Desať mýtov o zdraví žien nad 40 rokov

0

Od reklám na kozmetiku až po diétne knihy počúvame a čítame toľko o menopauze a zdraví žien, že môže byť ťažké rozoznať, čo je pravda a čo už nie. Nižšie je uvedených zoznam 10 mýtov – a dôvody, prečo by im ženy nemali veriť.

1. Bio-identické hormonálne prípravky sú lepšie ako tradičná hormonálna liečba.

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by bioidentické hormóny boli bezpečnejšie alebo účinnejšie ako iné hormonálne lieky. U bioidentických hormónoch neboli vykonané veľké výskumné štúdie a lekárne, ktoré ich pripravujú a rozširujú, sú nedostatočne regulované. Pri absencii údajov by ženy mali pravdepodobne predpokladať, že potenciálne vedľajšie účinky bioidentických hormónov sú podobné ako u bežných hormónov.

2. Počas menopauzy sa ženy cítia zle – trpia návalmi horúčavy, stratou pamäti a depresiou – a zvyšok života ide z kopca.

Hrozná predstava! V skutočnosti pre mnohé ženy menopauza zahŕňa relatívne malé nepríjemnosti, ktoré nevyžadujú lekársku intervenciu alebo liečbu. Dokonca aj náhle návaly horúčavy alebo iné nepríjemné pocity, sú problémy dočasného charakteru a pre ich zvládnutie sú často dostupné aj iné možnosti. Podobne aj stereotyp, že všetky ženy pri menopauze, strácajú myseľ a upadajú do depresií, je jednoducho nepresný.

3. Strata chuti na sex.

Sexuálna túžba kolíše po celý náš život. Ovplyvňuje kvalitu našich vzťahov, naše emocionálne a fyzické zdravie a mnoho ďalších faktorov. Niektoré bežne používané lieky (vrátane liekov na krvný tlak a na srdce a niektorých antidepresív) môžu ovplyvniť túžbu, vzrušenie a/alebo kvalitu orgazmu. Ak máte podozrenie, že vaše lieky môžu mať vplyv na sexuálne reakcie, prečítajte si kompletnú písomnú informáciu a porozprávajte sa so svojím lekárom o možnostiach zníženia dávky alebo prechodu na iný liek s menej nežiaducimi vedľajšími účinkami.

Niektoré ženy tiež pociťujú vaginálnu suchosť, podráždenie alebo bolesť pri penetrácii počas a po menopauze. Takéto nepohodlie môže byť zmiernené vaginálnymi zvlhčovačmi alebo lubrikantmi. Ak iné liečby nie sú úspešné, niektoré ženy môžu zvážiť lokálny estrogén (v krémoch, vaginálnych tabletách alebo krúžku). Z dôvodu známych škodlivých účinkov sa estrogén odporúča len pri najnižšej a najkratšej dobe, ktorá je účinná.

4. Hustota kostí znamená ľahšie zlomeniny

Hustota kosti je faktorom rizika zlomenín, ale nie je jediným. Vek, lieky, individuálna a rodinná anamnéza zlomenín sú tiež faktormi. Môžete znížiť riziko zlomenia bedrového kĺbu tým, že prijímate dostatok vápnika a vitamínu D, pravidelne cvičíte, nefajčíte, chodíte na pravidelné očné vyšetrenie a udržujete svoje prostredie čisté a upratané.

5. Ak nikto iný v rodine nemal rakovinu prsníka, tak ani ja ju nedostanem.

Rodinná anamnéza rakoviny prsníka (najmä u viac ako jedného blízkeho príbuzného, ​​ako je matka alebo sestra) zvyšuje šancu ženy na rozvoj ochorenia. Ale až 70 až 80% žien, ktoré trpia rakovinou prsníka, nemá žiadnu rodinnú anamnézu alebo známe genetické riziko .

6. Neočakávané tehotenstvo a pohlavné choroby sa týkajú len mladších žien.

U žien starších ako 40 rokov je tehotenstvo oveľa menej častejšie než u mladších žien. Ale mnohé z týchto tehotenstiev – niektorí odborníci ich odhadujú na viac ako polovicu – je neplánovaných.

Dokonca i vtedy, keď kontrola antikoncepciou už nie je problémom, je dôležité sa chrániť pred pohlavne prenosnými chorobami. Toto je obzvlášť dôležité pre tých, ktorí majú nových alebo viacerých partnerov, ale aj tých, ktorí sú v dlhodobých vzťahoch. Nemusíme totiž vedieť o rizikách, ktorým nás vystavujú naši partneri.

7. Naberanie hmotnosti a strata sily a energie sú pri starnutí nevyhnutné

Tieto zmeny sú bežné, ale nie vždy nevyhnutné. Pre mnohé ženy sú hlavnými príčinami znížená fyzická aktivita a zlé stravovacie návyky. A riešenie? Zaraďte si viac zdravých jedál do jedálnička a nájdite spôsob, ako si dopriať viac pohybu, či už ide o použitie schodov namiesto výťahu alebo návšteva tanečnej s priateľom.

Síce si budete musieť upraviť aktivity keď budete staršia, ale štúdie ukázali, že silu si môžete zachovať a i zvýšiť v každom veku. Ak cvičíte pravidelne, pravdepodobne budete mať viac energie a aj lepší spánok.

8. Ženy, ktoré majú zvýšený cholesterol, ale nemajú srdcové choroby, by mali užívať lieky znižujúce hladinu cholesterolu, aby im zabránili.

Lieky na zníženie hladiny cholesterolu sú populárne, ale neexistuje jediná kontrolovaná štúdia, ktorá by ukázala, že pomáhajú ženám ktoré ešte nemajú srdcové choroby. Ak zvažujete užívanie statínu na prevenciu ochorenia srdca, prečítajte si viac informácií o možnostiach vo vašej situácií. Môžete znížiť riziko vzniku srdcových ochorení pravidelným cvičením, zmenou stravovania v stredomorskom štýle a skoncovaním s fajčením.

9. Ak lekár odporučí hysterektómiu, je pravdepodobne potrebná.

Asi jedna tretina všetkých žien vo vyspelých krajinách podstúpila hysterektómiu (chirurgické odstránenie maternice) do veku 60 rokov. Zatiaľ čo hysterektómia zachránila životy a obnovila zdravie pre niektoré ženy, štúdie dospeli k záveru, že mnohé z týchto operácií nie sú potrebné a predstavujú zbytočné riziko. K dispozícii sú nové, menej invazívne procedúry a preto sa poraďte s lekárom.

10. Najlepší spôsob prevencie chorôb je prostredníctvom liekov.

Zatiaľ čo lieky môžu hrať dôležitú úlohu pri prevencii chorôb, existuje veľa ďalších vecí, ktoré môžeme urobiť na zlepšenie nášho zdravia. Konzumácia zdravých potravín, fyzická aktivita a nefajčenie sú všetky na začiatku zoznamu. Niekedy zmena správania bude mať väčší pozitívny účinok, ako je užívanie piluliek a to bez akýchkoľvek rizík. Možno budete potrebovať podporu na vykonanie takýchto veľkých zmien, ale výhody stoja za to.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne