Joga nidra, ktorá neustále získava na popularite, je považovaná za účinný spôsob kompenzácie stresu moderného života.
Joga nidra, ktorú začiatkom 50. rokov 20. storočia priblížil širokým masám svámí Satjánanda Sarasvatí, má svoje korene v starovekých tantrických textoch. Tvrdí sa, že táto prax vám pomôže dosiahnuť „hranicu medzi bdelým a spánkovým stavom“. Niekedy sa označuje ako „dynamický spánok“ a umožňuje telu dostať sa do hlbokého stavu uvoľnenia, pričom myseľ zostáva bdelá.
Čo je to?
Na hodine vás požiadajú, aby ste si ľahli na chrbát s rukami po bokoch, dlaňami nahor, so zatvorenými očami, zvyčajne prikrytí dekou, aby ste boli v teple a pohodlí. Učiteľ jogy vás požiada, aby ste si stanovili zámer na hodinu, a potom prejde „prehliadku“ vášho tela (pravý palec, pravý malíček, vrchná časť chodidla, päta…). Pred návratom do bdelosti vás vyzve, aby ste sa sústredili na svoj dych, kým vás bude viesť cez vizualizácie a afirmácie. Počas tohto procesu si budete postupne menej uvedomovať okolitý svet a namiesto toho budete svoju pozornosť upriamovať dovnútra. Hlas učiteľa vám môže pripadať vzdialený a môže byť ťažké nezaspať, ale mali by ste sa cítiť uvoľnene.
Aké sú výhody?
Po 30-minútovom sedení by ste sa mali cítiť ako po dvoch hodinách spánku; mali by ste byť svieži, sústredení a pokojní. Predpokladá sa, že medzi výhody jogy nidry patrí regulácia hormónov, stabilizácia hladiny glukózy a zmiernenie depresie, úzkosti a dokonca posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD), pretože hlboké uvoľnenie nervového systému mu pomáha zotaviť sa.
Za normálnych okolností pri zaspávaní prechádzajú mozgové vlny z aktívnych beta vĺn do bezmyšlienkového stavu alfa vĺn a až potom prechádzajú do najpomalšej frekvencie hlbokého spánku, ktorá sa nazýva delta vlny. Joga nidra vás uvedie do „hypnagogického stavu“, čo je hranica medzi vlnami alfa a theta alebo „moment“, keď telo spí, zatiaľ čo vaša myseľ je jasná. Silná vec.
Je za tým nejaká veda?
Prekvapujúco veľa, hoci vzorky boli malé. V dvoch prácach sa zistilo, že joga nidra zlepšuje krvný tlak, srdcovú frekvenciu a hormonálne nepravidelnosti. Ďalej sa porovnávali pacienti s cukrovkou 2. typu. Dostávali buď len lieky, alebo lieky plus sedenia jogy nidry. U jogínov sa pozorovali menšie výkyvy hladiny glukózy v krvi.
V roku 2006 americkí vedci vyskúšali túto techniku na vojakoch, ktorí sa vrátili z Iraku a Afganistanu s posttraumatickou stresovou poruchou. Joga nidra bola taká úspešná že sa stala týždenným liečebným programom pre vojakov. Dánski vedci vykonali skenovanie mozgu ľudí pri cvičení joga nidry a dokázali, že aktivita theta sa výrazne zvýšila, ale zníženie aktivity alfa bolo nevýznamné – čo je dôkazom toho, že meditáciou sa dostávate do „štvrtého hlavného stavu“, ktorý sa rovná snu, spánku a bdelosti. Vysokoškolskí študenti, ktorí používali iRest joga nidru 90 minút týždenne počas ôsmich týždňov, zaznamenali výrazný pokles vnímaného stresu, obáv a depresie, a keď týždenné sedenia iRestu absolvovali veteráni, zúčastnení zaznamenali zníženie zúrivosti a úzkosti. Medzi pacientkami s nepravidelnou menštruáciou program joga nidra priniesol zmiernenie stresu, zníženie úzkosti a zvýšenie pozitívnej pohody, celkového zdravia a vitality.
Foto: iStock / Zdroj: Healthy Magazine / Autor: Laura Potter