Choroba mladých – Tetánia

Choroba mladých – Tetánia

Novodobá choroba – tetánia postihuje najmä mladých ľudí od 20 do 30 rokov. Nie je životu nebezpečná, ale zato veľmi nepríjemná. Častými príznakmi sú totiž bolestivé svalové kŕče, triašky a nevoľnosť. Tetánia je najčastejšie zapríčinená nedostatkom vápnika, magnézia alebo vitamínu D. V súčasnosti ju však lekári spájajú aj s neuspokojivým psychickým stavom človeka. Môže sa objaviť aj pri dlhodobom strese a v emocionálne vypätých obdobiach.

Príznaky tetánie

Jedným z najčastejších príznakov tetánie sú svalové kŕče alebo triaška. Opakujúce sa kŕče vznikajú pri nekontrovateľnom zmraštení svalov. Tetánia môže postihnúť každý sval na tele, napríklad na tvári, prstoch alebo lýtkach. Svalové kŕče, ktoré zapríčiňuje tetánia môžu byť dlhodobé a veľmi bolestivé. Kŕče sú spôsobené nízkou úrovňou ionizovaného vápnika v tele. A ak obsahuje telo vysoký obsah sodíka, začne vysielať signály do svalov, ktoré zvyšujú dráždivosť nervov a spôsobujú svalové kŕče. Hyperventilácia, ktorá je častou príčinou tetánie spôsobuje tiež tŕpnutie pier a jazyka. Ťažšími príznakmi tetánie sú nezreteľná reč, nevoľnosť,  stavy bezvedomia, vracanie, silné bolesti hlavy, zmeny nálad a správania.

Tetánia ako dôsledok hypokalcémie a hypomagneziémy

Častou príčinou vzniku tetánie je veľmi nízka hladina vápnika v tele. Odborne sa nízky obsah vápnika v tele nazýva hypokalcémia. Existuje množstvo príčin vzniku hypokalcémie. Medzi najzávažnejšie príčiny patria ťažké hnačky a ochorenia obličiek. Hypokalcémiu môžu zapríčiniť aj problémy so štítnou žľazou alebo pankreasom. Podvýživa, nedostatok vitamínu D, tehotenstvo, dojčenie, ale aj niektoré lieky sú ďalšími príčinami hypokalcémie, ktorá vedie k tetánií. Ak chceme, aby naše telo vstrebalo prijatý vápnik zo stravy, potrebujeme aj dostatok vitamínu D. Preto je potrebné, aby sa ľudia, ktorí majú nedostatok vitamínu D zdržiavali na dennom svetle a prijímali vitamín D zo slnečného žiarenia. Príčinou tetánie však môže byť aj hypomagneziéma. Tá sa vyskytuje často u alkoholikov, môže však zasiahnuť aj človeka, ktorý nepije. Nedostatočná absorpcia magnézia do organizmu sa vyskytuje u pacientov s migrénami, ochoreniami obličiek či čriev.

Tetánia vyvolaná hyperventiláciou

Nízku úroveň ionizovaného vápnika v tele zapríčiňuje aj hyperventilácia. K nej dochádza pri zrýchlení a prehĺbení dýchania, kedy sa do krvi dostáva menej oxidu uhličitého. Telo reaguje na zníženú hladinu oxidu ako na znamenie, že musí zúžiť krvné cievy a tým znížiť aj prietok krvi do mozgu. Znižuje sa úroveň ionizovaného vápnika, čím sa zvyšuje riziko svalovej dráždivosti. Hyperventilácia je často spájaná so stresom a emočne vypätými situáciami. Ak patríte k psychicky labilnejším ľuďom a často trpíte na hysterické záchvaty, mali by ste navštíviť odborného psychológa. Vaša tetánia môže byť totiž zapríčinená práve psychickými problémami.

Diagnostikovanie tetánie 

Na diagnostikovanie tetánie sa používa takzvaný Chvostekov príznak alebo Chvostekova skúška. Lekár poklepkaním neurologickým kladivkom alebo aj prstom po tvári v priestore medzi ústnym kútikom a zygomatickým oblúkom vyvolá pohyb časti pery alebo celých úst, čela či brady.  Druhou možnosťou je skúška Trousseaovho príznaku, ktorá je oveľa účinnejšia, pretože organizmus je na ňu citlivejší. Je potrebné obopnúť pažu manžetou, napríklad prostredníctvom manžety z tlakomeru a natlakovať ju na 3 minúty. Ak pacientovi neprítomnosť prietoku krvi vyvolá kŕč svalov v dlani či predlaktí, je hypokalcemický. Krč v dlani sa nazýva kŕč pôrodníckej ruky, pretože tvar prstov pripomína ruku pôrodníka, keď rodí na svet dieťa. Pri podozrení na hyperventiláciu sa používa hyperventilačný test. Pacient sa snaží myslieť na niečo stresujúce, snaží sa zvýšiť frekvenciu dychov na 20 až 30 po dobu piatich minút. Do tejto doby by sa u chorého na tetániu mali objaviť zášklby svalov.

Ako tetánii predchádzať a čo robiť ak už ju máme?

Pri chorobách ako je táto je najdôležitejšia prevencia. Ak sa nechcete s tetániou stretnúť, musí si udržiavať zdravý životný štýl. Potrebné je mať dostatok živín, čiže jesť stravu bohatú na minerály a vitamíny. Pite dostatok vody a čerstvých ovocných a zeleninových štiav. Pestujte si pozitívne myslenie a snažte sa vyhýbať stresu. Najlepšie je venovať sa zaujímavým koníčkom, chodiť na čerstvý vzduch a nezabúdajte aj na pravidelný pohyb. Ľudom, ktorí už tetániu majú by sme odporučili navštevovať rôzne relaxačné kurzy, jogu alebo meditácie, dopriať si dostatok odpočinku a zdravého spánku a do jedálnička nasadiť živiny, ktoré telu pri tetánii chýbajú. Vápnik Vám dodajú mliečne výrobky, listová zelenina, ryby, čokoláda, mak, strukoviny či orechy. Vitamín D získate zo slnka, ale aj z vaječných žĺtkov či rybacieho tuku. Magnézium sa nachádza v plnozrnných obilovinách, celozrnných výrobkoch, rôznych olejnatých semienkach, kakau, vajíčkach, marhuliach či v mandliach.

Tetánia je choroba, ktorá tak ako prišla, môže aj odísť. Práve preto sa jej hovorí choroba mladých ľudí. Objavuje sa vo veku od 20 do 30 rokov, no po čase sa väčšinou zmenou životosprávy sama zase stratí. Ak sa však nesleduje a nelieči, môžu byť svalové kŕčky, nevoľnosti a tŕpnutia končatín a tváre pre Váš život veľmi nepríjemné.

Správy zo sveta, zaujímavosti, reality a investície – worldnews.sk

Návrat hore