zdravie čriev posilniť vašu imunitu

Ako môže dobré zdravie čriev posilniť vašu imunitu

A znížiť riziko ochorenia. Zatiaľ čo vy čítate tento článok, vo vašich črevách pracuje tím cudzích ľudí, ktorí produkujú vitamíny a chemické látky, ktoré by si vaše telo inak nevytvorilo. To všetko je súčasťou črevného mikrobiómu, celého ekosystému, ktorý sa skladá z baktérií, malého množstva húb, vírusov a jednobunkových organizmov nazývaných prvoky a ktorý obsahuje až 100 biliónov mikrobiálnych buniek, v priemere 500 druhov baktérií a môže vážiť až 3 kg.

Ich samotná prítomnosť nie je zlá. V skutočnosti sú tieto baktérie v správnej rovnováhe neuveriteľne zdravé. A pochopenie rovnováhy baktérií v črevnom mikrobióme vášho tela môže byť kľúčom k odomknutiu dobrého zdravia ďaleko za hranicami samotného čreva. „Viac ako polovica imunitného systému tela sa nachádza v črevách,“ hovorí naturopatická lekárka Sally Horrobinová. „Črevný mikrobióm zohráva kľúčovú úlohu pri našej ochrane pred patogénmi a učí náš imunitný systém, čo je priateľská látka a čo má napadnúť. Výskum začína naznačovať, že črevný mikrobióm má na naše zdravie väčší vplyv, než sme si doteraz mysleli. Nezdravé črevá môžu mať za následok príznaky, ako sú častý kašeľ a prechladnutie, bolesti hlavy, zahmlený mozog, priberanie na váhe, psychické poruchy, ako sú úzkosť a depresia, ekzémy a akné, predmenštruačné napätie a iné hormonálne nerovnováhy.

V rokoch 2007 až 2016 Národný inštitút zdravia Spojených štátov amerických sponzoroval projekt Human Microbiome Project, ktorý zhromažďoval informácie o rovnováhe dobrých a zlých mikróbov v tele a ich vplyve na zdravie. Vo vašich črevách, rovnako ako v samotnom živote, je rovnováha všetkým. Črevné mikróby nás chránia pred nezdravými patogénnymi baktériami, vírusmi a hubami, ale nerovnováha môže viesť k zápalom a chronickým ochoreniam.

„Je veľmi dôležité, že tento ekosystém v črevách sa stará o črevnú stenu a opravuje ju,“ hovorí Horrobin. Dramatické zníženie počtu dobrých črevných mikróbov môže viesť k priepustnosti, známej ako „deravé črevo“. Národná štúdia Finrisk, ktorá sledovala viac ako 2 000 fínskych ľudí počas 10 rokov, zistila, že osoby s priepustnosťou čriev, ktorá priamo súvisí s nevyváženou rovnováhou črevných baktérií, majú aj zvýšené riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárnych problémov.

Zvýšte počet baktérií
Dobrou správou je, že zdravé črevá môžete dosiahnuť prostredníctvom jedla a cvičenia. Sally Horrobinová vysvetľuje, ako…

Jedzte dúhu
„Rôzne farby a chute, ktoré sa nachádzajú v rastlinnej ríši, sú známe ako fytonutrienty a obsahujú silné liečivé vlastnosti, ktoré môžu zlepšiť zdravie čriev. Zaradením mnohých rôznych rastlinných zlúčenín podporíte aj rozmanitejší črevný mikrobióm.

Denne si doprajte prebiotické potraviny
„Prebiotiká sú nestráviteľné molekuly sacharidov, ktoré vyživujú a stimulujú rast dobrých baktérií a zároveň podporujú zníženie počtu baktérií spôsobujúcich ochorenia. Medzi potraviny s vysokým obsahom prebiotických látok patria špargľa, avokádo, banány, baklažán, cesnak, strukoviny, červená repa, cibuľa, hrach, pór, ovos, mliečne výrobky (ak ich tolerujete) a sladké zemiaky.

Vyskúšajte fermentované potraviny
„Kefír, kyslá kapusta, kimči, jogurt, kombucha, miso a fermentovaná zelenina sú „predtrávené“ a obsahujú živé prospešné bakteriálne kmene, ktoré posilňujú našu črevnú mikroflóru. Vyskúšajte ich a posilnite zdravie svojich čriev.

Pridávajte potraviny s vysokým obsahom rezistentného škrobu „Fazuľa, varené a chladené obilniny, zelené banány, varené a chladené zemiaky, orechy a semená sú dobrým zdrojom. Zvyšujú počet zdravých črevných baktérií tým, že odolávajú tráveniu v tenkom čreve a pôsobia ako zdroj potravy pre baktérie, ktoré osídľujú najmä hrubé črevo.

Používajte mleté ľanové semienka a chia semienka na zabezpečenie pravidelnej stolice „Na raňajky pridajte vrchovatú polievkovú lyžicu každého z nich do jogurtu, kaše alebo jablkovej omáčky. Sú bohaté na prebiotickú vlákninu, ktorá podporuje črevné baktérie, a obsahujú dôležité omega-3, ktoré pomáhajú podporovať zdravie srdca a mozgu.

Udržujte sa v dobrej kondícii „Cvičením posilňujeme svaly, kosti a srdce, ale udržiavanie dobrej kondície prospieva aj nášmu črevnému mikrobiómu. Cvičenie zlepšuje prietok krvi do brušnej dutiny a čriev a pohyb stimuluje a tonizuje tráviaci trakt, čím podporuje zdravé trávenie

Foto: iStock / Zdroj a Autor: Healthy Magazine

Návrat hore