Bylinky pre bežcov: prirodzené posilňovače energie

0

Ak ste bežec, zabudnite na drahé vitamíny, energetické doplnky, kofeín a rôzne páchnuce mastičky a skúste to všetko nahradiť „prírodnou cestou“. Športovci, vrátane bežcov, môžu praktikovať zdravý životný štýl, ale stres a iné nepriaznivé vonkajšie vplyvy majú na nich vplyv ako na ostatných ľudí. To sa týka i bolesti svalov a kĺbov. Zlé spánkové návyky, práca a sociálne stresy, spracované potraviny a alkohol si berú daň i na fyzickú výkonnosť. Výdrž a rýchlosť bez bolesti a zranenia, ako aj energia a vitalita, sú dôležité pre všetkých športovcov, ale najmä pre bežcov. Únava ovplyvňuje výkon, postoj a náladu, ktoré sú pri behu dôležité. Beh je rovnako stav mysle ako fyzická aktivita a únava môže znamenať rozdiel medzi dokončením v top 10 alebo posledným miestom. Pre bežcov, ktorí chcú prirodzenú konkurenčnú výhodu, sú ženšen, ašvaganda, kajenské korenie a kostihoj tou správnou odpoveďou.

Športovci majú vyššiu vytrvalosť, znížený prah únavy a zvýšenú výdrž pri pravidelnom používaní ženšenu počas kondicionovania. Pod pojmom ženšen sa rozumie rodina rastlín s 11 odrodami. Dva z najbežnejších sú Panax ginseng, tiež známy ako pravý ženšen alebo čínsky ženšen, ktorý pochádza z Číny, a Panax quinquefolius, alebo americký ženšen, ktorý má pôvod na severnej pologuli. Obe sú pomaly rastúce bylinné trvalky blízke s brečtanom a pestované pre ich veľké, mäsité korene. V ázijských krajinách sa ženšen využíva na celkové udržanie zdravia. Meno ženšen znamená „esenciu človeka“. Taktiež sa nazýva „zázrak sveta“. Ženšen má cenné vlastnosti na odstránenie únavy, zvýšenie vitality, zvýšenie sily, vytrvalosti a odolnosti a vyrovnanie metabolizmu. (a má tiež afrodiziakálne účinky.) Ženšen sa používa v čajových, tonických a kapsulárnych formách. Rozkrájaný koreň je varený na čaj alebo tonikum a práškový koreň sa užíva ako kapsuly alebo posypané jedlom. Domorodí Američania žuvali koreň pri cestovaní na dlhé vzdialenosti a pred bojom pre získanie sily a vytrvalosti. Používanie ženšenu pomáha bežcom pri dlhých vzdialenostiach.

Kořen ašvaganda (withania somnifera), tiež nazývaný indický ženšen, súvisí s ľuľkom, ale nemá jedovaté vlastnosti tejto rastliny. Jedná sa o malý bylinný ker, ktorý pochádza z Indie, Stredného východu, severnej Afriky a Stredozemného mora. Používa sa tradične v ayurvédskej medicíne pre celkovú emočnú pohodu, duševnú ostrosť a fyzickú vytrvalosť. Hlavnými aktívnymi zložkami v koreňoch ašvaganda sú silné alkaloidy, ktoré zlepšujú a podporujú imunitný systém a majú ľahký sedatívny a svalovo relaxačný účinok, pomáhajúci spánku a relaxácií. Štúdie ukazujú, že iné chemické zlúčeniny v koreňoch ašvagandy stimulujú dráhy neurotransmiterov v mozgu, zlepšujú pamäť, zmierňujú úzkosť a znižujú duševnú a fyzickú únavu. Koreň sa rozomelie na prášok a používa sa vo forme kapsúl alebo ako prísada do jedál.

Kajenské korenie (Capsicum annum) je rastlinka, na ktorej rastú štipľavé chilli papričky. Aj keď sa pestuje po celom svete, kajenské korenie pochádza z tropických a subtropických oblastí. Zrelé červené papričky sa vysušia a rozomelú na jemný prášok, ktorý sa používa ako pikantná kulinárska bylinka, ktorá má tiež pôsobivé zdravotné a terapeutické vlastnosti. Kajenské korenie má takmer okamžité účinky na srdce a cievny systém, schopnosť za menej ako minútu zastaviť srdcový záchvat, prispôsobiť krvný tlak a zbaviť tepny zlého cholesterolu. Je antifungálny, má vlastnosti na zmiernenie bolesti, zmierňuje kŕče zvýšením prietoku krvi, zlepšuje trávenie, zabíja rakovinové bunky, znižuje nádory a zlepšuje celkovú vitalitu tým, že podporuje žľazový, obehový, lymfatický a tráviaci systém. Štipka kajenského korenia v bežeckej obuvi v zime udržuje nohy v teple a zlepšuje krvný obeh nôh. Čajová lyžička kajenského prášku zmiešaného v poháre vody alebo sladkého čaju a užívaná každé ráno je silným tonikom. Kajenské korenie je tajná zbraň každého bežca.

Kostihoj lekársky (Symphytum oficinale), je bylinná trvalka pôvodom z Európy a Ázie. Je to vysoká rastlina s veľkými chlpatými zelenými listami a fialovými kvetmi na vysokých stonkách. Kostihoj dobre rastie vo vlhkých pôdach, v bažinách a močiaroch. Rastlina obsahuje alantoín, látku, ktorá pomáha rastúcim bunkám pokožky a ďalšie látky, ktoré znižujú zápal. Listy a korene boli tradične používané ako obklady na liečenie modrín, roztrúsených a zlomených kostí. Ak rastie vo vašom dvore alebo na záhrade, môžete použiť čerstvé listy na modriny a vyvrtnutia tým, že ich blanšírujete vo vriacej vode a stlačíte teplé listy na bolestivých miestach. Používa sa ako masť, ktorá sa rozotrie na boľavé svaly a kĺby, obnovuje tkanivá a svaly a a tak stáva sa cennou liečebnou pomôckou pre bežcov.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne