Cvičiace koliesko pre začiatočníkov

0

Trénovanie brušného svalstva neznamená len sexy telo na predvádzanie sa na pláži. Silné brušné svalstvo pomáha predchádzať bolestiam dolnej časti chrbta a zlepšuje i celkovú športovú výkonnosť. Cvičiace koliesko (známe i pod názvom dvojité koliesko, ab wheels) je lacné zariadenie, ktoré sa ľahko používa na účinné precvičovanie brucha.

Cvičiace koliesko

Cvičiace koliesko je jednoduché cvičebné zariadenie, ktoré vyzerá ako koleso s tyčou pretiahnutou cez stred. Aj keď si ho môžete vyrobiť sami, je lepšie využiť voľný čas a kúpiť si ho z obchodu. Koniec koncov, nie je také drahé a dá sa kúpiť okolo 10€. Obvodové koleso musí vydržať celkovú hmotnosť vášho tela, aby sa ľahko pohybovalo dopredu i dozadu. Bez správneho stredu by koleso mohlo tlačiť proti rukoväti, čo spôsobilo ťažké alebo i nemožné otáčanie sa kolesa. Rukoväte by nemali poškodiť ruky.

Ako začať

Keď prvýkrát použijete koliesko, začnite z kľačiacej pozície, aby ste sa naučili techniku cvičenia korektne ​​a zistili, aký dôraz kladie cvičenie na brucho, chrbát a ruky. Položte koleso pred seba pod hrudník do miesta, kde sa cítite vyváženo. Posuňte sa dopredu a nechajte koleso posúvať sa rovnakým smerom, až pokým sa ruky a trup vyrovnajú. Použite svoj trup, aby ste sa posúvali dopredu a späť. Nehýbte sa dopredu tak, aby boli vaše ruky úplne rovno, lebo sa môžete príliš ťažko vracať späť. Experimentujte s rôznymi dĺžkami vpred, aby ste zistili, ktorá z nich vám umožní vracať sa dozadu pomocou brušných svalov. Pohybujte sa pomaly, na chvíľku sa zastavte a potom sa vráťte späť. Opakujte túto sériu 10 krát a potom si urobte pauzu.

Budovanie svalov

Keď budete schopní robiť toto rolovanie s väčšou ľahkosťou, začnite pomaly postupovať ďalej. To si bude vyžadovať viac svalovej námahy a to na oplátku pomáha zvýšiť celkový objem svalovej hmoty. Ak ste schopní robiť väčšie dĺžky bez toho, aby ste spadli, skúste začínať z vystretej polohy s kolenami nad zemou a vystretými prstami na nohách, ktoré vás podporujú – podobne ako pri klikoch. Keď začínate s touto polohou, začnite s kratšími pohybmi dopredu a postupne si pridávajte dĺžku ako naberáte svalstvo. Držte chrbát vystretý, než aby ste zadok dávali nahor. Takto zabránite namáhaniu chrbta.

Ďalšia úroveň

Ak ste schopní vykonať viacero dlhých sérií z vystretej polohy, môžete si pridať šikmé otáčky. Namiesto rolovania  rovno dopredu a dozadu začnite rolbu smerom dopredu a potom sa stočte doľava a dokončite cvik týmto smerom. Vráťte sa a pokračujte smerom doprava. Takto budete namáhať šikmé brušné svalstvo, ktoré sa nachádza po stranách v oblasti žalúdka. Keď ste si vybudovali dostatočnú svalovú hmotu, tieto cviky budete robiť s ľahkosťou a môžete cviky začať robiť zo stojacej pozície.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne