10 zdravotných prínosov bobúľ Goji

0

Už ste niekedy počuli o bobuliach goji? Nie? Tento prírodný zázrak je tiež známy ako kustovnica čínska. Jedná sa o ovocie, ktoré pochádza z druhu Lycium barbarum. Goji bobule sú úzko späté s chilli papričkou, baklažánom a rajčiakom a patria medzi populárne plody pre zdravých nadšencov.

Tieto malé červené bobuľky sú používané v tradičných čínskych tonikoch. V súčasnosti sú často varené, pridávané do bylinného čaju alebo sušené a predávané na trhoch. A prečo sú v dnešnej dobe tak populárne? Tu je desať prekvapujúcich dôvodov, prečo by ste mali goji začleniť do vašej stravy.

Skvelé ako raňajky

Goji sú ideálne ako raňajky a sú skvelé s ostatnými druhmi ovocia, ako je mango a broskyne a poskytnú vám dostatok energie až do obeda. Ponúkajú tiež občerstvenie, ktoré sa nedá porovnať s nezdravými raňajkami ako sú lievance, palacinky alebo slanina. Ak sa naozaj chcete cítiť ráno nabudený a plný energie, skúste si dať na raňajky goji.

Pomáha udržiavať srdce zdravé

V tejto dobe by všetci mali dbať o zdravie svojho srdca. S takými jedlami, ktoré pravidelne konzumujeme a ktoré obsahujú tuk a cukor v dávkach väčších ako potrebujeme je ľahké urobiť zdravotné chyby. Goji bobule pomáhajú chrániť srdce a krvný obeh. Goji sú bohaté na železo, ktoré pomáha pri tvorbe krvných buniek a tiež goji pomáha udržiavať zdravú hladinu krvného tlaku.

No goji sa tiež môžete spoľahnúť pri znižovaní množstva zlého cholesterolu v krvi a poskytnutí ochrany srdca pomocou seskviterpenoidov.

Goji je zdravá super potravina

Bobule podporujú zdravú myseľ i telo tým, že posilňujú imunitný systém, chránia pred chorobami a pomáhajú pri lepšom spánku. Bobule sa už dlho používajú na spánok, pretože pomáhajú si lepšie odpočinúť a ráno sa cítite viac sviežejší. Čím lepšie spíte a čím lepší je imunitný systém, tým lepšie sa budete denne cítiť. Celkovo to robí goji jednou z najlepších vecí, ktorú by ste mohli začleniť do vašej stravy.

Znižuje zápal

Plné zdravých zlúčenín, ktoré sa nazývajú „fenoly“, bobule goji môžu zmierniť zápal v takmer akejkoľvek časti tela. Tieto zlúčeniny sa používajú v mnohých zdravotných produktoch a liekoch vďaka ich protizápalovým vlastnostiam. Či už sa jedná o zápal kĺbov alebo iný, pravidelná dávka goji bobúl môže pomôcť znížiť alebo dokonca úplne eliminovať bolesť.

Chráni pred niektorými druhmi rakoviny

Bohužiaľ, zatiaľ čo nie sme schopní úplne liečiť rakovinu, existuje veľa opatrení, ktoré môžeme učiniť na zníženie možnosti vzniku určitých druhov rakoviny. Goji bobule sú jednou potravinou, ktorú môžete začleniť do vašej stravy, ak sa chcete chrániť pred niektorými druhmi rakoviny.

Fenoly v goji spolu s veľkým množstvom antioxidantov sú účinnou ochranou proti rakovine. Bobule tiež pomáhajú imunitnému systému tým, že zlepšujú tie enzýmy v tele, ktoré sú schopné chrániť vás pred chorobami, vrátane rakoviny.

Zlepšuje pamäť

Poskytnutím dávky betaínu pomáhajú bobule goji zlepšiť zdravie mozgu a pamäť. Takže ak ste študent, ktorý si snaží zlepšiť pamäť, goji sú dokonalé občerstvenie počas skúškového obdobia.

V skutočnosti sú goji bobule tiež perfektným doplnkom stravy pre staršie osoby. Tým, že zlepšujú funkcie mozgu, tieto plody tiež môžu pomôcť zabrániť v rozvoji Alzheimerovej choroby v skorom veku.

Pomáha imunitnému systému

Imunitný systém je jednou z najdôležitejších častí nášho tela, pretože nás chráni pred infekciami, chorobami a akýmkoľvek vonkajším vplyvom, ktorý chce infikovať naše vnútorné fungovanie. Bez účinného imunitného systému by naše orgány začali zlyhávať a životné procesy, na ktoré sa spoliehame, by sa postupne zastavili.

Goji bobule môžu posilniť imunitný systém tým, že vám pridajú dávku esenciálneho enzýmu nazvaného Physalin. Je to dôležitá askorbová kyselina, ktorú veľa ľudí nekonzumuje v potrebnom množstve. Takže treba jesť viac goji  a tým sa budete chrániť pred všetkými nebezpečnými chorobami a baktériami.

Udržuje dobrý zrak

Nenosíte teraz okuliare? No, ak to tak má ostať, musíte začať premýšľať o potravinách ktoré konzumujete. Goji bobule sú jednou z potravín, ktoré by ste mali vážne zvážiť. Obsahujú karotenoidy – látka, ktorá pomáha udržiavať funkciu očí správnu a efektívnu. Tieto karotenoidy pomáhajú chrániť sietnicu pred poškodením.

Udržuje obličky vo forme

Na obličky sa často zabúda, ale tvoria dôležitú časť tela a preto si zaslúži väčšiu pozornosť. Goji bobule poskytujú zdravú dávku hormónov, ktorá povzbudzuje telo k močeniu a to znamená, že budete mať pravidelný tok tekutiny cez telo. To podporuje obličky, ktoré sú zodpovedné za filtrovanie všetkých prospešných živín a zlúčenín z tekutín v tele a vylučujú všetky chemikálie, ktoré telo nepotrebuje močom.

Získajte nádhernú pleť

Goji môžu dokonca pomôcť pri získaní nádhernej pleti. Ak konzumujete denne goji alebo užívate doplnky stravy s goji, môžete pomôcť podporiť rast a zdravie pokožky a zabezpečiť, aby nové bunky rástli a pravidelne nahradzovali už odumreté bunky.

Bobule sú bohaté na vitamín E, ktorý je nevyhnutný pre rast pokožky. Mnoho ďalších živín a zlúčenín nájdených v týchto plodoch sa často nachádzajú v produktoch starostlivosti o pleť, ktoré si môžete kúpiť v obchode. Konzumáciou goji dávate svojmu telu všetko, čo potrebuje na zlepšenie vašej pokožky prirodzene a bez pomoci umelých výrobkov a chemikálií.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne