Ako začať s pilatesom

Ako začať s pilatesom

Poďme spočítať dôvody, prečo vybrať podložku. Vytvorený nemeckým gymnastom Josephom Pilatesom na pomoc pri rehabilitácii zranených vojnových veteránov, každý A-list (jedna pani J Aniston) a športová osobnosť (Jessica Ennis-Hill, pozeráme sa na vás), ktorí stoja za to, vyskúšali cvičenie, ktoré nám predstavilo do „jadra“.

„Je to séria opakujúcich sa svalových kontrakcií, pohybov tela a strečingov, ktoré sú výzvou pre celé telo,“ hovorí inštruktorka Jane Wake (Pilates Flow). Existuje veľa trendových vedľajších účinkov, od pilatesu na reformátore (lavička naložená závažiami a kladkami, aby to bolo náročnejšie) až po horúci pilates (vykonávaný v miestnosti vyhriatej na 105 stupňov) a mash-up ako Piloxing (pilates a box). Pilates založený na podložke však stále pomôže posilniť vaše jadro, vyrovnať chrbticu a zlepšiť svalovú silu, pružnosť a elasticitu.

Tu je návod, ako začať s pilatesom.

Kto to dokáže?

Ktokoľvek! „Nevyžaduje si to žiadnu konkrétnu úroveň kondície – pohyby môžu inštruktori upraviť tak, aby vyhovovali každému,“ hovorí Wake. ‚Je to prospešné počas tehotenstva a po ňom – zmierňuje bolesti chrbta a kĺbov a precvičuje panvové dno.‘ Je to skvelé aj pre ľudí s bolesťami chrbta. „Pilates posilňuje naše posturálne svaly,“ hovorí Wake. „Keď sa naučíte „Neutrálna chrbtica“ (predĺžený chrbát s „nabratými“ brušnými svalmi), môžete to robiť pri svojom stole.“

Kde mám začať?

Skontrolujte, či je váš inštruktor kvalifikovaný s uznávanou kvalifikáciou úrovne 3 pre výučbu Pilates na podložke. „Ak máte špecifický stav alebo ste tehotná/postnatálna, informujte sa o príslušnej kvalifikácii,“ hovorí Wake. Vyhľadajte miestne kurzy Pilates Foundation. „Urobte si radšej kurz, než by ste mali chodiť na hodiny, aby ste sa uistili, že sa každý týždeň učíte a staviate na správnych technikách,“ navrhuje Wake.

Akú súpravu potrebujem?

„Oblečenie, v ktorom sa môžete voľne pohybovať, a podložka,“ hovorí Wake. Je naboso, takže žiadne drahé tenisky. „V niektorých triedach sa na zvýšenie intenzity používajú vážené loptičky a odporové pásy,“ dodáva Wake, „ale zvyčajne sú k dispozícii.“ Cvičíte doma? DVD ako Darcy Bussell’s Pilates For Life alebo Pilates The Core Workout with Lynne Robinson sú skvelé.

Aké sú kondičné prírastky?

Pilates zlepšuje silu jadra, zvyšuje výdrž a tonizuje vaše brucho. „Koordinácia dýchania pomáha pri relaxácii, pohybe a udržiava vaše jadro zapojené,“ hovorí Wake. Naťahuje a posilňuje všetky hlavné svalové skupiny a zároveň zlepšuje svalový tonus, takže sa stanete silnejšími a štíhlejšími. „Zameranie na to, aby svaly tela tvrdo pracovali, aby vás udržali na mieste, generuje v tele veľké množstvo tepla, ktoré vás vyzýva zvnútra,“ dodáva Wake. Povedali sme vám, že je to dobré!

Foto a Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Laura Potter

Návrat hore