13 výhod esenciálneho oleja z muškátov

0

Éterický olej z muškátu (Pelargonium graveolens) patrí medzi základný sortiment olejov v každej lekárni. Muškát je najčastejšie známy ako upokojovač mysle a emócií, pomôže vám sa uvoľniť a zbaviť sa pocitov stresu po dlhom dni v práci alebo v škole. Ale úžasné vlastnosti muškátu tu nekončia: vytvára rovnováhu na mastnú a suchú pokožku, môže liečiť akné a modriny, pomáha bojovať proti infekciám, utišuje bolesť nervov, podporuje močenie a predchádza demencii a Alzheimerovej chorobe. A keby aj to nestačilo, tento úžasný olej môže byť aj prírodným dezodorantom a odpudzovač hmyzu aj kvôli jeho veľmi príjemnej aróme!

Ako sa olej vyrába éterický olej z muškátu?

Muškát je viacročná trvalka so špicatými listami a ružovo-bielymi kvetmi. Pestuje sa po celej zemi: v Južnej Afrike aj v Európe. Muškátové listy sa používajú v parnom destilačnom procese na extrakciu esenciálneho oleja.

Prvá komerčná destilácia listov muškátu sa uskutočnila vo Francúzsku na začiatku 17. storočia. Chemici sa snažili nájsť tie najlepšie odrody, ktoré sa majú pestovať na výrobu esenciálneho oleja. Iba desať druhov oleja zo siedmich stoviek rôznych odrôd rastlín sa môže použiť ako éterický olej. Bežné záhradné pelargónie produkujú príliš málo oleja na potrebnú extrakciu.

Na výrobu 1 kg esenciálneho oleja sa spotrebuje približne 300-500 kg rastlín, čo môže byť dosť nákladné.

13 použití a výhod muškátového esenciálneho oleja

Muškátový olej má veľa všestranných použití:

 1. Prevencia infekcií: Muškát pomáha chrániť telo pred infekciou. Ukázalo sa, že má schopnosť zastaviť až 22 rôznych typov baktérií a 12 druhov húb, ktoré postihujú pokožku. Napríklad pacientom trpiacich plesňou na nohách môže pomôcť pri ich boji proti infekcii.  Pridajte 4-5 kvapiek muškátového oleja do kúpeľa na nohy s teplou vodou a morskou soľou. Najlepšie výsledky získate opakovaním dvakrát denne.
 2. Liečba rán: Muškát pomáha pri liečbe rôznych rán a odrenín. So svojimi silnými zaceľovacími vlastnosťami pomáha pri prekrvení pod povrchom pokožky. Tiež odstraňuje vzhľad jaziev a akné na pokožke.
 3. Je močopudný: Muškátový éterický olej podporuje močenie, pomáha uvoľňovať z tela toxíny, cukor a sodík.
 4. Odstraňovač zápachov: Tento olej môže slúžiť ako ďalší deodorant, ktorý chráni telo pred potením. Spolu s antibakteriálnymi vlastnosťami muškátu môže eliminovať telesné pachy. Pridajte 5 kvapiek oleja do rozprašovacej fľašky a zmiešajte s 5 polievkovými lyžicami vody.
 5. Tíši bolesť: Muškát znižuje bolesť nervov. Zmiešajte lyžicu kokosového oleja a tri kvapky esenciálneho oleja z muškátu a vmasírujte do oblasti, kde cítite bolesť.
 6. Podpora svalov: Vďaka svojim adstringentným vlastnostiam pomáha muškát pri sťahovaní a kontrakcii svalov. Zabraňuje oslabeniu svalov a kože a môže pomôcť predčasnému uvoľneniu zubov pomocou zúženia ďasien. Muškátový éterický olej tiež znižuje vrásky a spevňuje pokožku tváre a tak predchádza účinkom predčasného starnutia. Zmiešajte lyžicu jojobového oleja s 5 lyžičkami muškátového oleja a vmasírujte do postihnutých oblastí.
 7. Podpora duševného zdravia: Muškátový olej má silu na zlepšenie funkcie mysle, povznáša duch a pomáha ľuďom trpiacim depresiou a úzkosťami.
 8. Možná prevencia demencie a Alzheimerovej choroby: Aby sa zabránilo tvorbe neurodegeneratívnych ochorení, tento olej reaguje s chémiou v mozgu a tak zabraňuje takým stavom, ktoré vedú k strate pamäti.
 9. Prevencia krvácania: Esenciálny olej urýchľuje zrážanie krvi, čo napomáha hojeniu rán a zabraňuje vnikaniu toxínov do krvného obehu cez nezahojené rany.
 10. Relaxant: Potrebujete prestávku? Muškátový olej má upokojujúcu arómu podobnú vôni ruže. Vložte niekoľko kvapiek tohto oleja do bavlnenej handričky a majte ju ľahko po ruke. Uistite sa, že si z času na čas z nej zhlboka nadýchnete a necháte tento upokojujúci olej vstúpiť do vašich zmyslov.
 11. Podpora rastu buniek: Pomáha pri recyklácii mŕtvych buniek, ako aj pri regenerácii nových buniek, podporuje rast buniek. Umožňuje účinnejšie fungovanie metabolizmu.
 12. Pridáva arómu do parfumov: Listy z muškátu poskytujú vôňu, ktorá sa neuveriteľne podobá vôni pomaranča, ruži, citrónu, čokolády a mäty piepornej.
 13. Repelent hmyzu: Použitie muškátového oleja zmiešaného so sójovým olejom môže byť dobrým repelentom proti hmyzu. Skúste zopakovať použitie oleja niekoľkokrát denne, ak ste boli bodnutý dotieravým hmyzom. Ak chcete udržať hmyz od seba aj v noci, pridajte niekoľko kvapiek tohto esenciálneho oleja do bavlnenej handričky a položte ju vedľa nočného svetla.

Miešanie muškátového oleja

Niektoré jemné esenciálne oleje, ktoré by mohli byť skvelé na zmiešanie s muškátovým olejom sú: bazalka, cédrové drevo, levanduľa, citrón, pomaranč, grapefruit, neroliová silica, ylang-ylang a rozmarínový olej.

Riziká a upozornenia

Muškátový olej nie je toxický, ale existujú preventívne opatrenia, ktoré je potrebné dodržať, aby sa predišlo problémom.

Riziká

Hoci je muškát je netoxický a nedráždivý, nie je vhodný pre tehotné ženy. Zvyčajne sa aplikuje na pokožku, ale u niektorých ľudí môže vyvolať vyrážky alebo pocit pálenia. Pri podráždení pokožky je najlepšie požiadať o radu lekára. Navyše, muškát môže byť problémom pre ľudí s vysokým krvným tlakom, pretože spôsobuje zmenšenie krvných ciev a tak spomaľuje prietok krvi.

Upozornenie

 • Najlepšie je pred aplikáciou na pokožku zriediť roztok muškátového oleja s iným olejom. Môžete skúsiť zmiešanie s kokosovým, jojobovým alebo olivovým olejom.
 • Nepoužívajte ho v blízkosti očí, pretože môže spôsobiť podráždenie.
 • Vyhnite sa perorálnemu požitiu, pretože vlastnosti oleja pri konzumácií nie sú veľmi známe.

Ďalšie zaujímavé fakty

Vedeli ste, že:

 • Muškátový olej sa môže riediť so šampónom, pre zabránenie vší
 • Môže sa používať ako masážny olej zriedený vo vani, aby sa predišlo rôznym negatívnym stavom: depresii, úzkosti , ekzémom a pod.
 • Muškátový olej môže byť použitý ako domáci vlasový kondicionér. Je účinný na suché vlasy alebo vlasy s množstvom lupín. Pridajte 10 kvapiek muškátového oleja do šálky vody, dve polievkové lyžice jablčného octu a nalejte do sklenenej fľaše s dávkovačom.
 • Muškátový olej sa používa ako náhrada ružového oleja v parfumoch.
 • Muškátový olej je tiež prospešný pri liečbe PMS alebo postmenopauzálneho syndrómu, ekzémov, popálenín, vredov, tonzilitídy a chronickej úzkosti.
Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne