Čo je polyneuropatia?

0

Polyneuropatia je stav, pri ktorom sú poškodené periférne nervy človeka. To sú nervy, ktoré prechádzajú cez celé telo. Polyneuropatia ovplyvňuje nervy v koži, svaloch a orgánoch. Keď sú nervy poškodené, nemôžu posielať pravidelné signály späť do mozgu. Tento stav však neovplyvňuje nervy v mozgu alebo mieche.

Existujú dve hlavné kategórie polyneuropatie: akútna a chronická.

Akútna polyneuropatia

Akútne formy sa vyskytujú, keď stav príde náhle a príznaky sú vážne. Tento typ je bežný, ak máte autoimunitnú reakciu alebo infekciu spôsobujúcu poškodenie nervov. Porucha, akou je napríklad Guillainov-Barrého syndróm, môže byť príčinou. Akútne prípady sa môžu v krátkom čase úspešne liečiť.

Chronická polyneuropatia

Chronické formy sa vyskytujú, keď príznaky trvajú dlho a nemožno ich urýchlene liečiť. Tento typ môže byť spôsobený základnými stavmi, ako je cukrovka alebo zlyhanie obličiek. Existuje mnoho rôznych príčin chronickej polyneuropatie. Nie je vždy ľahké pochopiť príčinu a niektoré prípady nemusia mať ani jasnú príčinu.

Príznaky

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od toho, čo ich spôsobuje. Medzi najčastejšie príznaky patria:

 • náhodné, zvláštne pocity, známe ako parestézia
 • náhle ostré bolesti
 • pocity pálenia alebo brnenia, najmä v nohách a rukách, známe ako distálna polyneuropatia
 • pocit veľmi citlivý na dotyk, známy ako alodynia
 • stuhnutosť
 • pocit slabosti v nohách alebo pažiach (niekedy v dôsledku slabých alebo atroficých svalov)
 • neschopnosť kráčať rovno, čo vedie k prekážkam alebo k pádu
 • problémy s prehĺtaním

Príčiny

Príčiny môžu byť idiopatické, získané a dedičné.

Idiopatická polyneuropatia znamená, že príčina poškodenia nervov nie je známa.

Získaná príčina znamená, že polyneuropatia je spôsobená udalosťou, ktorá sa deje mimo organizmu, ako je traumatické poranenie alebo infekcia. Môže byť tiež spôsobená základným stavom, ktorý nie je dobre liečený alebo spôsobuje komplikácie, ako je nedostatok vitamínov, cukrovka alebo rakovina.

Dedičná polyneuropatia je získaná geneticky prenesením od jedného z rodičov. Tieto stavy zvyčajne spôsobujú pomalé a postupné poškodenie nervov, ako je napríklad Charcotov-Marieho-Toothov-Hoffmanov syndróm.

Akútne formy sa môžu vyskytnúť z niekoľkých rôznych príčin. Tie obsahujú:

 • vystavenie sa určitým insekticídom
 • autoimunitné poruchy, pri ktorých vaše telo napadne myelín nachádzajúci sa nervových bunkách, ako je syndróm Guillain-Barré (GBS)
 • niektoré antibiotiká, antikonvulzíva a sedatíva
 • rakovina, najmä tie, ktoré priamo ovplyvňujú nervový systém, ako je mnohopočetný myelóm

Chronické formy sú často idiopatické, ale môžu mať aj príčiny, ako sú:

 • alkoholizmus alebo konzumovanie veľa alkoholu vo všeobecnosti
 • cukrovka a nedostatočná kontrola hladín cukru v krvi
 • určité ťažké kovy
 • výživové alebo vitamínové nedostatky, najmä tiamín alebo vitamín B-12
 • hypotyreóza – znížená funkcia štítnej žľazy
 • zlyhanie obličiek
 • niektoré druhy rakoviny vrátane rakoviny pľúc

Liečba

Liečba polyneuropatie závisí od stavu, ktorý ju spôsobil. Môže tiež závisieť od toho, kde na vo svojom tele cítite príznaky. V niektorých prípadoch môže lekár podať lieky proti bolesti, aby pomohol zvládnuť bolesť a nepohodlie z poškodenia nervov. To môžu zahŕňať i nesteroidné protizápalové lieky (NSAID).

Zmena životného štýlu

Zmeny životného štýlu môžu prispieť k liečbe polyneuropatie. Pitie alkoholu alebo vyhnutie sa určitým opakovaným úlohám môže pomôcť zmierniť príznaky.

Ak toxíny alebo chemikálie vo vašom prostredí spôsobujú polyneuropatiu, Váš lekár vás môže naliehať, aby ste našli spôsob, ako obmedziť vystavenie sa ich účinkom.

Pri traumatických poraneniach

Ak trpíte polyneuropatiou po traumatickom poranení, lekár vám môže odporučiť fyzickú liečbu. To vám môže pomôcť získať plnú kontrolu nad telom. Môžete sa tiež naučiť, ako zvládnuť bolesť nervov a pocity, ktoré mohli byť spôsobené zranením.

Pri autoimunitných stavoch

Ak autoimunitný stav spôsobuje polyneuropatiu, Váš lekár môže navrhnúť rôzne liečebné postupy alebo terapie. Tie môžu zahŕňať:

 • kortikosteroidy
 • imunoglobulín podaný intravenózne (priamo do žíl)
 • plazmová výmena, ktorá odstraňuje toxíny z krvi

Diabetes

Ak diabetes spôsobuje polyneuropatiu, Váš lekár pravdepodobne odporučí plán liečby, ktorý vám pomôže dosiahnuť požadovanú hladinu cukru v krvi. Tento typ liečebného plánu často zahŕňa orálne lieky alebo injekcie podávané inzulínom. V zriedkavých prípadoch diabetes typu 1 môže lekár navrhnúť chirurgickú operáciu na transplantáciu buniek produkujúcich inzulín (známych ako bunky ostrovčekov) z darcovského pankreasu, ktoré pomôžu telu produkovať a uvoľňovať viac inzulínu. Je to významný chirurgický zákrok a pravdepodobne sa odporúča len vtedy, ak zlyhajú všetky ostatné liečby.

Rakovina

Ak rakovinové bunky alebo rakovinové nádory spôsobujú polyneuropatiu, lekár Vám môže odporučiť operáciu na odstránenie buniek alebo nádorov. Chemoterapia môže pomôcť odstrániť nádory alebo rakovinové bunky, ktoré spôsobujú stres alebo tlak na nervy.

Rizikové faktory

Celkové zdravie môže odhaliť rizikové faktory polyneuropatie. Bežné rizikové faktory zahŕňajú:

 • cukrovka
 • ochorenie obličiek alebo pečene
 • autoimunitné poruchy
 • alkoholizmus
 • infekcie vrátane HIV, herpes a Lymská borelióza
 • používanie určitých častí vášho tela opakovane (napríklad pri priemyselnej práci), tiež nazývané opakované pohybové zranenie

Diagnóza

Lekár musí pravdepodobne vykonať niekoľko testov, aby ste sa rozhodli, či máte polyneuropatiu, ako aj jej príčiny.

Úplná fyzická kontrola pomôže lekárovi zistiť, ktoré časti tela sú poškodením nervov najviac postihnuté. Fyzická kontrola môže tiež pomôcť lekárovi nájsť slabé alebo atrofované svaly, ktoré môžu byť postihnuté poškodením nervov.

Lekár taktiež môže tiež vykonať elektrické nervové a svalové testy, aby zistil rozsah poškodenia nervov.

Krvný test, vzorky moču a biopsia oblasti postihnutej poškodením nervov tiež pomôžu lekárovi zistiť príčinu a rozsah polyneuropatie. Ďalšie testy môžu byť potrebné, ak váš lekár má podozrenie na základný stav. Lumbálna punkcia môže pomôcť lekárovi zistiť, či sú vaše hladiny bielkovín a bielych krviniek abnormálne. Abnormálne výsledky môžu znamenať, že máte syndróm Guillain-Barré.

Výhľad

Znížiť poškodenie nervov môžete zachytením skorých príčin a stavov. Týmto spôsobom môžete začať liečbu ešte predtým, ako sa bolesť alebo nepohodlie stávajú ťažko zvládnuteľnými.

Ak máte zjavné príznaky polyneuropatie, najmä po závažnom poškodení, čo najskôr navštívte svojho lekára. Môže určiť, či máte akékoľvek ochorenie, ktoré môže spôsobiť polyneuropatiu. Skoré riešenie symptómov je najlepším spôsobom boja proti polyneuropatií ešte pred tým, ako naruší váš život.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne