8 zdravotných prínosov Arniky horskej

0

Aké sú jedinečné prínosy pre naše zdravie ktoré prináša bylinka Arnika Horská? Medzi tie najznámejšie patrí jej schopnosť zmierniť bolesť, zápaly, eliminovať vnútorné krvácanie, podporuje zdravie vlasov, zabraňuje ich vypadávaniu, zvlhčuje a zlepšuje zdravie pokožku a chráni imunitný systém.

Čo je Arnika Horská (Arnica Montana)?

Arnika Horská sa vyskytuje výhradne v Európe a patrí medzi ohrozené druhy. Má nápadnú žltavú farbu a dorastá do výšky 15 až 70 cm. Táto bylinka sa používa už niekoľko storočí na rôzne účely, okrasné i v medicíne.

Bohužiaľ, v dôsledku meniacej sa klímy a zasahovania človeka do prírody sa množstvo prirodzene rastúcej Arniky začína zmenšovať. Je to smutné vzhľadom na to, že jej prínos pre zdravie je tak rozsiahly a v posledných desaťročiach aj plne uznávaný a cenený. Dopyt po Arnike celosvetovo pritom stále rastie.

Existuje množstvo prospečných zlúčenín, ktoré sa v Arnike nachádzajú: helenalín, kyselina linolová, kyselina palmitová, tymol a rôzne iné étery. Táto unikátna zmes dáva tejto rastlinke silné a dobre známe efekty. Zatiaľ čo arnika nikdy nesmie byť konzumovaná orálne, ani priamo umiestnená na otvorené rany, má širokú škálu topických použití, ktoré ju robia dôležitým rastlinným doplnkom mnohých liečebných režimov.

Zdravotné prínosy Arnika Montana

Zdravotné prínosy arnica montana zahŕňajú:

Znižuje zápal

Najbežnejšie použitie Arniky je ako upokojujúci prostriedok proti zápalu. Pokiaľ ide o športové úrazy alebo námahy z cvičenia, použitie niektorých extraktov alebo gélu z Arniky horskej priamo na zdroj bolesti môže robiť zázraky. Môžete rýchlo vidieť znížený opuch v dôsledku organických protizápalových látok rastliny a mali by ste čoskoro pocítiť uvoľnenie svalov okolo postihnutej oblasti.

Artritída

Aj starší ľudia trpiaci artrídou môžu mať z Arniky osoh. Ľudia trpiaci artritídou alebo inými zápalovými ochoreniami, vyskytujúcimi sa prirodzene počas starnutia, môžu aplikovať gély alebo pasty s Arnikou a tak môžu rýchlo uvoľniť bolestivé kĺby a znížiť opuchy. Môžete sa tak pohybovať jednoduchšie a i s menšou bolesťou.

Analgetická schopnosť

Ďalšou dobrou vlastnosťou Arniky je úľava od bolesti. Farmaceutické lieky, ako ibuprofen, často pokrývajú len zápal a bolesť nechávajú tak, ale Arnika horská prirodzene pôsobí aj ako analgetikum na zmiernenie topickej bolesti celého tela. Nepoužívajte ho však na otvorenú ranu, pretože má zlúčeniny s vysokou účinnosťou, ktoré by sa v tele nemali vyskytovať.

Vnútorné krvácanie

Jedinečná zmes organických zlúčenín v Arnike tiež pomáha pri liečbe poškodených krvných ciev v rôznych vrstvách kože, čím sa eliminuje tvorba modrín a nevzhľadný vzhľad krvavých bodiek či stareckých škvŕn. Zatiaľ výskum stále prebieha, pokiaľ ide o ďalšie vnútorné ťažkosti kde by táto bylinka mohla pomôcť, jedna vec je však istá – ak ste si niekde buchli alebo odreli svoje telo a nechcete vidieť ráno škaredú modrinu, tak si postihnuté miesto trochu natrite pastou z Arniky.

Akné a poruchy pokožky

Okrem zamedzenia tvorby modrín má Arnika tiež mierne antimikrobiálne vlastnosti, čo ju robí veľmi prospešnou pre ľudí, ktorí trpia kožnými chorobami, ako je akné, psoriáza, ekzémy a ďalšie. Protizápalové vlastnosti kombinované s antioxidačnou aktivitou proti všetkému, čo spôsobuje nepriaznivý stav, robí Arniku obľúbenou u ľudí, ktorí často trpia svrbivými, zapálenými kožnými vyrážkami.

Podporuje zdravie vlasov

Ak začínate nachádzať čoraz viac vlasov v hrebeni už v skoršom veku, mohli by ste byť v počiatočných fázach začínajúcej mužskej plešatosti alebo predčasnej plešatosti. Ak chcete posilniť vlasové folikuly a zabrániť vypadávaniu vlasov, môže významne pomôcť pridať extrakt z Arniky do niektorých mydiel a šampónov. Bohaté živiny sa viažu na vlasy a dávajú im dlhšie mladší vzhľad. V niektorých prípadoch môže Arnika horská dokonca stimulovať rast nových vlasov, čo prispieva k nárastu ich objemu.

Hydratuje pokožku

Ak nechcete používať čistý extrakt z Arniky po celej vašej pokožke, môžete ju zmiešať s nosnými olejmi alebo krémami, aby ste vytvorili efektívnu liečbu suchej pokožky. Tento hydratačný prostriedok je tiež dôležitý pre zdravie vlasov, pretože môže výrazne chrániť pred lupinami.

Krvácanie po pôrode

Po narodení dieťaťa je jedným z najzávažnejších rizík pre matku krvácanie po pôrode. Empirické pozorovania i výskum ukázali, že používanie homeopatickej Arniky horskej môže tiež pomôcť znížiť krvácanie a udržať matku zdravú a v kondícií.

Nežiadúce účinky Arnika Montana

Arnika horská nie je určená na perorálnu konzumáciu a môže byť jedovatá. Topická aplikácia tejto bylinky môže byť prospešná, ale je dôležité poradiť sa so svojím lekárom ešte predtým, ako ju vyskúšate. Používanie Arniky dlhší čas je tiež nežiadúce, pretože má veľmi silný účinok na pokožku a spôsobuje jej podráždenie.

Share.

About Author

mm

Andrej Kesely sa narodil v roku 1980 v Trnave, v znamení rýb. Je slobodný, 0 detí. Má akademický titul Ing. zo Žilinskej Univerzity a Mgr. z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. V súčasnosti pracuje ako SZČO v oblasti internetového marketingu. Vaše podnety a názory mu môžete zasielať na ak.vitalne@gmail.com. Instagram: ak.vitalne