6 krokov k zdravšiemu tehotenstvu

6 krokov k zdravšiemu tehotenstvu

Spolu s odborníčkou na výživu Shonou Wilkinson odhaľujeme naše najlepšie tipy a potreby, ktoré potrebujete pre dobré tehotenstvo.

Či už bojujete s únavou, bojujete s rannými nevoľnosťami alebo bojujete s oslabeným imunitným systémom – spolu s výživovou poradkyňou Shonou Wilkinson vám odporúčame prirodzených záchrancov, ktorých potrebujete, aby ste sa dostali na cestu zdravého a šťastného tehotenstva.

1. Porazte rannú nevoľnosťAk máte pocit, že váš vzťah s kúpeľňou začína byť príliš vážny – nie ste sami! Až 90 percent tehotných žien sa počas tehotenstva stáva obeťou nevoľnosti. „Zmiernite si chorobu prírodnými prostriedkami, ako je mäta pieporná, zázvor alebo harmančekový čaj,“ navrhuje Shona. Tieto ingrediencie preukázateľne pomáhajú upokojiť žalúdok, takže tento mizerný vzťah môžete raz a navždy ukončiť!

2. Posilnite svoj imunitný systémTehotenstvo zníži váš imunitný systém. Je to preto, aby sa nehádali alebo neodmietli dieťa – cudzinec pre vaše telo. Ak sa pristihnete, že kýchate, kašlete alebo sa cítite vyložene pod vplyvom počasia, je pravdepodobné, že to môže byť nešťastný výsledok narušeného imunitného systému. „Zvýšte odolnosť svojho tela stravou bohatou na vitamín C alebo užívajte denný doplnok*,“ odporúča Shona. Pokúste sa zvýšiť príjem ovocia a zeleniny s každým jedlom!

3. Bojujte s únavouO tom niet pochýb – tehotenstvo môže spôsobiť, že sa budete cítiť vyčerpaná. Odborníci odporúčajú tehotným ženám skonzumovať maximálne 200 mg kofeínu denne – to sú len dva hrnčeky instantnej kávy alebo dva čaje a plechovka koly. Ak sa ako mnohí z nás spoliehate na kofeín ako na barličku, ktorá vás prevedie celým dňom, môže byť pre vás ťažké vydržať úroveň vašej energie. „Pre prirodzené zvýšenie energie skúste užívať doplnok horčíka,“ radí Shona. Je dokázané, že bojujú proti únave a podporia aj váš nervový systém.

4. Vyživujte sa prostredníctvom výživyMnohé zo živín, ktoré budete potrebovať na podporu zdravého tehotenstva, môžete získať prostredníctvom toho, čo jete. Zamerajte sa na dúhovú diétu, aby ste zaistili maximálny prísun živín – milujeme tento jednoduchý recept na šalát. „Jedzte čisto a jedzte zeleninu,“ odporúča Shona. Tmavozelená zelenina je obzvlášť dôležitá, pretože je skvelým zdrojom kyseliny listovej, ktorá pomôže chrániť vaše dieťa pred rázštepom chrbtice – stavom, pri ktorom sa chrbtica nevyvíja správne.

5. Balenie v proteíneUdržujte príjem bielkovín na udržanie svalov a kostí a vývoj kostí vášho nenarodeného dieťaťa. Proteínové aminokyseliny pracujú na produkcii zdravých neurotransmiterov, ktoré pozitívne ovplyvňujú mozog a správanie a zároveň zlepšujú váš imunitný systém. Kuracie mäso, vajcia a chudé mäso sú skvelým zdrojom bielkovín – nezabúdajte ani na rastlinné zdroje, ako je šošovica a semená!

6. Palivo s tukmiTuk je hlavným zdrojom energie vášho dieťaťa – palivom, ktoré potrebuje na to, aby umožnilo tento nepopierateľne pozoruhodný rastový vývoj. Konzumujte zdravé tuky, aby ste udržali rovnováhu omega-3 a 6. ‚Omega-3 zahŕňa EPA a DHA, ktoré sú nevyhnutné počas štádií rastu plodu,‘ vysvetľuje Shona. Najlepším zdrojom sú tučné ryby – niečo, čo sa tehotným ženám odporúča obmedziť na maximálne dve porcie týždenne. Ak sa obávate, že neprijímate dostatok tukov, ktoré sa počítajú, nebojte sa! Denné doplnky omega sú jednoduchým a pohodlným riešením, ktoré zaistí, že vy a vaše dieťa budete plne napájaní a pripravení rásť.

*Ak ste tehotná, dojčíte alebo ste pod lekárskym dohľadom, pred užívaním doplnkov sa poraďte so svojím lekárom.

Shona Wilkinson je hlavná odborníčka na výživu v NutriCentre.

Foto a Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Hannah Allden

Návrat hore