Ako sa rozprávať o sexe

Ako sa rozprávať o sexe

Hovorí sa nám, že kľúčom k zdravému a šťastnému sexuálnemu životu je komunikácia – ale ako k nej vlastne pristúpiť?

Je to jedna zo zvláštnych životných irónií, že rozprávanie o sexe s partnerom môže spôsobiť, že sa budete cítiť oveľa zraniteľnejší ako jeho skutočné vykonávanie. Nech už je vaša situácia akákoľvek, od stratenej iskry až po túžbu premeniť dobrý sex na skvelý sex, rady typu „jednoducho o tom hovor“ naozaj nepomôžu – najmä ak sa obávate, že by ste mohli uraziť. Výsledkom je, že mnoho párov sa zmieruje so sexuálnym životom, ktorý nie je taký, aký by si zaslúžili, alebo sa jednoducho rozídu. Najnovší britský národný prieskum sexuálnych postojov a životného štýlu ukázal, že najsilnejším prediktorom krátkodobých aj dlhodobých sexuálnych problémov v akomkoľvek type sexuálneho vzťahu je nedostatok efektívnej komunikácie,“ hovorí sexuálna pedagogička, spolumoderátorka relácie Unexpected Fluids na BBC Radio 1 a poradkyňa pre scenár seriálu Sex Education od Netflixu Alix Fox.

„Jasné, súcitné a nepretržité rozhovory o sexe sú nevyhnutné, ak sa chcete s partnerom cítiť optimálne a spokojne vo svojom milostnom živote,“ dodáva Foxová. „Hojne sa šíri toxický mýtus, že ak majú dvaja ľudia „dobrú chémiu“ alebo sú si „súdení“, budú „jednoducho vedieť“, aké sú túžby toho druhého – ale to jednoducho nie je pravda. Je prirodzené, že naše nálady a chute sa časom menia, a prostredníctvom neverbálnej komunikácie, ako je reč tela, sa dá o želaniach a emóciách niekoho zistiť len veľmi obmedzené množstvo informácií. Ako sa teda orientovať v konverzácii?

Vezmite to mimo spálne

„Hodnotenie sexu bezprostredne po jeho uskutočnení, keď ste obaja nahí, unavení a zraniteľní, nie je vždy najvhodnejší čas,“ hovorí Fox. „Ak niekomu poviete, že by ste chceli, aby zmenil svoje správanie, pravdepodobne to pôjde lepšie, ak túto tému otvoríte v pokojnej chvíli, keď sa ani jeden z vás neponáhľa, a mimo spálne – aby sa tento priestor nespájal s trápnosťou a napätím. Ak sa dohodnete, že sa aspoň raz týždenne pri šálke čaju porozprávate o svojom milostnom živote, a to aj vtedy, keď sa vám darí, pomôže to normalizovať rozhovory o sexe a uľahčí vám to, ak narazíte na prekážku.

Pozor na dilemu „džin v lampe

„Tak ako bol Aladin obmedzený požiadať džina len o tri čarovné želania, veľa z nás má pocit, že nemôžeme žiadať príliš veľa medzi posteľou, aby sme neboli považovaní za vyberavých, chamtivých alebo ťažko uspokojiteľných,“ hovorí Fox. Veľkým problémom je obava, aby sme nevyzerali ako nevďační, preto by si páry mali dať jasne najavo, že si spätnú väzbu a pokyny nebudú brať osobne, hovorí Fox. “Som tu, aby som sa učil, učím sa z počutia a teším sa na oboje,“ malo by byť vaše motto.“

Ak je to potrebné, urobte ‚sexcuse‘

Ak ste v dlhodobom vzťahu a neboli ste v otázke sexu vždy úprimní, môže byť hlboko ťažké povedať partnerovi, že v skutočnosti je ten „špeciálny pohyb“, ktorý robí, skôr „au“ ako „ooh“,‘ hovorí Fox. Existuje však veľa vonkajších vplyvov, ktoré môžu legitímne zmeniť zmyselnosť: „Menopauza, tehotenstvo, vedľajšie účinky liekov a antikoncepcie, stres, to, v akom bode menštruačného cyklu sa nachádzate, únava – zoznam je dlhý. Ak je na výber medzi použitím jednej z týchto príčin ako elegantného obetného baránka na vysvetlenie, prečo navrhujete zmenu, a tým, že zostanete ticho a budete trpieť, použite túto sexuálnu zámienku.

Obráťte sa na niektoré pikantné zdroje

„Podcasty so sexuálnou tematikou môžu byť skvelým lámaním ľadov, najmä preto, že si môžete vygoogliť taký, ktorý sa zaoberá témou, ktorú by ste chceli otvoriť, a potom si ho náhodou pustíte, keď budete nabudúce variť/umývať/čokoľvek iné,“ hovorí Fox. Odporúča nahrávky párových poradní s psychoterapeutkou Esther Perel a podcast Meg-John & Justin, ktorý vedú autori knihy Užite si sex (Ako, kedy a či chcete). Alebo môžete zamieriť na modernmann.co.uk a anonymne poslať otázku Foxovej – na otázky poslucháčov odpovedá v podcaste Modern Mann.

Vyskúšajte rámec „starostlivosť, vzduch, áno, zdieľanie

‚Moja technika je navrhnutá tak, aby vám pomohla otvoriť chúlostivé témy citlivým spôsobom, ktorý nevyvoláva pocit útoku,‘ hovorí Fox. „Najprv dajte najavo, že vám záleží na potrebách a obavách vášho milenca – napríklad tým, že poviete: „Viem, že práca ťa v poslednom čase stresuje, a chcem ťa podporiť.“ Potom vyslovte to, čo máte na srdci, čo najzaujímavejším spôsobom. Napríklad: „Všimol som si, že si často príliš unavená na sex, ale uvažujem, či by častejšie intímne vzťahy mohli byť pre nás oboch dobrým odbúravaním stresu.“ Teraz prichádza na rad „áno“ – porozprávajte o niečom pozitívnom, čo sa vám páčilo, čo nedávno urobili, aby ste im zvýšili sebavedomie. Potom ich vyzvite, aby sa podelili o svoje myšlienky – „Je niečo, čo by podľa vás mohlo pomôcť alebo čo by ste chceli spoločne vyskúšať?“ Rozhovor tak bude vyzerať ako obojstranná spolupráca a môžete sa dohodnúť na pozitívnych spôsoboch, ako sa ako dvojica posunúť vpred.

Buďte hraví

„Skvelým spôsobom, ako spoznať fantázie toho druhého, je vytvoriť si zoznam želaní na stránke so sexuálnymi hračkami, ako je napríklad lovehoney.co.uk, a potom sa každý mesiac striedať a kúpiť partnerovi darček z jeho výberu,“ hovorí Foxová. Môže to byť jednoduchý a nenáročný spôsob, ako začať diskusiu o vašich záľubách a záľubách. „Pri pohľade na výber vášho partnera sa môžete dozvedieť veľa o tom, aké typy fantázií sa mu preháňajú hlavou,“ upozorňuje Fox.

Autor: Hattie Parish / Zdroj: Healthy Magazine / Foto: iStock

Návrat hore