8 domácich liekov na kŕčové žily o ktorých ste možno nepočuli

0

Kŕčové žily sú veľmi častým problémom charakterizovaným abnormálne zväčšenými žilami blízko povrchu kože, najčastejšie v oblasti lýtok a stehien. Zvyčajne sa vyskytnú pri oslabení stien žíl alebo zle fungujúcej cirkulácií krvi. Na kŕčové žily trpí približne 25% žien a 10% mužov.

Kŕčové žily môžu spôsobovať bolesť, únavu, nepokoj a pocity horúčav, brnenia alebo ťažkosť v nohách. Vzhľad kŕčových žíl je tiež pre mnohých ľudí veľkým problémom.

Bežné príčiny kŕčových žíl sú dedičnosť, pracovné prostredie, kde je potrebné často a dlho stáť, obezita, antikoncepčné pilulky, hormonálne zmeny v tele počas tehotenstva, puberty a menopauzy a ďalšie.

Štandardná liečba kŕčových žíl, lekársky aj chirurgicky, môže byť dosť drahá. Našťastie existuje široká škála efektívnych a lacných domácich liekov, ktoré môžu znížiť závažnosť kŕčových žíl a tiež znížiť niektoré nepohodlia nimi spôsobené.

1. Jablčný ocot

 

 

Jablčný ocot je veľmi účinný pri liečbe kŕčových žíl. Je to prirodzený produkt na čistenie tela a tiež zlepšuje prietok a obeh krvi. Keď krv začne prúdiť prirodzene, ťažkosť a opuch kŕčových žíl sa do značnej miery zníži.

Naneste neriedený jablčný ocot na kŕčové žily a jemne oblasť masírujte. Vykonávajte každý deň pred spaním a opakujte znovu ráno. Takto postupujte niekoľko mesiacov, aby ste znížili veľkosť kŕčových žíl.

2. Kajenské korenie

Kajenské korenie sa považuje za zázrak pri liečbe kŕčových žíl. Kajenské korenie je bohatým zdrojom vitamínu C a bioflavonoidov, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť preťažených, opuchnutých žíl.

 • Pridajte jednu čajovú lyžičku kajenského korenia do šálky horúcej vody a dobre premiešajte.
 • Pite túto zmes trikrát denne jeden až dva mesiace.

3. Olivový olej

Zlepšenie krvného obehu je nevyhnutné pre správnu liečbu kŕčových žíl. Masáž kože s olivovým olejom môže pomôcť zlepšiť obeh a znížiť bolesť a zápal.

Zmiešajte rovnaké množstvo olivového oleja a oleja z vitamínu E a mierne ho zahrejte. Doprajte si masáž žíl s teplým olejom niekoľko minút. Opakujte dvakrát denne po dobu jedného až dvoch mesiacov.

4. Cesnak

Cesnak je výborný na zníženie zápalov a príznakov kŕčových žíl. Pomáha tiež rozložiť škodlivé toxíny v krvných cievach a zlepšiť cirkuláciu.

 • Nakrájajte až šesť strúčikov cesnaku a vložte ich do čistej sklenenej nádoby.
 • Vylisujte šťavu z troch pomarančov a pridajte ju do pohára. Pridajte tiež dve polievkové lyžice olivového oleja.
 • Nechajte zmes odstáť po dobu cca. 12 hodín.
 • Pretrepte nádobu a naneste niekoľko kvapiek roztoku na prsty. Masírujte zapálené žily s roztokom krúživými pohybmi počas 15 minút.
 • Obviažte postihnutú oblasť bavlnenou handričkou a nechajte ju pôsobiť cez noc.
 • Opakujte denne niekoľko mesiacov.

5. Janovec Metlatý

Janovec metlatý je skvelý na zmiernenie bolesti a nepohodlia pri kŕčových žilách. Táto bylina obsahuje zlúčeninu známu ako ruscogenin a pomáha znižovať zápal žíl.

 • Užívajte doplnky stravy s obsahom 100 mg janovca trikrát denne. Doplnky stravy musia byť produkované z koreňov a semien tejto rastliny. Obsahujú vitamíny B a C spolu s vápnikom, chrómom, horčíkom, mangánom, draslíkom, selénom, kremíkom a zinkom.
 • Tieto živiny pomôžu stiahnuť a posilniť žily a zmierniť ich zápal, zlepšiť tok krvi až po nohy.

Upozornenie: Ak máte vysoký krvný tlak alebo benígnu hyperpláziu prostaty, nemali by ste užívať Janovec Metlatý bez konzultácie s lekárom.

6. Hamamel Virgínsky

Hamamel virgínsky je vynikajúca na posilnenie krvných ciev a znižovanie príznakov kŕčových žíl. Okrem toho, že je adstringentný, obsahuje aj kyselinu gallovú a sérologické oleje, ktoré pomáhajú zmierniť opuch a bolesti spojené s kŕčovými žilami.

 • Namočte handričku do do roztoku s hamamelom a potrite ňou postihnuté miesto. Vykonajte dvakrát alebo trikrát denne po dobu jeden až dvoch mesiacov.
 • Alternatívne napustite vaňu vlažnou vodou a pridajte 10 až 20 kvapiek destilovaného hamamelu. Namočte nohy do roztoku aspoň po dobu 15 minút. Potom umyte nohy čistou vodou a vysušte ich.
 • Postupujte podľa tohto návodu raz denne jeden alebo dva mesiace.

7. Semená z pagaštanu konského

Semená z pagaštanu konského sa používajú pri liečbe kŕčových žíl už od pradávna. Majú protizápalový a proti-opuchový účinok, ktorý dokáže úspešne zvýšiť „žilový tonus“, ako aj znížiť výskyt kŕčových žíl.

Výťažok zo semien pagaštanu obsahuje zlúčeninu nazývanú aescín, ktorá zlepšuje pružnosť žíl a zabraňuje uvoľňovaniu enzýmov, ktoré poškodzujú kapilárne steny.

Na väčšine trhov je k dispozícii „konský gel„. Gél používajte externe na postihnutú oblasť dvakrát denne. Pri pravidelnom používaní môže výrazne znížiť bolesť a opuch nôh.

Poznámka: Tehotné alebo dojčiace ženy by nemali používať výrobky z pagaštanu.

8. Petržlen

Petržlen je bohatý na vitamín C. Je silným antioxidantom a podporuje produkciu kolagénu. Pomáha tiež pri opravách a reprodukčnej činnosti buniek. Petržlen obsahuje rutín, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri posilňovaní kapilár a preto je užitočný pri znižovaní symptómov kŕčových žíl.

 • Povarte čerstvo nakrájanú petržlenovú vňať v jednej šálke vody päť minút.
 • Dajte nabok, zakryte a nechajte roztok vychladnúť. Nakoniec oceďte.
 • Pridajte jednu kvapku éterického oleja z ruží a nechtíka.
 • Roztok dajte do chladničky na niekoľko minút.
 • Pomocou vaty použite roztok na postihnuté miesto.
 • Opakujte denne po dobu niekoľko mesiacov, aby ste videli pozitívne výsledky.

 

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne