Dobrodružstvo na Smaragdovom ostrove na koni

Dobrodružstvo na Smaragdovom ostrove na koni

Či už dávate prednosť cvalu po bielych piesočnatých plážach alebo zelených kopcoch, Írsko ponúka presne to, čo hľadáte. Keď naša skupina jazdcov klusala smerom k pláži Cleggan v Írsku, zvuk oceľových podkov narážajúcich na kamenné cesty súperil so zvukom príboja narážajúceho na breh. Connemarský/írsky kôň podo mnou sa pri vôni slaného vzduchu a zvuku vĺn rozochvel. Vzrušujúci plážový galop na mojom vernom koni na Smaragdovom ostrove bol vzdialený len niekoľko okamihov.

Na západnom okraji Írska, v grófstve Galway, sa v malom prímorskom mestečku Cleggan nachádza trajekt, rybári a jazdecké centrum Cleggan Beach Riding Centre. Centrum ponúka vychádzky po krajine alebo na dve rôzne pláže, a to na tradičných írskych koňoch vrátane írskych kobov a poníkov Connemara. Bolo to ideálne miesto pre turistov, ktorí majú radi kone, aby si splnili sen a jazdili na Smaragdovom ostrove.

Írsko je rajom pre milovníkov koní, či už ste expert v anglickom sedle alebo začiatočník s malými jazdeckými znalosťami. S trochou prieskumu, renomovanou stajňou, ktorú si môžete rezervovať, a zmyslom pre dobrodružstvo môžete zažiť magickú jazdu svojich snov.

Dokonalý plán pre dovolenku na Emerald Isle Horse

Cestovný ruch je v Írsku prosperujúcim odvetvím a v mnohých mestách nájdete turistické agentúry, ktoré vám pomôžu pri rezervácii dobrodružstiev, ako je napríklad jazda na koni. Spoločnosti zaoberajúce sa trekingom na koni, ktoré spolupracujú s oficiálnymi írskymi turistickými kanceláriami, sú často akreditované prostredníctvom Asociácie írskych jazdeckých zariadení (AIRE) a poistené, čo z nich robí dobrú voľbu pre dobrodružstvo.

Hoci sa moje írske dobrodružstvo začalo v Dubline, bol som presvedčený, že chcem jazdiť po pláži na írskom koni. Počas mojej viac ako 20-ročnej praxe s koňmi, ktorá zahŕňa skoky, mládežnícke rodeové podujatia, western pleasure a pracovné kravy, som nemala veľa príležitostí na typickú jazdu na pláži. Piesok v tvári, dunenie kopýt a príbojové vlny pri cválaní po pláži.

S touto víziou sme s priateľkou Annou Morrisonovou čakali s rezerváciou dovolenky na koni v Írsku, kým sme nedosiahli západný okraj našich ciest.

Predposledné ráno cesty sme vošli do kancelárie Tourism Ireland v Clifdene. Bolo tam niekoľko stajní, ktoré ponúkali jazdy: jazdy v blízkosti starých hradov, jazdy na vidieku a jazdy pozdĺž pobrežia. Pre nás však bola voľba jednoduchá. Jazdecké centrum Cleggan Beach Riding Centre ponúkalo krásny plážový galop.

Po rýchlom telefonáte, aby sme si naplánovali jazdu, sme boli pripravení. Išlo o popoludňajšiu jazdu na koni. Celý deň som sa nevedela dočkať, kedy sa dostanem do stajní, a nakoniec prišiel čas.

Dobre prispôsobené držiaky

Znova som sa cítila ako dieťa, ktoré sa snaží počúvať pokyny pred jazdou, ale pritom sa snaží zahliadnuť kone. Dúfala som, že stretnem koňa svojich írskych snov – niečo rozkošné, s operenými nohami a vlajúcou hrivou.

Najprv však inštruktori z Clegganu každému jazdcovi v našej skupine nasadili prilbu a uistili sa, že naše topánky bezpečne zapadnú do strmeňa a uvoľnia sa z neho. Anna aj ja sme mali bohaté skúsenosti s jazdením na dobytčích koňoch v Texase a naše kovbojské topánky vo westernovom štýle sa postarali o dobromyseľné poznámky o našom „kovbojskom štýle„.

Až do tejto chvíle mi nikdy nenapadlo, že by sme sedeli v anglických sedlách.

„Ako dlho ste už nejazdili na anglických? Pre mňa to bolo najmenej desať rokov,“ povedala Anna. „Dúfajme, že sa tá svalová pamäť prebudí!“

Kone boli jeden po druhom vyvedené a spárované s jazdcami podľa schopností. Otec, ktorý nikdy nejazdil, bol spárovaný s veľkým čiernobielym piebaldom, ktorý vyzeral, akoby spal na nohách – pekná zhoda. Malému dievčatku predstavili malého roan poníka; dieťa si ho okamžite zamilovalo. Keď každý jazdec nasadol a bezpečne sa usadil v sedle s nastavenými strmeňmi, moje obavy narastali.

„Čo ak v anglickom sedle nenájdem rovnováhu? Čo ak mi dajú problémového koňa, lebo som povedala, že som skúsená?“ V hlave sa mi začali hromadiť obavy. Čoskoro ku mne viedli Oscara.

Statný hnedý valach s nepoddajnou hrivou, hustým telom, mäkkými hnedými očami a pernatými nohami stál predo mnou a rozhodne ma hodnotil, keď som ho premeriavala. Oscar bol vzácny!

Pevne usadený na svojom osemročnom krížencovi Connemara-Cob som sa pozrel na Annu, ktorá sa na mňa lúčila zo svojho miesta na Chipovi, dvanásťročnom sivom Connemarovi. Boli sme pripravení.

Predtým, ako sme sa vydali na našu túru po pláži, inštruktori nechali každého jazdca urobiť cvičné kolo v klusu. Tí, ktorí sa pustili do plážového klusu – len ja a Anna – museli absolvovať jedno cvičné kolo, aby sme si boli istí, že svoje kone zvládneme. Nakoniec sme sa vydali na cestu, jazdili sme po hlavnej ceste do Clegganu a potom sme odbočili na juh od mesta na jednoprúdovú cestu.

Môj úsmev žiaril radosťou, keď sme prechádzali okolo kameňov naukladaných v mieste, kde kedysi stál dom, klusali sme po cestičkách lemovaných živo červeno kvitnúcimi rastlinami a zdravili sme dobytok a kone, ktoré naša prítomnosť prilákala k plotom. Nič ma však nepripravilo na pohľad na pláž.

Vytváranie kúziel

Čierna cesta ustúpila bielej, keď kone vyhrnuli kopec a ich kopytá sa zabárali do piesku. Z nejakého dôvodu som si nepredstavoval, že írske pláže majú piesok, ktorý by mohol konkurovať karibskému. Ale boli sme tu, pri severnom Atlantickom oceáne, s výhľadom na more modrozelenej vody, so smaragdovozelenými kopcami po našej ľavici a pravici a malebnou írskou rybárskou dedinou za nami. Bol to dokonalý obraz.

Inštruktori z jazdeckého centra Cleggan Beach nás zastavili, aby sme sa mohli pokochať výhľadom, urobiť si niekoľko fotografií a venovali nám čas, aby nás upozornili na historické prvky tejto oblasti vrátane starobylej keltskej pamiatky, ktorá sa týčila nad plážou. Naša jazdecká skupina sa potom rozdelila na klusákov a cvalákov.

Čakalo nás niekoľko jázd hore a dole po pláži. Predtým, ako sa jazdci vydali na cestu, inštruktori dali menej skúseným jazdcom kľúčové inštrukcie o riadení a zastavovaní.

So závratnými úsmevmi sme s Annou čakali, kedy na nás príde rad a budeme prechádzať plážou. Ona umiestnila svojho koňa pred môjho, s oceánom naľavo a dunami napravo.

„Veríš tomu, že sa chystáme cválať s koňmi po írskej pláži? Pozri sa na to – je to nádhera!“ povedala Anna.

A potom už bol jediným zvukom vietor, ktorý sa mi preháňal okolo uší, keď som sa naklonila dopredu, popohnala Oscara do klusu a potom ho nechala, aby sa rozplýval po pláži. Bola mokrá, piesočná, slaná. Bola to dokonalá jazda.

Počula som rytmus Oscarových kopýt, ktoré narážali na okraj príboja, a s každým krokom som sa vznášala. So spustenými pätami a vycentrovanou váhou som sa zabudla starať o anglické sedlo a namiesto toho som si len užívala jazdu.

Smiech sa niesol od skupiny nováčikov až k našim ušiam, pretože s každým ich výletom sa deti aj dospelí osmeľovali v rýchlosti. Vzrušenie vo vzduchu bolo priam hmatateľné.

Príliš skoro som Oscara previedol z piesku na čiernu vozovku. Na tvári som mal piesok, piesok pokrýval moje westernové topánky a všimol som si, že na Oscarovej srsti sa lesknú kvapky morskej vody. On aj ja sme však boli uvoľnení.

Cesta späť do centra bola pokojná, všetci jazdci sa usmievali na plážové dobrodružstvo. Mladá rodina si domov odnášala spomienky na jazdu a možno inšpirovala jedno z detí k jazdeckým kurzom. Bez ohľadu na skúsenosti so sedlom pred tým, ako sme sa vydali na našu túru, každý z nás sa vracal do stajne s lepším pochopením jazdenia.

Anna a ja sme opúšťali arénu ako posledné. Zdržali sme sa nad rozlúčkou s našimi jazdcami. V aute smerujúcom späť do Clifdenu, so stiahnutými oknami a s vôňou mora vo vzduchu, som bola celá usmiata. Írsko ponúklo tomuto texaskému jazdcovi na koni nádej na splnenie sna a skutočnosť bola oveľa väčšia, než som mohol dúfať.

Kone Írska

Kone majú v kultúre a dedičstve Írska osobitné miesto. Podľa webovej stránky Irish Horse Gateway, ktorá spája kupujúcich a predávajúcich írskych koní, je krajina domovom troch pôvodných plemien: Connemara pony, Irish Cob a Kerry Bog pony.

Okrem toho majitelia koní v Írsku starostlivým výberom vytvorili ďalšie tri plemená: írsky ťažný kôň, robustný kôň, ktorý zvládne jazdeckú aj poľnohospodársku prácu; írsky športový kôň, kríženec plnokrvníka a írskeho ťažného koňa; a najnovšie írsky teplokrvník, plemenná kniha oficiálne uznaná v roku 2009.

Írsky cob a connemarský pony sú propagované vo väčšine jazdeckých dobrodružstiev a nie je tajomstvom, prečo sú populárne. Najmä írske coby sa vyznačujú vynikajúcim temperamentom a splývavou srsťou. Vďaka ich krátkemu a širokému chrbtu sú pod sedlom veľmi pohodlné. Connemara je obľúbená pre svoju všestrannosť, atletickosť a veselú povahu.

Aj plnokrvníci sú pre Írov pýchou. Írsky národný žrebčín, chovný podnik plnokrvníkov založený v roku 1900, sa nachádza v grófstve Kildare a vedie oficiálnu plemennú knihu. Írsky národný žrebčín je domovom žrebcov známych z dostihov a steeplechase. Ako národná organizácia patrí Irish National Stud skutočne írskemu ľudu. Návštevníci si môžu pozrieť žrebce a žijúce legendy, ktoré sú na farme na dôchodku, ako aj navštíviť múzeum historických koní.

V Írsku sa koňom darí – od kočiarových koní v Dubline a koní, ktoré sa stále používajú na prácu na farmách, až po poníky, ktoré vozia turistov na hákoch.

Foto: Freepik / Zdroj: Horse Illustrated / Autor: Kate Bradley Byars

Návrat hore