8 byliniek na úľavu od bolesti chrbta

0

Prieskumy ukazujú, že až 80 percent ľudí v rozvinutých krajinách aspoň raz v živote zažije bolesti chrbta. To má často za následok predpísanie liekov na zmiernenie bolesti. Niektoré lieky na predpis majú potenciál pre závislosť a všetky z nich nesú riziko možných závažných vedľajších účinkov.

Kvôli týmto problémom sa mnohí ľudia začínajú obzerať po iných alternatívach, medzi ktoré patria i rôzne bylinky. Niektoré z nich môžu byť prospešné aj na bolesti chrbta. Existuje veľa možností ako môže veda pomôcť pri schopnosti účinne zmierňovať bolesť.

Použitie byliniek na zmiernenie bolesti chrbta

Keď používate bylinky, máte niekoľko možností ako ich užívať. Nasledujúca časť popisuje tri najbežnejšie metódy podávania:

Pilulky a kapsule

To je najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob používania byliniek.

Prášok

Zmiešate s vodou alebo inou tekutinou a vypite.

Čaj

Zvyčajne si zakúpte sušené bylinky a potom konzumujte vo forme čaju.

Premýšľajte o spôsobe, ktorý vám najviac vyhovuje a vyberte si bylinku. Ak nie ste zvyknutí používať bylinky, pilulky a tobolky sú zvyčajne najjednoduchším spôsobom ako začať. Niektoré bylinky môžu byť tiež aplikované lokálne vo forme krému. Bez ohľadu na metódu podávania, ktorú si vyberiete, uistite sa, že presne dodržiavate všetky pokyny na dávkovanie.

Nemali by ste v jeden čas užívať viac byliniek, pretože existuje potenciálna možnosť predávkovania sa.

Aloe Vera

Aloe Vera sa bežne používa pri zmiernení bolestí chrbta spojených s artritídou. Táto bylinka je v tekutej forme a dá sa piť ako akýkoľvek iný typ šťavy. Môžete ju nájsť už predpripravenú v obchode so zdravou výživou. Niektorí ľudia tiež tvrdia, že čerstvá aloe priamo z rastliny nanesená na postihnutú oblasť a masáž je prospešná.

Uistite sa, že nikdy nepijete aloe priamo z rastliny, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne problémy a vysokú hladinu cukru v krvi.

Kadidlovník pílovitý

Latinský názov: Boswellia. Táto bylinka má silné protizápalové vlastnosti a pomáha blokovať látku nazývanú leukotriény. Táto látka môže napadnúť kĺb, vrátane tých v chrbtici, čo vedie k bolesti a zníženému rozsahu pohybu. Väčšina ľudí ho užíva perorálne a vo forme tabliet. Existujú však aj krémy, ktoré môžete použiť priamo na postihnutú oblasť.

Mačací pazúr (Vilcacora)

Táto protizápalová rastlina pomáha znižovať opuchy, čo má za následok zmiernenie akejkoľvek bolesti. Problémy s chrbtom, ako je spinálna artritída, zápal sakroilického kĺbu a herniované disky, často dobre reagujú na túto bylinku, pretože hlavnou príčinou bolesti v týchto prípadoch je intenzívny zápal. Jedná sa o bylinu, ktorú užívate perorálne, buď ako pilulky alebo kapsule, alebo si z nej môžete pripraviť čaj.

Vzhľadom na silu tejto bylinky je dôležité, aby ste ju dávkovali presne inak existuje riziko nadmerného stimulovania imunitného systému.

Eukalyptus

Keď premýšľate o eukalyptuse, prvá myšlienka je pravdepodobne prechladnutie a chrípka. Zatiaľ čo je eukalyptus v týchto prípadoch účinný, keď ho používate lokálne môže pomôcť zmierniť i bolesť chrbta. Podobne ako účinkuje ľad. Má pocit chladenia a list eukalyptu obsahuje látku taníny. Táto látka je schopná zmierniť bolesť zmierňovaním zápalu a súvisiaceho opuchu.

Jeden z najlepších spôsobov, ako používať túto bylinku je aplikovať ju na bolestivú oblasť a potom sledovať ako ustupuje tupá bolesť a uvoľňujú sa svaly.

Zázvor

Zázvor je najpopulárnejší pre svoju schopnosť upokojiť nevoľnosť a podporiť lepšiu chuť k jedlu u tých, ktorí majú problémy s trávením. Jeden z najstarších spôsobov použitia tejto bylinky je pomáhať zmierniť bolesť a zápaly. Obsahuje zlúčeniny, ktoré majú schopnosť upokojiť zápal takmer tak účinne ako nesteroidné protizápalové lieky.

Rovnako ako väčšina protizápalových bylín, funguje najlepšie keď bolesť chrbta súvisí so zápalom, napríklad so svalovými poraneniami a spinálnej artritídy.

Kurkuma

To je jedna z najpopulárnejších možností, pokiaľ ide o bylinné lieky na bolesti chrbta. Štúdie ukazujú, že ľudia majú z tejto bylinky najväčší úžitok, keď ju užívajú perorálne. To znamená, že čaj alebo jeho užívanie vo forme piluliek alebo kapsúl sú najlepšie možnosti.

Biela vŕbová kôra

Tento bylinný liek, pokiaľ ide o liečbu bolesti spojenej so zápalom, sa datuje už od dôb Hipokrata. Počas tohto obdobia pacienti žuvali kôru, aby využili jej výhody. Dnes ju môžete podávať vo forme tabliet alebo si z nej urobiť čaj. Dôležité je podávať túto bylinku presne, pretože predávkovanie môže byť nebezpečné a skutočne zvyšuje úroveň zápalu, zhoršuje bolesť a spôsobuje ďalšie potenciálne vážne zdravotné problémy.

Valeriána lekárska

Mnoho ľudí užíva koreň z valeriány na nespavosť a úzkosť, pretože je to veľmi uvoľňujúca bylinka. Relaxačné vlastnosti sa rozširujú aj na svaly a pomáhajú znižovať citlivosť nervov. To robí túto bylinku ideálnou pre tých, ktorí pociťujú bolesť súvisiacou so svalmi, ako sú svalové kŕče, svalové napätie a svalové poranenia ako sú napríklad vyvrtnutia. Najlepšie je ju užívať v noci, pretože často spôsobuje ospalosť.

Záverom

Vzhľadom k tomu, že bolesti chrbta sa môže byť ťažké úplne vyhnúť, je ideálne byť pripravený na prípad, že sa vyskytne. Teraz, keď viete o týchto bylinkách, môžete si rýchlo vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Majte na pamäti, že bylinky môžu byť silné a kvôli tomu nie všetky bylinky sú vhodné pre všetkých.

Mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom, aby vám pomohol vybrať tú správnu bylinku ktorá bude pre vás najefektívnejšia a najbezpečnejšia. Váš lekárnik Vám môže pomôcť pri výbere kvalitnej značky.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne