné vyskúšať relaxačné alebo meditačné techniky.

Ak sa u Vás objavia príznaky tinitusu, strata sluchu a závrate, obráťte sa na svojho lekára.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne