Čo to robí... železo

Čo to robí… železo

Cítite únavu alebo dýchavičnosť? Dostatočné zásoby železa sú kľúčom k červeným krvinkám prenášajúcim kyslík – a sú hlavným zdrojom energie

Čo je to?

Najznámejší minerál, ktorého hlavnou funkciou je železo, je tvorba hemoglobínu, proteínu potrebného na tvorbu červených krviniek, ktoré transportujú kyslík v tele. Ak ho nemáme dostatok, trpí naša schopnosť prenášať kyslík, takže máme sklony k anémii z nedostatku železa, čo nás robí slabými a unavenými. Pomáha tiež uvoľňovať energiu a udržuje váš imunitný systém zdravý.

Čo to robí?

Zabraňuje anémii z nedostatku železa: Predpokladá sa, že približne šesť percent britských žien trpí anémiou, najmä kvôli strate menštruačnej krvi. Ďalšia jedna zo štyroch žien má nízky príjem železa.  Podporuje imunitu: železo produkuje cytokíny, zlúčeniny, ktoré pomáhajú regulovať imunitu a predchádzať infekciám.  Zvyšuje výkon mozgu dieťaťa: Materské mlieko obsahuje dostatok železa na šesť mesiacov, potom musia deti prijímať železo zo stravy. Je potrebný pre vývoj mozgu a normálne kognitívne funkcie.  Pomáha zdravému tehotenstvu: Hoci sa vstrebávanie železa počas tehotenstva zlepšuje, tehotenská anémia nie je nezvyčajná.  Znižuje riziko mŕtvice: Vedci z Imperial College v Londýne zistili, že nedostatok železa zvyšuje riziko mŕtvice.

Kedy to potrebujem?

Najmä počas 20. a 30. hodiny, kedy silná menštruácia prispieva k nízkej hladine železa.

Ako to získam?

Jedzte: Najlepším zdrojom železa sú živočíšne bielkoviny. Nachádza sa v rastlinách, ale telo ho nedokáže vstrebať toľko. Medzi dobré zdroje patrí chudé červené mäso, bravčové mäso, vajcia a obohatené cereálie. Pre vegetariánov a vegánov sú dobrým zdrojom strukoviny, hnedá ryža a sušené marhule. Vyhnite sa čaju počas jedla, pretože triesloviny bránia vstrebávaniu.  Užívajte: Doplnok, buď vo forme kapsúl alebo tekutej formy.  Zvýšte príjem: Pridajte vitamín C, buď ako doplnok alebo pohár pomarančového džúsu.

Buďte opatrní, ak…

Neprekračujte uvedenú dávku doplnkov – príliš veľa železa môže byť nebezpečné.

Foto, Zdroj a Autor: Healthy Magazine

Návrat hore