7 spôsobov, ako podporiť niekoho, kto smúti

7 spôsobov, ako podporiť niekoho, kto smúti

Takmer každý stratil niekoho, koho miluje, tak ako môžete pomôcť priateľovi alebo milovanej osobe, ktorá smúti?  Keď stratíte niekoho, koho milujete, smútok môže byť ohromujúci. Počas sviatočného obdobia to môže byť obzvlášť ťažké.  Zdravotná novinárka Rosalind Ryan žiada odborníkov o radu, ako podporiť niekoho, kto smúti, a objavuje sedem praktických spôsobov, ako ukázať priateľovi alebo milovanej osobe, že vám na nej záleží.

1. Buďte tam

„Často sa nás pýtajú, čo je správne povedať, ale jedna správna vec neexistuje,“ hovorí Andy Langford, hovorca Cruse Bereavement Care. „Nemusíš nič hovoriť. Už len to, že tam je, je kľúčové a činy hovoria hlasnejšie ako slová, takže by ste mohli pozvať svojho priateľa na večeru alebo ísť okolo na šálku čaju.“

2. Uvedomte si, že smútok sa nezlepšuje

Smútok nie je ako zlomené srdce: v budúcnosti sa neocitnete nad touto osobou. „Smútok neprekonáme, nájdeme spôsob, ako s ním žiť,“ hovorí Julia Samuel, psychoterapeutka a autorka knihy Grief Works. „Zatiaľ čo osoba, ktorá zomrela, môže byť vždy v úzadí vašej mysle, určité spúšťače môžu vyvolať pocit, že sa to stalo včera. Ten človek im bude neustále chýbať, no Vianoce môžu tieto pocity umocniť. Opýtajte sa svojho priateľa: ‚Ako sa cítiš tento rok?‘ Je to láska druhých, ktorá nám pomáha zvládať to.“

3. Spomeňte si na svojho blízkeho

Namiesto vyhýbania sa tejto téme môže byť pre vášho priateľa veľmi užitočné porozprávať sa o osobe, ktorú stratil. „Vzťah, ktorý máme s niekým, keď je nažive, neprestáva, keď zomrie. Ani vplyv, ktorý mali na naše životy,“ hovorí Langford. Uznanie tejto skutočnosti a spomienka so svojím priateľom im môže pomôcť cítiť sa pohodlnejšie pri otvorení. „Vytvoriť pre nich priestor, kde sa budú cítiť schopní rozprávať o svojom milovanom, je tiež naozaj dôležité,“ hovorí Langford.

4. Ignorujte sedem fáz

Väčšina z nás už počula o siedmich štádiách smútku – šok, vina, hnev, depresia, prispôsobenie sa, rekonštrukcia, prijatie – ale všetci sme jednotlivci a neexistuje žiadna šablóna pre smútok. „Stále zažívame tie emócie, keď niekto zomrie, ale nie lineárne,“ radí Langford. Jeden deň sa váš priateľ môže cítiť nahnevaný, druhý pozitívnejší a na druhý deň šokovaný. „Najlepšie je zavolať alebo napísať SMS a spýtať sa ‚Ako sa dnes máš?‘ namiesto toho, aby si sa ich spýtal, či sa už cítia lepšie,“ hovorí Langford.

5. Pomôžte osláviť výročie

„Väčšina ľudí si bude chcieť pripomenúť výročie úmrtia svojich blízkych, aj keby to malo byť len zapálením sviečky,“ hovorí Samuel. Váš priateľ sa môže rozhodnúť označiť narodeniny alebo výročie svadby a existuje niekoľko spôsobov, ako mu môžete pomôcť. „Ak by ich matka zomrela, mohli by ste si dať jej obľúbený hovädzí stroganov alebo si pozrieť jej obľúbený film. Smejete sa a plačete spolu, čo je veľmi užitočné.“

6. Starajte sa o ich blaho

Odporúčame, aby sme sa na Vianoce preháňali jedlom a pitím, ale Langford radí inak. „Používanie alkoholu na únik od bolesti zo straty prináša len dočasnú úľavu,“ hovorí.  Sledujte svojho priateľa a skontrolujte, či sa o seba stará. Každý smúti inak, preto sa snažte, aby nemali pocit, že smútia „nesprávne“. Radšej ako ísť do krčmy im navrhnite spoločnú prechádzku alebo ich pozvite na kávu.

7. Odporučte pomoc – ak ju chcú

Má váš priateľ problém to zvládnuť? „Nehovorte im, že potrebujú pomoc, pretože to môže pôsobiť ako úsudok,“ navrhuje Samuel. „Namiesto toho povedzte, že ste vy, váš partner alebo kolega považovali za užitočné porozprávať sa s niekým profesionálne, keď ste na tom neboli dobre.  „Ďalším spôsobom, ako im ponúknuť pomoc, je povedať im, že máte nejaké mená a čísla, ktoré im môžete poslať, na ktoré možno práve teraz nemajú chuť zavolať, ale sú tam, keď ich potrebujú.“ Predovšetkým si pamätajte, že nemôžete „opraviť“ svojho priateľa. Už len to, že ste tam, môže byť veľkou pomocou.

Autor: Rosalind Ryan / Foto, Zdroj: Vitality

Návrat hore