magnesium

Čo to robí… magnesium ?

Horčík, druhá najhojnejšia živina uložená v telesnom tkanive, všetci potrebujeme počas života

Čo je to?

Horčík, esenciálny minerál, potrebuje každý orgán v tele. Podieľa sa na procesoch od tvorby bielkovín a výroby energie až po funkciu svalov a reguláciu krvného tlaku a cukru v krvi. Vážny nedostatok je zriedkavý, ale britský národný prieskum stravovania a výživy ukázal, že priemerná žena nedosahuje 15 percent oficiálneho cieľa 270 mg denne.

Čo to robí?

Zlepšuje zdravie srdca: Vedci z Harvard Medical School v USA sledovali 14 000 ľudí. Ľudia s najvyššou hladinou horčíka mali o 38 percent znížené riziko náhleho úmrtia na srdcové choroby.

Znižuje riziko cukrovky: Americká štúdia na viac ako 127 000 ľuďoch zistila, že ľudia s najvyšším príjmom horčíka mali o 34 percent nižšie riziko vzniku cukrovky 2. typu ako tí s najnižším príjmom.

Zvyšuje minerálnu hustotu kostí: V izraelskej štúdii mali postmenopauzálne pacientky s osteoporózou, ktorým sa denne podával horčík, po roku zvýšenú hustotu kostí.

Zvyšuje náladu: Nízka hladina horčíka v mozgu je spojená s nízkou hladinou neurotransmiteru serotonínu, ktorý reguluje náladu.

Zabraňuje migrénam: Horčík pomáha kontrolovať prietok krvi v mozgu a štúdie naznačujú, že optimálne hladiny by mohli znížiť frekvenciu migrén.

Kedy to potrebujem?

Počas celého svojho života.

Ako to získam?

Jedzte: Dobrými zdrojmi sú fazuľa, orechy (najmä mandle a kešu), celozrnné výrobky, mliečne výrobky a zelená listová zelenina. Môžete ho získať aj z vody z vodovodu, ak žijete v oblasti s tvrdou vodou.

Užívajte: Doplnky stravy sú dostupné vo forme tabliet, kapsúl alebo sprejov. Najľahšie vstrebateľné formy sú citrát horečnatý, aspartát, laktát a chlorid.

Buďte opatrní, ak…

Ak užívate lieky na osteoporózu alebo srdcové ochorenie, poraďte sa so svojím praktickým lekárom, pretože horčík môže ovplyvniť vstrebávanie.

Foto, Zdroj a Autor: Healthy Magazine

Návrat hore