Čo spôsobuje bolesť kĺbov?

Čo spôsobuje bolesť kĺbov?

Dr. Attam Singh z londýnskej kliniky bolesti hovorí o tom, ako môžeme prekonať bolesť pohybového aparátu

O bolestiach kĺbov si zvyčajne myslíme, že postihujú len starších pacientov, ale skorý nástup artritídy môže byť dôsledkom úrazu, športu alebo opakovaných zranení. Existujú aj juvenilné a genetické príčiny bolesti kĺbov – napríklad psoriatická artritída, ktorá postihuje ľudí so psoriázou, alebo skeptická artritída, ktorá je spôsobená infekciou.

Bolesť sa prejavuje prostredníctvom troch hlavných kategórií. Po prvé, po úraze tkanív alebo keď receptory bolesti orgánov prenášajú chemické látky a impulzy do centrálneho nervového systému a centrálny nervový systém ich prenáša do nášho mozgu. Druhou cestou je trauma samotného nervového systému, ktorý zahŕňa nervy, centrálnu miechu a mozog. Poslednou kategóriou je, keď nervový systém nepracuje správne, takže mozog vníma normálne impulzy ako bolestivé.

Tieto spoločné procesy máme všetci, ale úroveň pociťovaných impulzov a množstvo uvoľnených chemických látok sa veľmi líšia, takže intenzita pociťovanej bolesti je u každého človeka iná. Okrem toho sú tu obrovské sociálne, environmentálne a genetické vplyvy, ako aj vplyv spôsobu výchovy.

Bolesť dolnej časti chrbta je najväčšou príčinou invalidity vo všetkých vekových skupinách a odhaduje sa, že osem z desiatich ľudí niekedy pocíti bolesť chrbta. Je to preto, že chrbát je neustále a nepretržite používaný, neodpočíva. Dokonca aj keď sedíte a relaxujete, chrbát je do určitej miery napätý. Jediný čas, keď odpočíva, je, keď spíte, ale aj vtedy môže byť v pokrčenej polohe s nesynchronizovanými chrbtovými svalmi. Dokonca aj v rámci NHS sme si len nedávno uvedomili, aká dôležitá je starostlivosť o chrbát pre dlhú životnosť. Pred desiatimi alebo pätnástimi rokmi sa na ňu nemyslelo a teraz vidíme dôsledky tohto stavu.

Vplyv práce

Práca, ktorú vykonávate, má veľký vplyv. Ak ste manuálny pracovník, ktorý veľa zdvíha ťažké predmety, táto opakovaná ťažká práca zvyšuje riziko. Na druhej strane môže byť problematické aj prílišné sedenie. Pohybový aparát sa skladá z kostry – teda kostí a kĺbov, ktoré sa opakovaným pohybom môžu opotrebovať – a svalov okolo kostry, ktoré sa ju snažia chrániť. Sedavým zamestnaním si síce do istej miery zachováte kostrový systém, ale ak sa svaly nepoužívajú, atrofujú a vzniknú svalové problémy, ktoré môžu spôsobiť bolesť, obmedzenie pohybu a zníženie pohyblivosti. Jednoducho sa na to dá pozrieť tak, že nedostatok pohybu poškodzuje svaly, zatiaľ čo nadmerný pohyb môže viesť k výrazným zmenám kostry. Príliš veľa aj príliš málo pohybu môže spôsobiť bolesť kĺbov, takže musíte dosiahnuť rovnováhu.

Prečo je naša hmotnosť dôležitá

Štúdie jasne ukazujú, že zníženie hmotnosti znižuje riziko ochorení pohybového aparátu, najmä osteoartrózy bedrových kĺbov a kolien. Existujú príčiny bolesti kĺbov, s ktorými nemôžete nič urobiť, napríklad reumatoidná artritída alebo psoriatická artritída, s ktorými sa rodíte, ale svoju hmotnosť môžete ovplyvniť.

Zdravý pohyb

Veľkú časť vplyvu sedavého spôsobu života môžete zmierniť relatívne malou aktivitou. Dokonca aj chôdza je prospešná.

Aby sa to počítalo, musí dôjsť k určitému stupňu zmeny srdcovej frekvencie, k určitému stupňu zaťaženia organizmu, ale to pre každého znamená niečo iné. Táto aeróbna kondícia zvyšuje prietok krvi a dodáva živiny do častí tela, ktoré to potrebujú.

Keďže náš profesionálny život je v súčasnosti viac sedavý, mnohí ľudia, ktorí dbajú o svoje zdravie, sa to snažia prekonať extrémnym cvičením – vidím oveľa viac ľudí, ktorí robia triatlon a maratóny. Nikdy by som ľudí neodrádzal od cvičenia, ale príliš veľa všetkého je zlé, takže sa treba mať na pozore. Svojim pacientom hovorím, aby začali tým, že jednoducho zaradia cvičenie do svojho bežného života v čo najväčšej miere.

Používanie váhy vlastného tela ako odporu môže zlepšiť stabilitu kĺbov. Na webových stránkach ako backpain.com a NHS Live Well nájdete cvičenia, ktoré môžete vyskúšať. Môžete robiť cviky na ruky pri problémoch s ramenami, keď sedíte za stolom, alebo cviky na krk pri sledovaní filmu, alebo môžete zdvihnúť nohy a držať ich 20 sekúnd, keď ležíte v posteli, aby ste posilnili svaly dolnej časti chrbta – je to také jednoduché.

Ktoré podporné prostriedky?

Z hľadiska stravy sú kľúčové vitamín D, vápnik a rybí tuk. Musíte sa vyhýbať zápalovým potravinám, takže to znamená potraviny s vysokým obsahom cukru, prídavných látok a spracovaného mäsa. Olej z treščej pečene je prospešný pre kĺby, ale aj pre vaše srdce a trávenie, a na klinike pravidelne kontrolujeme hladinu vitamínu D, pretože jeho nedostatok môže spôsobiť bolesti kĺbov.

Menej stresu

Zistil som, že bez ohľadu na to, čo robíme, ak nie sú vyriešené problémy súvisiace s rovnováhou medzi pracovným a súkromným životom, nemôžeme účinne liečiť bolesť. Stres udržiava bolesť a bolesť udržiava stres, takže sa nemôžete zaoberať jedným bez druhého. Pomôcť môžu techniky sebaovládania alebo CBT, ale vždy odporúčam relaxáciu, meditáciu a uvedomovanie si.

Foto: Shutterstock / Autor: Laura Potter / Zdroj: Healthy Magazine

Návrat hore