Rôsolovka, starodávna čínska huba pre zdravie a krásu

0

Tremella fuciformis, alebo po slovensky Rôsolovka, je huba malého vzrastu, ktorá vzhľadom pripomína skôr želatínovú kvetinu, než hubu. V čínskej kultúre je veľmi obľúbená pre svoje liečivé účinky a tiež je o nej známe, že skrášľuje pokožku. V Ázii sa používa ako Qi a imunitný tonik. Kožný tonik pre zdravú a mladistvú pleť z rôsolovky je tiež veľmi cenený. Hovorí sa, že čínska cisárska konkubína Yang Guifei (719-756), považovaná za najkrajšiu ženu v čínskej histórii, používala rôsolovky na ošetrovanie tváre a tela.

Ďalším populárnym využitím rôsolovky v tradičnej čínskej medicíne je sirup proti kašľu na liečbu chronickej tracheitídy a množstvo ďalších stavov súvisiacich s kašľom, ako je astma, suchý kašeľ alebo iné pľúcne ochorenia.

Rôsolovka obsahuje viac ako 70% vlákniny ako sú kyslé polysacharidy a je veľmi bohatá na vitamín D. Moderný výskum poukazuje na užitočnosť rôsolovky ako protinádorového činidla pri znižovaní hladiny glukózy v krvi, znižovaní hladiny cholesterolu, a v boji proti antioxidantom.

Rôsolovka je tiež silným posilňovačom imunitného systému. V porovnaní s inými silnými hubami v dvoch samostatných štúdiách, rôsolovka skončila na popredných priečkach (druhá za hubou Maitake).

Moderné lekárske štúdie dokázali, že rôsolovka je bohatá na bielkoviny, sacharidy, tuky, surovú vlákninu, rôzne soli a vitamíny, ktoré obsahujú 18 druhov aminokyselín.

Rôsolovka obsahuje najvyššiu úroveň prírodnej formy vitamínu D (ergosterol, alebo provitamín D) medzi známymi zdrojmi potravy.

Prírodný výskyt Vitamínu D IU na 100 gramov

Rôsolovka, sušená 38,800
Olej z tresčích pečeň 22,220
Losos (Atlantik) 650
Tuniak 249
Krevety 150
Slnečnicové semená 92

Rádioterapia

Výskum v Číne sa sústredil na použitie rôsolovky na zmiernenie vedľajších účinkov rádioterapie a ako doplnok proti starnutiu. Čína len počas 90tich rokov drží viac než 40 patentov, ktoré citovali túto liečivú hubu. Okrem demonštrácie rozsiahlej imunomodulačnej aktivity a in vitro protinádorovej aktivity, majú polysacharidy v rôsolovke jedinečnú schopnosť predchádzať následkom akútneho žiarenia a obnovujú mechanizmus tvorby krvi v kostnej dreni. Pri dávke 200 mg / kg počas 3 až 5 dní pred rádioterapiou mala rôsolovka na kostnú dreň  ochranný účinok spôsobený ožiarením Kobaltom-60. Takisto sa významne zvýšila mieru prežitia 30 dní u myší, psov a opíc vystavených pôsobeniu žiarenia Kobalt-60.

Cirkulárne poruchy

Ukázalo sa, že polysacharidy rôsolovky stimulujú syntézu DNA vo vaskulárnych bunkách, ktorých dysfunkcia je hlavným faktorom vo vývoji aterosklerózy, hypertenzie a tromboflebitídy s terapeutickým dôsledkom pre tieto stavy. Bolo tiež preukázané, že tieto polysacharidy chránia bunky pred poškodením histamínom, zvyšujú čas zrážania, znižujú adhéziu krvných doštičiek a viskozitu krvi.

Neurologické poškodenie

Vodný extrakt z rôsolovky ukázal obrovský potenciál pri liečbe neurologických poškodení. Experimenty na myšiach ukázali schopnosť polysacharidov z rôsolovky vyvolať tzv. anti-aging účinok zvýšením aktivity superoxidu dismutázy mozgu a pečene.

Pamäť a vyučovanie

Denná perorálna liečba rôsolovkou (100 alebo 400 mg / kg) počas 14 po sebe nasledujúcich dní významne zvýšila funkcie učenia a pamäť u potkanov. Rôsolovka by mohla predstavovať potenciálne užitočnú látku, ktorá dokáže zlepšiť funkciu narušených kognitívnych procesov.

Rôsolovka ako skrášľovací prostriedok v čínskej tradícii

U rôsolovky sa tradične predpokladá, že prospieva pokožke a „zlepšuje krásu“. Polysacharidy obsiahnuté v tejto hube sa používajú v kozmetike pre svoju vynikajúcu retenciu vlhkosti pokožky, ochranu pokožky, vyhladzovacie účinky, ako aj protizápalové a antialergické vlastnosti. Ma taktiež schopnosť pomáhať udržiavať prekrvenie pokožky.

Kozmetické spoločnosti vo Francúzsku a Japonsku nedávno začali používať rôsolovku ako kozmetický doplnok.

• Čínske ženy už tradične, používajú rôsolovku na zvlhčenie pokožky, aby sa stala mäkká a poddajná. Podľa tradičnej čínskej medicíny táto huba vyživuje pľúca, žalúdok a obličky, posilňuje kosti, pomáha udržiavať ideálnu hmotnosť a zabezpečuje správnu hydratáciu pokožky.

• Polysacharid obsiahnutý v rôsolovke má vynikajúcu kapacitu zadržiavania vody. Môže udržať vodu ekvivalentnú takmer 500-násobku svojej hmotnosti, ktorá je väčšia ako kyselina hyalurónová a glycerín.

• Jeden výskum ukázal, že keď sa polysacharid z rôsolovky nanesol na pokožku počas 4 týždňov, kapacita vrstvy kože a rohovitej vrstvy sa výrazne zlepšila.

• Ďalšie výskumy tiež ukazujú, že rôsolovka účinne pôsobí ako lokálny antioxidant zabraňujúci oxidatívnemu poškodeniu, ako aj posilnenie jedného z vlastných silných mechanizmov boja proti radikálom, superoxid dismutáza (SOD). SOD môže byť nazývaný kaskádovým antioxidantom – keď neutralizuje jeden voľný radikál, potom je schopný neutralizovať ďalšie.

Žiarivá krása odráža „celkové“ zdravie. Rôsolovka je len jedným z členov rodiny liečivých húb, ktorá ponúka nespočetné množstvo liečivých i omladzujúcich výhod – jak vnútorných tak i vonkajších.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne