5 receptov proti lupinám (alebo na suchú a svrbivú pokožku hlavy)

0

Neustále si škriabete hlavu kvôli svrbivej pokožke? Určite v tom nie ste sami. Mnohí ľudia trpia na lupiny, ktoré sú i vizuálne nepríjemné. V tomto článku nájdete 5 domácich receptov proti lupinám, ktoré vám pomôžu znížiť suchosť pokožky a zmierniť i svrbenie hlavy.

Čo sú to vlastne lupiny? Lupiny sú v podstate odumreté kožné bunky, ktoré odpadávajú zo suchej pokožky hlavy. Technicky je to len kozmetický problém a lupiny sú samy o sebe neškodné. Ale to, čo spôsobuje lupiny, stojí za pozornosť. Niektoré príčiny môžu zahŕňať zdravotné dôvody ako ekzém, vplyv húb a bakteriálne infekcie na pokožke hlavy. V takom prípade sa odporúča konzultácia s lekárom. Môžu byť však spôsobené aj jednoduchými vecami, ako je zmena počasia, alergické reakcie, nadmerné používanie určitých vlasových prípravkov alebo jednoducho nedostatočná hygiena vlasov.

Na uvoľnenie od svrbenia hlavy si môžete buď zakúpiť šampón proti lupinám, alebo prejsť na prirodzenejšiu cestu a jednoducho vyskúšať niektoré z týchto skvelých 5 receptov proti lupinám.

1. Sóda bikarbóna 

Sóda bikarbóna je nielen vhodná pri pečení koláčikov, ale je aj silným dezinfekčným prostriedkom pri čistení čohokoľvek. Či už sa jedná o kuchyňu, kúpeľňové dlaždičky ale aj o vlasovú pokožku! Sóda bikarbóna exfoliuje pokožku hlavy a zabraňuje vzniku nových lupín. Ak ju chcete použiť, skúste tento recept:

  • zmiešajte 2 polievkové lyžice sódy s vodou, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu pasty
  • pre dosiahnutie najlepších výsledkov si rozdeľte vlasy na sekcie. Aplikujte niekoľko kvapiek olivového oleja pred nanesením pasty na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť 5-10 minút
  • dôkladne opláchnite. Pre najlepšie výsledky opakujte pravidelne raz alebo dvakrát týždenne.

2. Jablčný ocot

Jablčný ocot má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú zabíjať vírusy a kvasinky spôsobujúce svrbenie pokožky. Ak chcete použiť tento prostriedok proti lupinám, postupujte nasledovne:

  • zmiešajte pol šálky jablčného octu s polkou šálkou vody
  • dobre vmasírujte do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť 10-15 minút
  • opláchnite studenou vodou. Tento postup pravidelne opakujte každých pár dní, kým nezačnete pozorovať požadované výsledky.

3. Citrónová šťava

Skúsili ste si niekedy pokvapkať citrónovou šťavou drobné porezania? Veľmi to štípalo a pálilo? Je to preto, že citróny majú antiseptické vlastnosti a preto sú i vynikajúcim liekom na suchú pokožku hlavy. Vmasírujte  čerstvú citrónovú šťavu na pokožku hlavy a nechajte pôsobiť 5 minút. Odporúčame otestovať kvapku citrónovej šťavy na malú časť pokožky hlavy – ak by to velice štípalo, skúste zriediť šťavu vodou. Tento postup opakujte aspoň raz denne, kým svrbenie nezmizne.

4. Banány a avokádo

Znie to ako „smoothie“ pre pokožku hlavy. Banány a avokádo sú veľmi výživné a zvlhčovacie prísady, ktoré môžu znížiť výskyt lupín, zápaly a suchosť pokožky hlavy. Ak si chcete vytvoriť túto masku, zmiešajte 2 banány s 1 avokádom a aplikujte na hlavu tam, kde cítite najväčšie svrbenie. Nechajte pôsobiť aspoň 30 minút. Opláchnete studenou vodou a opakujte pravidelne, až kým sa svrbenie nezníži alebo nezmizne.

5. Olej z čajovníka

Veľa ľudí nevie, aký je olej z čajovníka zázračný. Má prirodzené protipliesňové, protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť suchú a svrbivú pokožku hlavy

  • zmiešajte 3 kvapky oleja z čajovníka a 1 lyžicu rastlinného alebo olivového oleja
  • Vmasírujte dobre do pokožky hlavy a potom dôkladne opláchnite vodou
  • Vôňa oleja z čajovníka je trochu silná, takže to budete chcieť urobiť ešte pred spaním alebo v dňoch, keď ste doma.

Poznámka mimo témy: ak sa vám niekedy vyhodí nežiadúca vyrážka, skúste naňho dať trochu oleja z čajovníka a pozorujte, ako vyschne cez noc.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne