18 netradičných využití pre zelený čaj

18 netradičných využití pre zelený čaj

Zelený čaj sa používa na rôzne účely: od opaľovacieho krému až po očistu pečene. V tomto článku si predstavíme 18 využití zeleného čaju o ktorých ste možno doteraz ani nevedeli.

Zelený čaj je cenený pre svoje antioxidačné a proti-starnúce vlastnosti. Pravidelné pitie zeleného čaju môže znížiť riziko srdcových ochorení a niektorých druhov rakoviny. Avšak zelený čaj je viac než len šálka čaju. V tomto článku si predstavíme 18 nezvyčajných, šetrných a ekologických spôsobov využitia zeleného čaju, ktoré vás možno prekvapia a inšpirujú.

Tmavé kruhy a opuchy pod očami
Potom čo ste si užili jednu, dve šálky zeleného čaju nechajte čajové vrecúška vychladnúť a položte si ich na zavreté oči. Čaj obsahuje polyfenol častice známe ako taníny. Taníny majú sťahujúce vlastnosti a sú schopné zmenšovať živé tkanivo, vrátane ľudskej kože. Sáčky zeleného čaju môžu znížiť opuch a stiahnuť kožu okolo očí tak, že znížia dilatáciu krvných ciev pod očami.

TIP: „Histamin blocker s moringou, kurkumou a kvercetínom – herbatica.sk„

Zmiernenie podráždenia a začervenania
Zelený čaj má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znížiť začervenanie a podráždenie. Ponorte pár sáčkov do vriacej vody. Nechajte vodu vychladnúť a namočiť do nej handričku. Vyžmýkajte ju od nadbytočnej vody a potrite s ňou podráždenú alebo červenú pokožku.

Peeling
Schopnosť zeleného čaju stiahnuť kožu môžete využiť ako peeling tváre. S prídavkom vody a bieleho cukru nielen poskytnete pokožke všetky výhody zeleného čaju, ale jej aj doprajete jemný peeling pre hladký povrch.

Zdravé zuby
Podľa štúdií pitie jednej šálky nesladeného zeleného čaju môže zvýšiť aj zdravie chrupu. Ľudia vo veku 40 až 64 rokov ktorí pili jednu šálku zeleného čaju denne mali menšiu pravdepodobnosť, že o svoje zuby prišli. Podľa tejto štúdie sú pre tento účinok zodpovedné antimikrobiálne molekuly nazývané katechíny. Preto sa skúste v lekárni obzrieť po zubnej paste so zeleným čajom alebo si doprajte svoju dennú šálku čaju.

Pomoc pri chudnutí
Podľa štúdií katechíny v zelenom čaji môžu výrazne znížiť i telesnú hmotnosť ako aj udržať stabilnú hmotnosť po období chudnutia. To je dobrá správa pre všetkých tých ktorí chcú zhodiť pár kíl.

Zníženie krvácania
Taníny obsiahnuté v zelenom čaji pomáhajú zastaviť krvácanie tým že podporujú zrážanie krvi. Ponorte sáčok čaju do horúcej vody, vyberte po jednej minúte a nechajte ho vychladnúť. Položte čajový sáčok na oblasť krvácania alebo ponorte gázu do čajovej vody a použite ju na ranu. Môžete tiež aplikovať i extrakt zo zeleného čaju.

Liečba spálenín od slnka
Žiaľ, zelený čaj neblokuje UV žiarenie, ale môže chrániť exponované oblasti kože pred poškodením. Štúdie ukázali, že keď je zelený čaj aplikovaný priamo na kožu, pomáha chrániť pokožku pred spálením a rakovinou kože. Môžete použiť extrakt zo zeleného čaju na pokožku alebo handričku namočenú do zeleného čaju. Pitie zeleného čaju pravidelne niekoľko týždňov pred slnením môže tiež znížiť pravdepodobnosť poškodenia kože, kvôli silnému antioxidačnému prvku v čaji epigallocatechin gallát.

Odstránenie zápachu z chladničky
Niekedy sa môže stať, že zabudnete na veci a v chladničke to začne trošku páchnuť. Pre neutralizovanie zápachu, ktorý jednoducho nechce ustúpiť, vezmite hrsť lístkov zeleného čaju a vložte ich do tenkého sáčku z tkaniny alebo gázy. Uložte ich do chladničky. Listy pohltia zápach a vaša chladnička bude bez vône.

Znižovanie vlhkosti
Rovnako ako zelený čaj znižuje zápach, môže tiež znižovať okolitú vlhkosť. Vezmite vrecko z tenkej látky a  naplňte ho lístkami zeleného čaju, Zaveste ho na miestach v dome kde sa zhromažďuje príliš veľa vlhkosti. Lístky čaju absorbujú vlhkosť.

Redukcia vrások
Silný antioxidant epigallocatechin gallát ktorý sa nachádza v zelenom čaji bráni aktivácii enzýmov ktoré narušujú kolagén, nazývaných matrix metaloproteinázy. Tieto enzýmy sú zodpovedné za zvrásnenie kože. Zelený čaj má tiež protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú pri prevencii vrások a jemných liniek. Aplikáciou krémov s extraktom zo zeleného čaju alebo pravidelným pitím čaju sa môžete vyhnúť predčasnému starnutiu a vznikom vrások.

Čistenie kobercov
Vezmite hrsť vlhkých, ale nie mokrých, lístkov zeleného čaju a roztrúste ho po koberci. Čajové lístky priťahujú prach, takže vysávanie je potom dvakrát tak účinné.

Kúpeľ nôh
Namočte nohy do silného vývaru zo zeleného čaju – ta sa ľahko zbavíte zápachu. Zelený čaj je antiplesňový a antibakteriálny. Tiež pomáha zbaviť sa zápachov.

Zalievanie rastlín
Zelený čaj je plný antioxidantov a je to skvelý spôsob, ako zlepšiť zdravie vašich rastlín. Namočte čajové lístky do vody po dobu niekoľkých dní, odstráňte listy a použite vodu na hnojenie a polievanie rastlín.

Ochrana pečene
S ohľadom na toxicitu každodenného prostredia okolo nás by aj pečeň potrebovala malý oddych a úľavu. Pečeň musí spracovať všetko to čo zjeme a absorbujeme. Antioxidanty v zelenom čaji nám pomáhajú predchádzať ochoreniam pečene, ako aj zvyšujú jej celkové zdravie.

Obnova spodnej bielizne
Vložte čajové lístky do tenkého látkového vrecka a uložte ho do šuplíka sa spodnou bielizňou. Lístky budú absorbovať akýkoľvek zápach a svoje drahocenné oblečenie budete mať znovu svieže a pripravené k noseniu.

Liek proti úzkosti
Aminokyselina s názvom teanín sa nachádza v zelených čajových lístkov a predpokladá sa o nej, že má relaxačný a upokojujúci účinok na organizmus.

Liečba akné
Vzhľadom k svojim protizápalovým, antibakteriálnym, antioxidačným a protiplesňovým účinkom je zelený čaj silný prostriedok na akné. Skúste preto hydratačný alebo čistiaci prostriedok s extraktom zo zeleného čaju alebo si jednoducho potrite zelenými čajovými lístkami tvár a telo pred opláchnutím.

Dezodorant
Streknite si ochladnutú vodu so zelenými čajom do podpazušia a môžete sa tak vyhnúť páchnucemu letnému popoludniu. Je to lacný a účinný spôsob, ako bojovať s účinkami tepla a stresu.

Návrat hore