Ako prekonať depresiu

Ako prekonať depresiu

Definícia depresie

Depresia je veľmi častým ochorením, ale nemusí byť chronickým stavom na celý život. Prečítajte si tento príspevok a budete na ceste k uzdraveniu.

S depresiou a úzkosťou z času na čas bojuje každý. Na ľudí vplýva rôznymi spôsobmi a z rôznych dôvodov.

Každý má právo byť šťastný, a keď vám život hodí loptu do cesty, môžete mať pocit, že všetko, čo ste si mysleli, že máte, je preč. Myšlienka šťastia je však komplikovaná. Nie vždy je možné dosiahnuť šťastie, ale môžeme sa oň usilovať.

Pri snahe o šťastie sa môžeme ocitnúť v podmienkach, ktoré majú ďaleko od ideálu. Môžeme sa pokúsiť z týchto situácií vyťažiť čo najviac a poučiť sa z nich, aj keď pracujeme na dosiahnutí nášho konečného cieľa – šťastia.

Existuje však spôsob, ako prekonať depresiu a získať späť svoje šťastie. S týmto problémom som bojoval celé roky, kým som našiel spôsob, ako ho prekonať. V tomto príspevku na blogu vám vysvetlím, prečo môžete pracovať s depresiou a ako ju môžete prekonať.

Ak máte depresiu, nedovoľte, aby vás to zastavilo v snahe žiť naplno. Môže to byť ťažké, pretože máte pocit, že nech robíte čokoľvek, nič sa nezmení.

Depresia je chronická a recidivujúca duševná porucha, ktorá postihuje približne 350 miliónov ľudí na celom svete. Ľudia s depresiou majú zlú náladu a pocity bezcennosti, problémy so spánkom, nízku hladinu energie, zmeny chuti do jedla a sexuálnych funkcií, myšlienky na smrť alebo samovraždu a pocity viny a beznádeje.

Ľudia v depresii sa často sťažujú na únavu a majú problémy so sústredením. Môžu sa cítiť nepokojní a podráždení, majú problémy s rozhodovaním a zle sa sústredia. Mnohí majú v noci problémy so zaspávaním, často sa počas noci budia alebo majú časté a intenzívne sny.

Porucha sa zvyčajne začína vtedy, keď sa život človeka vyvíja dobre. Často sa začína po strate alebo iných stresujúcich udalostiach, ako je rozvod, strata zamestnania alebo fyzická choroba. Môže sa objaviť aj po vystavení toxínu alebo lieku. Ľudia s veľkou depresiou môžu tieto príznaky pociťovať niekoľko týždňov alebo mesiacov, kým vyhľadajú pomoc.

Čo spôsobuje depresiu

Depresia môže byť vážnym zdravotným stavom, ktorý často začína chemickou nerovnováhou v mozgu. Túto nerovnováhu môže spôsobiť mnoho vecí, napríklad zlá výživa, stres alebo genetika. Depresiu môžu vyvolať aj životné udalosti, napríklad strata blízkej osoby alebo prepustenie z práce.

Jedným z najčastejších spúšťačov je však nerovnováha neurotransmiterov v mozgu, napríklad serotonínu a noradrenalínu. Serotonín je neurotransmiter, ktorý podporuje pocity pohody a potešenia, zatiaľ čo noradrenalín je neurotransmiter, ktorý podporuje bdelosť, energiu a ostražitosť. Keď je rovnováha medzi týmito neurotransmitermi narušená, môže sa objaviť depresia.

Príznaky depresie

Depresia je duševná porucha, ktorá spôsobuje pretrvávajúci smútok a stratu záujmu o bežné činnosti. Depresia sa často začína pocitom skľúčenosti a ľudia, ktorí ňou trpia, pociťujú stratu radosti alebo záujmu o činnosti, ktoré ich predtým bavili. Depresia je viac než len nedostatok motivácie; je to emocionálny stav, ktorý vedie k strate energie a celkovému pocitu bezcennosti.

Keď máte depresiu, ste často podráždení a máte problémy so spánkom. Môžete mať problémy so sústredením a cítiť sa stále unavení. Môžete stratiť chuť do jedla a môžete mať problémy so spánkom. Depresia môže postihnúť kohokoľvek a môže ju vyvolať mnoho vecí vrátane závažných životných udalostí, ako je strata zamestnania, rozchod s niekým alebo vyrovnanie sa s úmrtím v rodine.

Ako prekonať depresiu

Depresia je veľmi reálna a môže postihnúť kohokoľvek a kedykoľvek. Zároveň je to však niečo, čo sa mnohí ľudia snažia pochopiť. Môžeme mať pocit, že je to niečo, čo sa vymyká našej kontrole, akoby nás jednoducho strhol prúd, ktorému nemôžeme uniknúť.

V minulosti som veril, že depresia je niečo, čo musím „prekonať“. Ale keď máte depresiu, tak to tak nefunguje. Nemôžete sa jednoducho prestať cítiť smutní alebo skleslí. Ak sa o to pokúsite, môžete mať viac problémov, ako ste mali na začiatku!

Hlavný mýtus o depresii

1. Depresia je normálna reakcia na život.

2. Depresiu možno vyliečiť len silou vôle.

3. Depresia je len „chemická nerovnováha“ vo vašom mozgu.

4. Depresiu spôsobuje chemická nerovnováha v mozgu.

Záver

Depresia je vyčerpávajúce ochorenie, ktoré postihuje milióny ľudí na celom svete. Hoci sú k dispozícii lieky, je dokázané, že techniky všímavosti pomáhajú riešiť situáciu a zmierniť príznaky.

Mindfulness zahŕňa venovanie pozornosti svojmu okoliu nehodnotiacim spôsobom. Znamená to, že si uvedomujete svoje myšlienky, emócie a fyzické pocity bez toho, aby ste ich museli identifikovať alebo posudzovať.

Táto metóda preukázateľne zlepšuje duševné zdravie a kvalitu života a znižuje stres. Ak trpíte depresiou, mindfulness môže zmeniť pravidlá hry.

Návrat hore